Slyšeli jste o španělské vesničce Genalguacil? Tato galerie moderního umění pod širým nebem stojí za návštěvu!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Oficina Española de Turismo/se svolením

Slyšeli jste o španělské vesničce Genalguacil? Tato galerie moderního umění pod širým nebem stojí za návštěvu!

Přiznejme si na rovinu, že cestování nám všem už chybí. Jenže na návštěvy rušných velkoměst a oblíbených turistických destinací nejspíš nemáme moc náladu. Díky izolacím, lockdownům a dalším opatřením jsme totiž odvykli davům. A právě proto jsou ideální destinací bílé vesničky ve španělské Andalusii. Jste-li navíc milovníky umění ve veřejném prostoru, máme pro vás tip, který si prostě nesmíte nechat ujít!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
13. 1. 2022

Bílé vesničky jsou v Andalusii, konkrétně v provinciích Cádiz a Málaga, skutečným pojmem. Jejich ráz se utvářel po staletí a podepsalo se na něm mnoho kultur včetně iberské, berberské i římské. A právě Římané si v této oblasti bílili svá obydlí jako první. To, že se bílení exteriérů i interiérů vesnických domků značně rozšířilo, měla na svědomí morová nákaza ve 14. století. Vápenaté nátěry sloužící kdysi jako dezinfekce se postupně staly součástí identity andaluských horských vesniček, které díky kontrastu s okolní divokou přírodou působí jako zázračné zjevení.

Jednou takovou je i španělská vesnička Genalguacil, kde bydlí kolem čtyř set obyvatel. Přesto patří ve světě umění za ikonické místo, protože právě výtvarné projevy ve veřejném prostoru ji proslavily. Na počátku nového tisíciletí se vedení vesničky Genalguacil rozhodlo zorganizovat zde setkání umělců z celého světa. Ty nalákala možnost svobodné tvorby uprostřed přírody a nyní se zde setkávají pravidelně vždy v první polovině srpna. Avantgardní výsledky jejich setkávání zdobí nejen ulice, ale také fasády, okna a střechy místních bílých domků.

Uměleckých děl tu najdete více než 140! Díky tomu je Genalguacil galerií současného umění pod širým nebem, která rozhodně stojí za návštěvu. Kromě toho zde můžete navštívit i muzeum moderního umění Fernanda Centena Lópeze, které místní považují za pomyslnou třešničku na dortu. A protože umění je sice povznášející, ale je-li intenzivní, dokáže i unavit, můžete si dobít baterky v okolní přírodě.

<Path> El Camino Norte! Podívejte se na (trochu) crazy video ze Svatojakubské cesty, která člověka přesvědčí, že má žít tady a teďZdroj: Jakub Starý

Vesnice se nachází v údolí řeky Genal v podhůří jedné z nejkrásnějších španělských přírodních rezervací. Rezervaci Sierra Bermeja dominují korkovníky a cesmínové duby. V blízkosti vesničky se můžete vydat i na osvěžující devítikilometrovou túru nabízející úchvatné výhledy. Z vyhlídky Mirador Costa del Sol za dobrého počasí uvidíte až na zasněžené vrcholky pohoří Sierra Nevada, z vyhlídky Mirador de Salvador Guerrero zase můžete vidět Gibraltarskou skálu a africké pobřeží. I milovníci přírody si tak přijdou na své.

Nutno také dodat, že přímo ve vesničce Genalguacil najdete levné ubytování, bary i restaurace nabízející místní speciality. Nic vám zde tedy chybět nebude! I přesto, že je vesnička v podhůří, dostanete se tam poměrně snadno. Z Málagy, která má několikrát týdně přímé letecké spojení s Prahou, jezdí do Genalguacil autobusy, případně můžete zvolit i jízdu taxíkem nebo půjčeným autem. Stačí si vše řádně naplánovat a pak si jen užívat umění, přírodu a božský klid!

Foto: Oficina Española de Turismo/se svolením
Zdroj: Oficina Española de Turismo

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop