„Vezmeš si mě?“ aneb zásnubní tradice: Ve kterém koutě světa se plní úkoly jako v pohádkách a kde se namísto prstenu nabízí zlato?
BLØG
Zdroj: iStock
<Path>

„Vezmeš si mě?“ aneb zásnubní tradice: Ve kterém koutě světa se plní úkoly jako v pohádkách a kde se namísto prstenu nabízí zlato?

Každá kultura má své tradice, které se pojí k různým životním událostem. Kromě jiného se tak liší oblast od oblasti i to, jak se lidé spojují, pokud jde o příslib svatby. Znáte postup zásnub z různých koutů světa?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
5. 1. 2022

Amerika

Dle portálu The Heart Bandits, jenž shrnul celou řadu svatebních tradic napříč světem, se v Americe nesetkáme s ničím, co by se od naší kultury jakkoliv výrazně lišilo. Aktuální místní trend nahrává osobitosti, která vítězí nad tradicí, a tak se američtí zamilovaní většinou přislíbí jeden druhému po svém. Dvojice často vybírají prsten spolu, aby se líbil a nedošlo k nějakému omylu. Mnoho párů si místo běžného zásnubního prstenu dokonce vybere pestrobarevný šperk, příp. si dvojice nechají obroučky rovnou vytetovat.

<Path> „První coming out jsem prožil ve vlaku. Rodina o tom zatím ale neví,“ svěřil se student, který denně dojíždí do školyZdroj: Roman, redakce

Ghana

V tomto západoafrickém státě se dle The Heart Bandits obvykle zásnuby konají jen týden před samotným obřadem. Umíte si to představit? Tak málo času na přípravy! Podle tradice má potenciální ženich se svými rodinnými příslušníky zaklepat na dveře rodiny dívky na vdávání – tomu se říká „ťukací“ nebo „klepací“ ceremoniál. Takto dává muž rodině ženy najevo, že by si rád vzal jejich dceru.

Norsko

Norské ženy nosí zásnubní prsteny na pravé ruce. Nejsou to ale jen Norky, které si zvykly ponechat levou ruku před svatbou volnou. Proč? Jak autoři souhrnného textu uvádějí, důvodem je to, že ne všem je pohodlné mít dva prsteny na jednom prstu. A zároveň nechtějí umístění zásnubního prstenu po svatbě měnit.

Chile

I v Chile nosí ženy zásnubní prsteny na pravé ruce. Ovšem to není všechno – stejně tak činí i muži, kteří se plánují oženit. Zásnubní prsten se později stane prstenem snubním, když při obřadu oba novomanželé přesunou své prsteny na levou ruku.

Francie

Ve Francii si lidé nelámou hlavu s tím, zda se jejich lásce nebude líbit prsten, který jí vybrali. Jednoduše požádají o ruku a šperk poté zakoupí spolu. Často je navíc vidět i zvláštní zvyk: Snoubenka smí prsten začít nosit až ve chvíli, kdy jí jej oficiálně předá skupinka složená z rodiny a přátel na malé oslavě. Dá se říct, že jde o takové drobné společenské potvrzení plánů.

Irsko

Víte, co je Claddagh ring? Tento prsten je opředen bohatou historií. Tvoří jej srdce s korunou a toto srdce drží dvě ruce. Jde o symbol manželství, protože ruce symbolizují přátelství, srdce znamená lásku a koruna je vyjádřením loajality. Tyto šperky jsou Iry oblíbené i k jiným příležitostem. Aby bylo zřejmé, že se jedná o prsten zásnubní, musí své místo nalézt na levém prsteníčku a špička srdíčka by měla směřovat ke konečkům prstů. Ve svatební den je směřování otočeno.

Řecko

V této krásné balkánské zemi je extrémně důležité dodržet jednu tradici, se kterou jste se možná někdy setkali i u nás: Totiž žádost o požehnání ze strany tatínka. Snoubenci se navíc dle The Heart Bandits podrobí hned třem sezením s knězem, kde probírají náležitosti manželství a dostává se jim rad. Když se všechno zadaří, následuje party, která toto spojení oslaví. Tu uspořádají přátelé a rodina.

Fidži

Myslíte si, že je nesmírně stresující dotazovat se otce své lásky na svolení? Pak si to zkuste na Fidži, kde se potenciálnímu tchánovi navíc musíte prokázat zubem z velryby!

Whale GIFZdroj: Giphy

Argentina

Tato zajímavost se týká spíše svatby, ale snad nám to odpustíte: Lidé v Argentině často nemají snubní prsteny. Vystačí si totiž s těmi zásnubními.

Indiánské kmeny v Americe

Především v severních částech Ameriky je dle The Heart Bandits zvykem nosit unikátní zásnubní prsten, který reflektuje, jak moc si snoubenci váží přírody, jež je obklopuje. Většinou se jedná o stříbrné šperky kombinované s přírodními materiály, jako jsou pestré minerály nebo barevné korály.

Severní Keňa

Válečníci z této oblasti nosí kolem krku detailně zpracované korálky. Pokud mají tyto korále určitou barvu, znamená to v jejich kultuře, že jsou zasnoubeni.

Japonsko

Podle zdroje se pár doopravdy nezasnoubil, dokud neproběhne tradiční ceremoniál yunio. Ten zahrnuje setkání obou rodin, při kterém si strany vymění devět symbolických darů zabalených v rýžovém papíru. Každý z těchto darů má něco reprezentovat: Například popřání dlouhověkosti, bohatství anebo zdravých dětí.

Indie

Předtím, než se zahájí oslava, se musí dotázat nejen potenciální ženich nevěsty, ale i jeho rodina té její, zda má zájem o sňatek.

Thajsko

Zde žádost o ruku probíhá během takzvaného „thong mun“. Že nevíte, co to znamená? Doslova je to „zlaté zasnoubení“. Namísto diamantového prstenu se žádá za pomoci několika zlatých darů.

<Path> Gay neznamená anální sex: Příběhy mužů, kteří ignorují zadní vrátkaZdroj: GRINDR, LUI, UNIVERZITA V INDIANĚ, ALBERT PROKOP, newsinfo.iu.edu, ordinace.cz

Skotsko

Máte rádi pohádky? Především takové, kde je nutno splnit řadu úkolů, než se zamilovaní budou moci oficiálně stát párem? Taky byste si chtěli zkusit sbírat perly v trávě, potápět se pro drahý kámen nebo se pustit do šermířského klání s čarodějem? Pak si zajeďte na zásnuby do Skotska! No… možná to s tím čarodějem nebude tak horké, ovšem tamní tatínci nevěst si jistě užívají zvyk, který jim dává možnost žadatele o ruku napřed pěkně zaúkolovat!

Arménie

Jste na velké oslavy? Pak by se vám líbily zásnuby v Arménii. Stejně jako třeba v Řecku čekají snoubence napřed schůzky s knězem, který má za úkol dokonce požehnat zásnubní prsten. Poté přijde na řadu zásnubní zábava, která není o nic menší než svatba samotná.

Jak svatby, tak zásnuby jsou po celém světě různé. Zvyky, tradice a smýšlení o tom, co se má, se liší stát od státu, oblast od oblasti a někdy dokonce rodina od rodiny. Možná, že toto uvědomění dodá odvahu přemýšlet jinak těm, kteří se vyjadřují v některých otázkách svateb odmítavě vůči tomu, co doposud neznali.

Zdroj: theheartbandits.com, sbs.com.au, scotsman.com, harsanik.com, claddaghdesign.com, frenchbedroomcompany.co.uk, culturalindia.net, bangkokcondofinder.com

Populární
články

Pravda vyšla najevo až roky po rozvodu
LIDÉ

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Autor: Irena Piloušková
Tuto fotogrfii má Matějosvký v e-shopu. Lépe ukazuje vzor i skutečnou barvu povlečení
STYL

Z prémiové bavlny se nebude chtít vám ani milencům. Luxusní kvalitu textilu Matějovský potřebujete vyzkoušet na vlastní (holou) kůži

Autor: Martin Lyko
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop