Kadící figurky nebo syrová velrybí „pochoutka“: Jaké nejpodivnější vánoční tradice dodržují jinde na světě?

Jestli jste nikdy nemohli přijít na chuť českým vánočním zvykům a raději byste svátky slavili po vzoru nějaké jiné země, možná svůj názor po přečtení tohoto článku radikálně přehodnotíte. V některých státech se totiž o Vánocích vyžívají ve skutečných podivnostech. S čím nejbizarnějším se v zahraničí můžete setkat?

Pokud jste si mysleli, že jsou Vánoce všude na světě svátky klidu, míru a pohody, tak jste pěkně na omylu. V některých zemích je to totiž solidní divočina.

Ekonomické myšlení i bez ekonomického vzdělání? Vyzkoušejte si, jak jste na tom s běžnou finanční gramotností v našem kvízu19. 4. 2022

Japonsko

Milujete japonskou kuchyni a už teď se vám sbíhají sliny při představě, jak asi vypadá tamní štědrovečerní tabule? Tak to asi budete zklamaní. Spousta Japonců totiž během svátečního období dává přednost kuřeti z KFC. Poptávka je po něm v Japonsku dokonce tak vysoká, že americký fast foodový řetězec nabízí speciální on-line službu s heslem: objednejte si svůj Xmas Family Bucket předem a nechte si jej pohodlně doručit až ke dveřím. Hodně lidí ale ani tak neváhá vystát si na pověstný kyblík frontu. 

Venezuela 

Zatímco v Česku si Vánoce rádi vychutnáme v pohodlí domova (a ideálně u televize, protože bez pohádkového maratonu by to prostě nebylo ono), Venezuelané je tráví aktivně. V týdnu před svátky se obyvatelé tohoto jihoamerického státu denně účastní bohoslužby s názvem Misa de Aguinaldo (v překladu brzká ranní mše). V hlavním městě Caracasu je navíc zvykem dorazit na kolečkových bruslích. Jde o natolik rozšířenou tradici, že mnoho silnic v hlavním městě Venezuely zůstává uzavřeno, aby měli všichni věřící možnost volného a bezpečného průjezdu.

Norsko

I Norové zažívají o Vánocích stres, ale poněkud jiného charakteru, než jestli se jim povede všechno včas nachystat a jestli nadílka obdarovaného opravdu potěší. Tento severský národ totiž věří, že se Štědrý den kryje s příchodem zlých duchů a čarodějnic, a tak před spaním raději všichni Norové schovávají veškerá košťata, která v domě mají. Od našeho českého a takřka idylického pojetí má tedy norský Štědrý den dost daleko. 

Itálie

Něco na těch čarodějnicích zřejmě přece jenom bude. S vánočními svátky si je spojují také Italové, kterým dárky nosí stará čarodějnice zvaná La Befana (doslova to znamená ježibaba nebo babizna). Podle pověsti tři mudrci nabídli čarodějnici, jestli je nechce doprovodit k Ježíškovi. Ta ale odmítla s tím, že je příliš zaneprázdněná. Zřejmě proto La Befana děti obdarovává v noci před svátkem Tří králů.

Portugalsko 

Jedna z portugalských vánočních tradic vlastně hodně připomíná tu českou. Také Portugalci u štědrovečerního stolu prostírají jedno místo navíc. V Česku ho máme spojené spíš s možností nečekané návštěvy, ale v Portugalsku jde hlavně o symbol vzpomínky na ty, kteří už mezi námi nejsou.

Katalánsko 

Kdyby se vánoční tradice hodnotily podle míry kontroverze, pak by Katalánci útočili na velmi vysoké příčky. V Katalánsku totiž mají jeden hodně zvláštní zvyk, který ovšem začíná dost nenápadně. Nejprve si Katalánci z dřevěného polena vyrobí postavičku tak, že na jeden z konců namalují obličej a nasadí klobouk. Dva týdny ji pak  „krmí“ ovocem, ořechy a sladkostmi. Když se pak na Štědrý večer pohromadě sejde celá rodina, každý člen do polena tluče holí. Všichni také zpívají tradiční píseň – ta už ale tak nevinná není. Ostatně, posoudit to můžete sami – v jejím textu se nešetří vulgaritami a objevuje se mimo jiné i sloka, která zní přibližně následovně: „pokud se ti nechce kadit, seřežu tě holí“. Konání potřeby má prostě pro Katalánce o Vánocích zvláštní význam. Svoje betlémy totiž zdobí malými keramickými figurkami, které mají vždy kalhoty spuštěné ke kotníkům… 

Grónsko

Mysleli jste si, že horší už to nebude? Omyl! Zálibu v poněkud nechutných vánočních tradicích mají i obyvatelé Grónska. Každý rok vyrábí jednu speciální „chuťovku“. Ta spočívá ve výrobě dvou věcí – takzvaného mattaku, což je syrová velrybí kůže s trochou tuku, a kiviaku, který se vyrábí zabalením auka (malého polárního ptáčka) do tulení kůže. Mattak a kiviak pak na několik měsíců zahrabou a nakonec rozložené maso sní. Dobrou chuť!

Guatemala 

Týden před Štědrým dnem Guatemalci zasvěcují intenzivnímu úklidu. Ve velkém zametají, sbírají odpadky a veškerý „svinčík“ pak dávají ven, na jednu velkou hromadu. Na její vršek umístí podobiznu ďábla a celý útvar zapálí. Ekologické to tedy zrovna není, ale cílem má být spálit všechno špatné z uplynulého roku a v tom novém se jako Fénix zrodit z popela. 

Vzpomínka na osmašedesátý: I Čechoslováci kdysi opouštěli svou zemi. Kam jejich cesty vedly a bude se situace opakovat?28. 2. 2022

Ukrajina 

Na závěr něco méně depresivního. I Ukrajinci jsou pověrčiví a podle toho také vypadá jeden z jejich vánočních zvyků, kterým je umisťování umělých pavučin na stromeček. Guatemalci by je za to hnali, ale tradice pramení ze starého příběhu o chudé ženě, která si nemohla dovolit svůj vánoční stromeček ničím ozdobit. Když se ale na Štědrý den probudila, zjistila, že ho pavouk obalil krásnou třpytivou pavučinou. Pokud tedy doma přece jen i na Vánoce objevíte nějakou tu pavučinu, není to známka zanedbané domácnosti, nýbrž toho, že se na vás usmála štěstěna. 

Možná, že české vánoční zvyky nejsou dokonalé, všechny je určitě nemusíme mít ani v lásce a striktně je dodržovat. Pravdou ale je, že v porovnání s některými státy máme docela štěstí. Kouzelné a harmonické svátky totiž rozhodně nejsou samozřejmostí. 

Zdroj: Wanderlust.co.uk