Opravdu zvrácená podívaná: Výzva o ztracené Megan traumatizovala internet. Lidé si při sledování snímku natáčejí vlastní reakce
BLØG
Zdroj: iStock
<Path>

Opravdu zvrácená podívaná: Výzva o ztracené Megan traumatizovala internet. Lidé si při sledování snímku natáčejí vlastní reakce

Přestože se většina diváků hororů těší na dobře známé napjaté mravenčení v žaludku a zatajený dech v očekávání úleku či zhnusení, existuje film, který mnozí i otřelí příznivci děsivých snímků považuji za jednoduše trochu moc. Film Megan Is Missing prý způsobil řadě lidí dokonce trauma, a tak na internetu vznikla další podivná výzva: Zhlédněte film a natočte svou reakci!
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
18. 2. 2022

Čtete správně. Snímku, který do kin přišel už v roce 2011, se až v poslední době dostává čím dál více pozornosti díky sociálním sítím, které se třesou hrůzou nad tím, jak naturalistické scény jsou prostřednictvím obrazovky či plátna nabízeny. Snad je to pandemií a tím, že máme mnohem více času sednout si doma a v klidu si vychutnat jakýkoli obsah, na který jsme dříve neměli časové kapacity, možná, že síla influencerů je čím dál patrnější: tak či onak, šestaosmdesátiminutový horor zaplavil především platformu TikTok přívalem komentářů šokovaných diváků, kteří se rozhodli dát filmu šanci.

<Path> Brzy budou existovat dva svébytné internety a toto štěpení již začalo. Jak se od sebe budou lišit?Zdroj: FOTO: Flickr, PXhere, Pinterest

Megan is missing (dalo by se přeložit jako Megan se pohřešuje) je poměrně nízkorozpočtový projekt režiséra a scenáristy v jedné osobě jménem Michael Goi. Jak již název napovídá, jedná se o příběh dívky, která jednoho dne prostě zmizí. Zde se hodí varování, že následující text může obsahovat spoilery. Vzhledem k tomu, jakou surovostí se ovšem film proslavil, řada zvědavých prý vítá pouhý popis a nejsou ochotni se na snímek vůbec podívat. Zda patříte mezi ně, anebo se rozhodnete film zhlédnout na vlastní oči, to je už na vás. Snad vám v rozhodování pomohou četná videa těch, kteří si ze sledování odnesli šok, zhnusení, někdy i slzy, či dokonce následky ve formě jakéhosi traumatu. Tak se alespoň vyjádřili někteří, kteří internetovou výzvu přijali a přesvědčili se na vlastní oči.

A co je přesně obsahem příběhu? Čtrnáctiletá Megan Stewart (kterou hraje Rachel Quinn) je komplikované děvče s obtížným zázemím, které své problémy začíná na svůj věk příliš brzy utápět v bujarých zábavách, a dokonce experimentuje s drogami. Mezi spolužáky je oblíbená, je extrovertní, a i když by se mohlo zdát, že se nebude přátelit s třídními odpadlíky, opak je pravdou. Její nejlepší kamarádkou je Amy Herman (Amber Perkinson), která se především snaží mít dobré známky, což se jí daří o poznání lépe než navazování vztahů s kolektivem.

Na první pohled nesourodou dvojici však pojí víc než jen neprvoplánové přátelství. Megan a Amy tráví jako spousta mladých značnou část svého času na internetu. Když Megan zmizí, je nasnadě otázka,  zda s tím nemají něco společného její online kontakty. Město je v šoku a snaží se děvče najít. Avšak místo aby se přiblížilo řešení, situace se ještě více zkomplikuje: Nešťastná, osamělá Amy, které se po kamarádce upřímně stýská a snaží se jí najít, jako by se nedlouho poté také do země propadla. Nejspíš už tušíte, kam tvůrci směřovali: k varování, aby si především mladí lépe uvědomovali, jak moc riskují, pokud se bezhlavě pustí do seznamování či přílišného sdílení informací s cizími lidmi, kteří jsou navíc chráněni vzdáleností, schovaní za svými obrazovkami. Sociální sítě sice mohou být zábava, ale je potřeba dbát i na rizika a preventivně se před nimi co nejvíce chránit. Protože následky mohou být nedozírné.

<Path> Nic není věčné – ani „život“ na sociálních sítích. Co se stane s jednotlivými profily, když uživatel zemře?Zdroj: independent.co.uk

Pro celý snímek vybral režisér vyprávění formou found footage. Jedná se o prostřihy z webkamer počítačů a další techniky, což se ukazuje jako výhoda – tedy pokud zrovna nejste na straně traumatizovaného diváka. Scény jsou totiž natolik realisticky podané, jako by šlo opravdové záběry, ze kterých postprodukce pouze vybrala „to podstatné“. Dokonalá iluze byla v tomto případě zřejmě cílem, který byl naplněn, jelikož se věrné zobrazení a minimum závěrečných úprav přelilo i do druhé části snímku, se kterou má řada lidí problém.

A jaký?

Vlastně poněkud paradoxní: Ten horor je příliš děsivý a odporný! stěžují si diváci, když sledují Amyino a Meganino hrané utrpení, které se nijak nepiplá s opatrnými náznaky, metaforami a nespokojí se ani s krátkými ukázkami pro efekt. Film jednoduše nedopřeje oddechu milosrdnými prostřihy či jinými nástroji, kterými by divákovi zjednodušil cestu k závěrečným titulkům. Trýznění, ponižování, dokonce i znásilnění nezletilých hlavních postav je podáno s absolutní nekompromisností. Vše, co je diváku servírováno, je syrové a zdánlivě velmi opravdové. A to i vrcholná „barelová“ scéna, která je pro řadu z těch, kdo si Megan Is Missing pustili, natolik rozrušující, že se rozhodli přerušit sledování a vystačit si s tím, co pojmout  zvládli.

Internetová výzva, které se největší obliby dostalo v loňském a letošním roce a která nabádá k natočení bezprostřední reakce na film Megan Is Missing, se dostala i k autorovi tohoto snímku Michaelu Goiovi, jenž se sám vyjádřil ke kritice, že je jeho horor za hranou. Rozhodl se natočit krátké video, ve kterém varuje: „Nedívejte se na film v noci! Nedívejte se na film o samotě!“ Protože si je vědom skutečnosti, že natočil opravdu hrůzu nahánějící dílo, reagující diváky pozdravil a vyzval je k tomu, aby se každý rozmyslel podle toho, co cítí, že zvládne. Pokud vás vyděsí první fotografie, která se ve filmu objeví, máte asi čtyři vteřiny na to, abyste přehrávání zastavili, a tím budete ušetřeni scén, které pravděpodobně nechcete vidět!

Potenciální diváci však nejsou jediní, kdo se rozhodují, zda je film vhodné vůbec zhlédnout. Například Nový Zéland se rozhodl, že ho přímo zakáže, protože věrně vyobrazuje násilí (včetně sexuálního), navíc na nezletilých. Takto explicitní pojetí by – podle místních autorit – mohlo ohrozit veřejné blaho, a tak bude snazší, když se Megan Is Missing nebude vůbec promítat. Jak se ovšem ukazuje, i negativní reklama je reklamou, a tak přesto, že sociální sítě zaplavila vlna varování a svědectví těch, kteří litují, že se rozhodli dát snímku šanci, dostává se tomuto kontroverznímu dílu čím dál více pozornosti, a tak se čím dál větší publikum odhodlává k akci. Zda je odvaha v tomto případě dobrým nápadem, je otázka, kterou si každý dospělý musí zodpovědně promyslet sám.

 

Zdroj: meganismissing.com, YouTube kanály I steal tiktoks to steal your heart. a Myra De Jesus, metro.co.uk, thethings.com, Twitter účty avani dicaprio (1990s edition) (@lilpapivoni), NumberoftheBeast (@Murderdarkness6) a moved (@tdckang)

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop