„Vezmeš si mě?“ aneb zásnubní tradice: Ve kterém koutě světa se plní úkoly jako v pohádkách a kde se namísto prstenu nabízí zlato?
BLØG
Zdroj: iStock
<Path>

„Vezmeš si mě?“ aneb zásnubní tradice: Ve kterém koutě světa se plní úkoly jako v pohádkách a kde se namísto prstenu nabízí zlato?

Každá kultura má své tradice, které se pojí k různým životním událostem. Kromě jiného se tak liší oblast od oblasti i to, jak se lidé spojují, pokud jde o příslib svatby. Znáte postup zásnub z různých koutů světa?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
5. 1. 2022

Amerika

Dle portálu The Heart Bandits, jenž shrnul celou řadu svatebních tradic napříč světem, se v Americe nesetkáme s ničím, co by se od naší kultury jakkoliv výrazně lišilo. Aktuální místní trend nahrává osobitosti, která vítězí nad tradicí, a tak se američtí zamilovaní většinou přislíbí jeden druhému po svém. Dvojice často vybírají prsten spolu, aby se líbil a nedošlo k nějakému omylu. Mnoho párů si místo běžného zásnubního prstenu dokonce vybere pestrobarevný šperk, příp. si dvojice nechají obroučky rovnou vytetovat.

<Path> Zákaz manželství pro všechny je protiústavní, rozhodly soudy v Japonsku. Není to poprvé, rovné sňatky ale musí zavést zákonodárciZdroj: bbc.com, asia.nikkei.com

Ghana

V tomto západoafrickém státě se dle The Heart Bandits obvykle zásnuby konají jen týden před samotným obřadem. Umíte si to představit? Tak málo času na přípravy! Podle tradice má potenciální ženich se svými rodinnými příslušníky zaklepat na dveře rodiny dívky na vdávání – tomu se říká „ťukací“ nebo „klepací“ ceremoniál. Takto dává muž rodině ženy najevo, že by si rád vzal jejich dceru.

Norsko

Norské ženy nosí zásnubní prsteny na pravé ruce. Nejsou to ale jen Norky, které si zvykly ponechat levou ruku před svatbou volnou. Proč? Jak autoři souhrnného textu uvádějí, důvodem je to, že ne všem je pohodlné mít dva prsteny na jednom prstu. A zároveň nechtějí umístění zásnubního prstenu po svatbě měnit.

Chile

I v Chile nosí ženy zásnubní prsteny na pravé ruce. Ovšem to není všechno – stejně tak činí i muži, kteří se plánují oženit. Zásnubní prsten se později stane prstenem snubním, když při obřadu oba novomanželé přesunou své prsteny na levou ruku.

Francie

Ve Francii si lidé nelámou hlavu s tím, zda se jejich lásce nebude líbit prsten, který jí vybrali. Jednoduše požádají o ruku a šperk poté zakoupí spolu. Často je navíc vidět i zvláštní zvyk: Snoubenka smí prsten začít nosit až ve chvíli, kdy jí jej oficiálně předá skupinka složená z rodiny a přátel na malé oslavě. Dá se říct, že jde o takové drobné společenské potvrzení plánů.

Irsko

Víte, co je Claddagh ring? Tento prsten je opředen bohatou historií. Tvoří jej srdce s korunou a toto srdce drží dvě ruce. Jde o symbol manželství, protože ruce symbolizují přátelství, srdce znamená lásku a koruna je vyjádřením loajality. Tyto šperky jsou Iry oblíbené i k jiným příležitostem. Aby bylo zřejmé, že se jedná o prsten zásnubní, musí své místo nalézt na levém prsteníčku a špička srdíčka by měla směřovat ke konečkům prstů. Ve svatební den je směřování otočeno.

Řecko

V této krásné balkánské zemi je extrémně důležité dodržet jednu tradici, se kterou jste se možná někdy setkali i u nás: Totiž žádost o požehnání ze strany tatínka. Snoubenci se navíc dle The Heart Bandits podrobí hned třem sezením s knězem, kde probírají náležitosti manželství a dostává se jim rad. Když se všechno zadaří, následuje party, která toto spojení oslaví. Tu uspořádají přátelé a rodina.

Fidži

Myslíte si, že je nesmírně stresující dotazovat se otce své lásky na svolení? Pak si to zkuste na Fidži, kde se potenciálnímu tchánovi navíc musíte prokázat zubem z velryby!

Whale GIFZdroj: Giphy

Argentina

Tato zajímavost se týká spíše svatby, ale snad nám to odpustíte: Lidé v Argentině často nemají snubní prsteny. Vystačí si totiž s těmi zásnubními.

Indiánské kmeny v Americe

Především v severních částech Ameriky je dle The Heart Bandits zvykem nosit unikátní zásnubní prsten, který reflektuje, jak moc si snoubenci váží přírody, jež je obklopuje. Většinou se jedná o stříbrné šperky kombinované s přírodními materiály, jako jsou pestré minerály nebo barevné korály.

Severní Keňa

Válečníci z této oblasti nosí kolem krku detailně zpracované korálky. Pokud mají tyto korále určitou barvu, znamená to v jejich kultuře, že jsou zasnoubeni.

Japonsko

Podle zdroje se pár doopravdy nezasnoubil, dokud neproběhne tradiční ceremoniál yunio. Ten zahrnuje setkání obou rodin, při kterém si strany vymění devět symbolických darů zabalených v rýžovém papíru. Každý z těchto darů má něco reprezentovat: Například popřání dlouhověkosti, bohatství anebo zdravých dětí.

Indie

Předtím, než se zahájí oslava, se musí dotázat nejen potenciální ženich nevěsty, ale i jeho rodina té její, zda má zájem o sňatek.

Thajsko

Zde žádost o ruku probíhá během takzvaného „thong mun“. Že nevíte, co to znamená? Doslova je to „zlaté zasnoubení“. Namísto diamantového prstenu se žádá za pomoci několika zlatých darů.

<Path> Tim Burton je opět v Praze! Výstava nás provede více než 50letou kariérou ikonického tvůrceZdroj: obecnidum.cz, timburtonpraha.cz, Instagram / timburtonprague / Se svolením, YoTube / The Vincent Price Legacy / Se svolením

Skotsko

Máte rádi pohádky? Především takové, kde je nutno splnit řadu úkolů, než se zamilovaní budou moci oficiálně stát párem? Taky byste si chtěli zkusit sbírat perly v trávě, potápět se pro drahý kámen nebo se pustit do šermířského klání s čarodějem? Pak si zajeďte na zásnuby do Skotska! No… možná to s tím čarodějem nebude tak horké, ovšem tamní tatínci nevěst si jistě užívají zvyk, který jim dává možnost žadatele o ruku napřed pěkně zaúkolovat!

Arménie

Jste na velké oslavy? Pak by se vám líbily zásnuby v Arménii. Stejně jako třeba v Řecku čekají snoubence napřed schůzky s knězem, který má za úkol dokonce požehnat zásnubní prsten. Poté přijde na řadu zásnubní zábava, která není o nic menší než svatba samotná.

Jak svatby, tak zásnuby jsou po celém světě různé. Zvyky, tradice a smýšlení o tom, co se má, se liší stát od státu, oblast od oblasti a někdy dokonce rodina od rodiny. Možná, že toto uvědomění dodá odvahu přemýšlet jinak těm, kteří se vyjadřují v některých otázkách svateb odmítavě vůči tomu, co doposud neznali.

Zdroj: theheartbandits.com, sbs.com.au, scotsman.com, harsanik.com, claddaghdesign.com, frenchbedroomcompany.co.uk, culturalindia.net, bangkokcondofinder.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop