Bude rok 2022 rokem LGBT kinematografie? Tohle jsou nejočekávanější queer filmy a seriály letoška!

Už jsme psali o tom, jak kina po celém světě v půlce ledna ovládl nový Vřískot, který nepředstavuje „jen“ další ukázku tvorby talentovaného gay scenáristy Kevina Williamsona, ale poprvé ve svojí historii do napínavé podívané zařazuje i queer postavu. Tím ale naděje pro LGBT publikum letos nekončí – naopak. Na jaké další filmy a seriály s queer postavami se v tomto roce můžete těšit?

Donedávna bylo zastoupení LGBT komunity ve filmovém průmyslu žalostně malé. Seriáloví a filmoví tvůrci jsou si toho ale očividně vědomi, a tak nás letos čeká spousta projektů, které ignoraci předchozích let napravují. Které to jsou?

Levi’s se stal jednou z prvních značek, které hájily práva LGBT+ občanů i zaměstnanců. V nové kampani značky nechybí queer hvězda slavného seriálu9. 6. 2022

The Last Thing Mary Saw

Protože náboženské motivy a hororový žánr spolu fungují dobře, při tvorbě filmu The Last Thing Mary Saw tuhle efektivní kombinaci zvolilo i studio Shudder. Snímek, který si svou premiéru odbyl teprve před pár dny, je tedy zasazený do roku 1843 a prostředí děsivě konzervativního New Yorku. Hlavním tématem je nesnadný život mladé Mary (Stefanie Scott), která musela vyrůstat ve velmi bigotní domácnosti. Jedinou útěchu je jí přátelství se služkou Eleanor (Isabelle Fuhrman), které záhy přeroste v něco víc. Dívky se svůj vztah snaží udržet v tajnosti, ale vždycky tu je někdo, kdo všechno bedlivě sleduje. Nelehké situaci nepomáhá ani příchod tajemného cizince, kterého ztvárnil Rory Culkin ze slavné herecké rodiny. Horor je scenáristickým i režisérským debutem vycházející hvězdy filmového průmyslu Edoarda Vitalettiho, a pokud vás nadchly snímky jako Čarodějnice od Roberta Eggerse nebo Benedetta od Paula Verhoevena, určitě nebudete zklamaní. 

The Fallout

I když se v souvislosti s HBO v poslední době mluvilo hlavně o kontroverzním pokračování Sexu ve městě a také seriálech Euforie a Superdrbna (tedy, v tomto případě remaku), jejichž fanoušci se letos dočkají už druhé série, za pozornost stojí také snímek The Fallout. S koncem ledna se totiž blíží i jeho premiéra. Film pojednává o bisexuální studentce jménem Vada Cavell (Jenny Ortega), která bojuje s depresemi po masové střelbě na její střední škole v Kalifornii a také se snaží vyřešit trable s láskou.                                  

Catch the Fair One

Je libo kriminální a emocionálně vydatně nasycené drama? Pak určitě uvítáte únorovou premiéru snímku Catch the Fair One. Ten sleduje osud bývalé queer boxerky, jejímž životním zápasem je hledání ztracené sestry. Tenhle příběh je možná povědomý sportovním fanouškům. Aby taky ne – jde o rukopis režiséra Darrena Aronosfkého, který v minulosti natočil nejenom film o stárnoucím zápasníkovi s názvem Wrestler, ale podepsaný je třeba taky pod Černou labutí. Zatímco Catch the Fair One s ostříleným režisérem Aronosfkým, jenž v tomto případě figuruje jako producent (film režíroval Josef Kubota Wladyka), koprodukovala i neméně zkušená producentka Mollye Asher, držitelka Oscara za Zemi nomádů, snímek je hereckou prvotinou Kali Reis. Ta je stejně jako protagonistka, kterou ztvárnila, profesionální boxerkou.

Srdcerváči

Stejnojmenná série grafických románů od úspěšné anglické ilustrátorky a autorky young adult románů Alice Oseman se dočkala takové popularity, že se jí streamovací platforma Netflix rozhodla vdechnout i seriálovou podobu. Příběh gaye Charlieho a hráče rugby Nicka, kteří se potkají na chlapecké škole v Kentu, stanou se z nich dobří kamarádi a brzy jim dojde, že přátelství není to jediné, co se mezi nimi rozvíjí, je už všeobecně známý. Pořád hodně málo se toho ale ví o jeho seriálové adaptaci. Oficiálně potvrzené zatím nebylo ani to, kdy se Srdcerváči na Netflixu objeví. Jisté ale je, že projekt vznikal pod režisérskou taktovkou uznávaného Eurose Lyna a momentálně se nachází ve fázi postprodukce. Roli Charlieho získal Kit Connor a Nicka si zahrál Joe Locke. Oba mladí herci museli být dobrou volbou – vynachválit si je totiž nemohla ani sama Oseman, která s celým tvůrčím týmem úzce spolupracovala.

Můj policista

I milovníci historických příběhů si letos přijdou na své. Snímek Můj policista se totiž odehrává stejně jako jeho knižní předloha od Bethan Roberts v Anglii drsných 50. let – tedy v době, kdy byla homosexualita ilegální a nahlíželo se na ni jako na závažný zločin. Ústředním motivem je milostný trojúhelník. Policista Tom totiž po seznámení s Marion, která se do něj hned zamiluje, potká kurátora Patricka. I když je pro Toma bezpečnější oženit se s Marion, na Patricka zapomenout nemůže…Příběh je o to působivější, že je inspirovaný skutečnými událostmi, které zažil policista Bob Buckingham se svou manželkou a spisovatelem E. M. Forsterem (mezi jeho nejznámější díla patří třeba Pokoj s vyhlídkou nebo Cesta do Indie). Dalším bonusem je pak hvězdné obsazení filmu – policistu Toma ztvární zpěvák Harry Styles, jeho ženu pak herečka Emma Corrin známá ze seriálu Koruna, kde si střihla roli lady Diany.

Tím ale výčet historických queer snímků zdaleka nekončí. Včera měl na HBO premiéru seriál Pozlacený věk v hlavních rolích s Christine Baranski či Cynthií Nixon. V květnu bude uvedeno životopisné drama, které pojednává o milostném životě vojáka a básníka Siegfrieda Sasoona, jeho kritickém postoji k první světové válce, manželství se ženou, která věděla o jeho homosexualitě, a také bouřlivém vztahu se skladatelem a hercem Ivorem Novellem. V létě pak začne natáčení filmu The History of Sound, který bude sledovat osud gay páru rovněž během kruté první světové války. 

Am I OK?

Silnou dějovou linku slibuje i film, který natočil lesbický manželský pár Tig Notaro a Stephanie Allynne. Snímek líčí životní peripetie dvou kamarádek (hrají Dakota Johnson a Stephanie Allynne), z nichž jedna se vyrovnává se stěhováním na druhý konec světa, zatímco ta druhá zase s coming outem. 

Po drsném coming outu přišly výčitky, vtíravé otázky, a dokonce i nabídka peněz. S rozchodem se rozpadla i širší rodina23. 9. 2022

Kromě dramat je ale rok 2022 nabušený i oddechovkami. Za zmínku stojí připravované gay romantické komedie Fire Island, Bros nebo My Fake Boyfriend. Herec Billy Porter pak pracuje na svém režisérském debutu What If? s trans love story, která vychází z příspěvků publikovaných na sociální síti Reddit. Queer momenty by měly mít i remake hororu Hellraiser, pokračování animovaného trháku Toy Story 4 nebo Thor: Love and Thunder, kde nebude chybět postava Valkyrie. Těsně před Vánocemi pak filmový LGBT maraton uzavře životopisný snímek o zesnulé Whitney Houston pojmenovaný I Wanna Dance With Somebody. Jeho součástí by měla být i aférka, kterou zpěvačka prožila se svou nejlepší kamarádkou a osobní asistentkou Robyn Crawford. 

Zdroj: Bleedingcool.com, Collider.com, Indiewire.com, Whats-on-netflix.com, Vogue.com, Variety.com, Deadline.com, Advocate.com, aliceoseman.com, capitalfm.com, elle.com