
První gay romantická vánoční komedie se stala hitem Netflixu. Je ale opravdu nad čím jásat?
Vánoční romantické filmy (příp. komedie, chcete-li) jsou velmi specifickým žánrem. Obvykle již od prvních minut je naprosto jasné, jakým směrem se děj bude ubírat, a že „ti dva“ (míněno ona a on) prostě navzdory všem (nezřídka dost pitomým) překážkám skončí spolu. Pak již závisí jen na invenci tvůrce/kyně, s jak velkou mírou cti se mu/jí podaří téma uchopit, zda se divák/čka neuzívá nudou, příp. zda rovnou nepřepne/neodejde z kina. Pokud záměrem režiséra Michaela Mayera bylo nabídnout gay komunitě vánoční alternativu, v níž „ti dva“ budou on a on – a jen a pouze to – pak Single all The Way zadání splňuje. Je ale otázkou, zda zařadit se po bok nespočtu béčkových vánočních snímků (ač tedy s „netradičním“ obsazením) pro oslovení cílové skupiny opravdu stačí.
Slza ukápne...důvod ale může být různý
Sociální sítě snímkem Single All the Way každopádně solidně žijí. Řada gayů se pak o filmu dlouze rozepisuje s tím, že již od prvních minut ronili krokodýlí slzy dojetí. Snad je tedy důvodem ona scházející reprezentace gay komunity v daném filmovém žánru, jinak lze totiž slzy ronit jen nad promarněným časem ze sledování něčeho, co můj kamarád (nutno říci, že sám je gay ve věku 40+ a přijetí v rodině se mu zrovna hezkého nedostalo, takže vlastně patří do ideální cílové skupiny) nazval „onanií mrtvé kočky“. Ale vezměme to postupně...
Vánoční „rom-com“ Single All the Way, která měla na Netflixu premiéru 2. prosince, sleduje příběh Petera (Michael Urie), jenž přesvědčuje svého nejlepšího přítele Nicka (Philemon Chambers), aby s ním jel strávit Vánoce k jeho rodině a vydával se za jeho partnera – chce se totiž vyhnout dalším otázkám na svůj neuspokojivý soukromý život (již nyní vnímavějším divákům/čkám i čtenářům/kám musí být jasné, jak to všechno dopadne…). Peterova matka (Kathy Najimy) však vezme vše do svých rukou a domluví synovi rande na slepo se svým instruktorem spinningu (Luke MacFarlane), což má situaci zkomplikovat (ano, to je ta překážka, již je nutné překonat…). Z hlediska nastínění samotného děje vlastně těchto pár vět bohatě stačí, ono se toho na obrazovce stejně jinak moc neděje, ačkoliv o vtipná intermezza se s různou mírou úspěšnosti snaží Jennifer Coolidge jako Peterova teta Sandy.
Že o příběh jako takový (potažmo jeho kvalitu) vlastně ani tak nejde, docela vystihuje i vyjádření Chamberse o jeho roli. „Upřímně řečeno, uchvátilo mě to také proto, že jsem černý queer muž [v originále „black queer man“, pozn. red.] a hraji černého queer muže, právě tato pozitivní reprezentace byla pro mě klíčová,“ uvedl herec. Netflix se přitom snaží prakticky ve veškeré své tvorbě zachycovat postavy velmi rozmanité a nabízet nové perspektivy, což je nepochybně skvělé, ne vždy je však záměr ze strany diváctva úplně pochopen a přijat. Na druhou stranu, je-li začlenění postav s různou sexuální orientací/genderovou identitou, ale i postav zastupujících jiné minority v ději odůvodnitelné, nelze proti této praxi nic namítat, ba naopak. Druhou stranou mince je ale jejich ad hoc obsazení (a tak není divu, že když britský Channel 5 uvedl minisérii o Anně Boleyn, kterou hraje Afroameričanka, zrovna pochvaly se nedočkal). To sice případ Single All this Way pravděpodobně není, dost možná se ale najdou i tací, kteří budou tvrdit, že právě „černý queer muž“ by vlastně černý být vůbec nemusel.
Ovšem bez ohledu na to, zda jsou postavy bílé, černé či puntíkaté (na tom opravdu nezáleží), nic to nemění na faktu, že děj Single All the Way je extrémně předvídatelný a mnohé dialogy opravdu – s prominutím – hloupé. Co přesně je na této komedii komediálního, lze říci také jen stěží. Nebo možná skupina mých gay přátel nedisponuje správným gay smyslem pro humor, existuje-li něco takového (vkus ale mají, všichni se totiž shodli, že trojici hlavních gay postav ztvárňují skutečně krásní chlapi :-) ). Jako smutně humorné jsme tedy nakonec vyhodnotili to, že jsme sledováním této komedie zabili 99 minut. Pak jsme si dali vodku (to už docela humorné být začalo) a našli (také na Netflixu) francouzské gay drama I´m Jonas (humorné není vůbec, za vidění ale rozhodně stojí). Pokud tedy máte Netflix, Single All the Way jste ještě neviděli a máte volný večer…tak si pusťte Jonase…(mimochodem, jeho představitel, Félix Mariatuad, se proslavil nejen rolemi ve francouzské queer kinematografii, ale i rolemi v gay pornu ;-) ).
Aby ovšem celkové hodnocení nebylo tak negativní, o Single All the Way je jednoduše možné říci, že je to film, který dosahuje kvalit průměrných vánočních romantických komedií. To sice nijak lichotivé není, na druhou stranu, pokud šlo o to, nabídnout gay komunitě konečně romantický vánoční snímek, v němž se (téměř) každý gay bude „moci najít“, zadání bylo splněno. Někteří se najdou a jiní ne, přesto snímek Single All the Way jen tak zapomenut nebude, jelikož se de facto jedná o první film svého druhu. Pokud ale znáte klasickou tvorbu Hallmarku, tak přesně tak „dobrý“ tenhle film je. Nic víc, nic míň. Pro „historický počin“ je to ale i tak docela málo.
P. S. Hlavně se na film nedívejte s českým dabingem, to totiž jeho „kvalitu“ posunuje ještě na další level…