Osočované pokračování Sexu ve městě je tu! Bez Samanthy, ale plné autentičnosti, překvapení a queer postav. Co na něj říká Kim Cattrall?
Recenze
Zdroj: Getty

Osočované pokračování Sexu ve městě je tu! Bez Samanthy, ale plné autentičnosti, překvapení a queer postav. Co na něj říká Kim Cattrall?

Sen milovníků ikonického seriálu Sex ve městě se splnil. Tedy, alespoň částečně. Po více než  deseti letech jsme se totiž dočkali dlouho očekávaného pokračování. První dva nové díly minisérie s názvem And Just Like That… (A jak to bylo dál…) měly 9. prosince premiéru, jak jinak než na stanici HBO, kde původní seriál před více než 20 lety odstartoval. Ne všichni jsou ale z projektu nadšení. Emocionální online bitva, která desetidílné pokračování populárního seriálu provázela už od jeho natáčení, nebere konce. Naopak – terčem posměchu ale není jen vzhled představitelek Carrie, Mirandy a Charlotte. Urážky teď vystřídaly údiv nad širší reprezentací LGBT+ komunity i dalších minorit a také rozhořčení nad dosavadní dějovou linkou a osudy některých postav. Skalní fanoušci v horlivých diskuzích samozřejmě nemohli opomenout ani scházející herečku Kim Cattrall a její legendární Samanthu Jones. 
Monika Bílková Monika Bílková Autor
13. 12. 2021

Úplně všem se prostě zavděčit nedá, a to platí také o pokračování oblíbeného seriálu Sex ve městě. Minisérie And Just Like That… (A jak to bylo dál…) to už od začátku neměla vůbec jednoduché. Šest původních sérií a dva filmy nasadily hodně vysokou laťku a navázat po 11 letech na takový úspěch si vyžadovalo notnou dávku odvahy. Tým v čele s režisérem Michaelem Patrickem Kingem a producentem Darren Starem se to ale rozhodl risknout a překonat vlastní obavy a nervozitu…

A udělal dobře. Když se při sledování And Just Like That… (A jak to bylo dál…) ubráníte nutkání srovnávat novou minisérii s jejími předchůdci, dostaví se pocit osvobození od okovů minulosti a uvědomíte si, jaký potenciál pokračování Sexu ve městě vlastně má a co všechno nabízí. 

<Path> Nebinární Demi Lovato místo hudby uvedl/a na trh nebinární vibrátor. „Chci odstranit stigma spojené se sexuální rozkoší,“ shrnul/aZdroj: Independent.co.uk, Pinknews.co.uk, Elle.com

Ačkoliv otevřenými a detailními hovory o sexu seriál proslul (a daly mu koneckonců i jeho název), je potřeba smířit se s tím, že nikdy není nic jako dřív. Zatímco rozverné debaty o randění a hledání té pravé lásky jsou po třicítce ještě docela běžné, po padesátce obvykle už vlastní rodinu vybudovanou máte, nebo se ji v průběhu let a vlivem různých okolností bohužel pohromadě udržet nepodařilo – podobně jako třeba některá přátelství. V každém případě ale v tomto věku nastává čas, kdy se navracíte k sobě samým a začínáte nejen vzpomínat na svoje dřívější já a jeho přání, radosti a strasti, ale i poznávat člověka, kterým jste nakonec stali. Nebo kterým se ještě pořád stát můžete. 

A to je i případ Carrie (Sarah Jessica Parker), Mirandy (Cynthia Nixon) a Charlotte (Kristin Davis). Přestože se trojice dam na jednu stranu snaží udržet mladistvého ducha, kterého tradičně reflektují i pestrobarevné outfity hrdinek, na stranu druhou si hrdinky samy moc dobře uvědomují, že už jim dávno není ani 30, ale ani 40. Tomu ostatně odpovídají i témata, která postavy rozebírají, nebo akce, kterých se účastní. 

Vždycky je drsné vidět, když lidé, o kterých si myslíme, že zůstanou navždy mladí a nesmrtelní a že jsou tak trochu nedotknutelní, stárnou a umírají. Seriálová (nechtěli jsme sice nic prozradit, ale nejspíš už tušíte, oč jde) i skutečná smrt a zdravotní problémy jsou ale realistickou, uvěřitelnou i dojemnou připomínkou křehkosti lidského života i pomíjivosti každého dne. Reprezentace přirozeně stárnoucích žen, které taky řeší spoustu věcí – i když logicky trochu jiných, než když si užívaly bezstarostného mládí – ve filmech a seriálech pořád není dostatečná. Minisérie And Just Like That… (A jak to bylo dál…) je ale v tomhle směru velkým přínosem, který mnohdy dost zhýčkanému publiku nekompromisně nastavuje nežádoucí zrcadlo. V něm se často odráží hlavně povrchnost dnešní doby, se kterou svádí svůj boj i seriálové hrdinky. 

Pokračování Sexu ve městě je zajímavé také dalšími prvky, které odráží charakteristiky současného světa. Tvůrci nevynechali pandemii koronaviru a její důsledky, ironickou nutnost přizpůsobení se moderním technologiím, s nimiž alespoň Carrie vždycky trochu zápasila, ale velkou práci si dali i s tím, aby minisérie byla vyvážená také pokud jde o postavy. Původnímu seriálu totiž zlí jazykové často vyčítali, že v něm chybí diverzita. A tak ke gay páru Stanford Blatch (Willie Garson) a Anthony Marantino (Mario Cantone) v nové minisérii přibyla nebinární postava Che Diaz (hraje Sara Ramirez). Mnohé překvapily i dcery Charlotte, Rose a Lily, či zařazení dalších postav, které zastupují jak silné ženské osobnosti, tak odlišné rasové minority – dokumentaristka a filantropka Lisa Todd Wexley (hraje Nicole Ari Parker), profesorka lidských práv Nya Wallace nebo realitní makléřka Seema Patel (ztvárňuje Sarita Choudhury), která se v seriálu teprve objeví. 

Zájem o minisérii And Just Like That… (A jak to bylo dál…) a celkové napětí ale vzbudil i velký otazník, který se vznášel nad tím, jak si tvůrci poradí s absencí Samanthy Jones. Řešení tohoto „problému“ připomíná spíš bolestivou narážku na nevraživost, která údajně mezi představitelkami Samanthy (Kim Cattrall) a Carrie (Sarah Jessica Parker) panuje ve skutečném životě. Co že se to mezi nimi vlastně stalo?

Historie tohoto hojně medializovaného sporu sahá zhruba do roku 2004. Za vším od počátku nejspíš stála jednoduše touha po penězích. Kim Cattrall kápla božskou a přiznala, že původní seriál skončil po šesti sériích vlastně kvůli ní: „Cítila jsem, že nastal čas, abychom se všichni podíleli na finančním zisku Sexu ve městě. Když to vypadalo, že o to druhá strana nemá zájem, řekla jsem si, že je čas jít dál.“ V roce 2008 se pak začaly šířit první zvěsti o tom, že Kim a Sarah Jessica se moc nemusí. Jakožto herečka a navíc výkonná producentka totiž Sarah Jessica Parker dostávala mnohem víc peněz než ostatní a to prý Cattrall nemohla překousnout. Například ani na udílení Emmy Awards společně neseděly u jednoho stolu. „Ptáte se, jestli jsme nejlepší kamarádky? Ne. Jsme profesionální herečky. Máme své vlastní životy,“ nechala se slyšet Cattrall. Parker ale zase uvedla, že se s Cattrall přátelí. 

Během natáčení prvního filmu se ale všechno zdálo být v pořádku. Kim Cattrall do té doby řešila rozvod i špatný zdravotní stav svého otce, kterému diagnostikovali demenci. „Na ztvárnění Samanthy jsem byla znovu připravena. V některých ohledech jsem ráda, že jsme počkali. Scénář a zkušenost s natáčením filmu byly tím nejlepším možným opětovným shledáním,“ řekla Cattrall. Ke spekulacím o domnělém sporu hereckých kolegyň promluvil i producent Darren Star: „Takovou chemii nemůžete zcela předstírat. Je důležité rozlišit klepy od reality.“ 

Vztahy se měly mezi Parker a Cattrall dostat na bod mrazu v době, kdy se natáčel druhý film. Obě to ale popřely. Cattrall na Parker navíc pěla samou chválu: „Lidé nechtějí věřit, že spolu vycházíme. Místo toho je láká myšlenka dvou úspěšných žen, které spolu bojují. Pravda, že jsme přítelkyně, vycházíme spolu a šťastně společně děláme svou práci, není zdaleka tak zajímavá. Myslím, že Sarah je fantastická. Je rozenou vůdkyní a vede štáb a herce tak silným, ale jemným způsobem. Už toho máme dost, mluvit stále o tom stejném je vyčerpávající a nudné zároveň.“

Ani potom ale média nepřestala Cattrall a Parker řešit. Jejich kolegyně Kristin Davis a Cynthia Nixon olej do ohně nepřilévaly, ale drby se i tak šířily dál. „Každý den to možná nebylo bez chyby, ale jsme rodina lidí, kteří se navzájem potřebovali. To, co se pořád říká o našem údajném souboji, mě opravdu mrzí a vyčerpává. Vůbec to neodpovídá tomu, jak se věci udály na place,“ uvedla Parker ještě v roce 2016. To už ale tisk zase plnily informace o tom, jak Cattrall odmítla třetí filmové pokračování, protože společnost Warner Bros. se prý nechtěla podepsat pod její další projekty. Cattrall ale na Twitteru ostře zareagovala, že žádný požadavek neměla – jediné, co prý chtěla, bylo nic nenatáčet. „Sex ve městě už pro mě není. Když jsem se ocitla na prahu šedesátky, bylo to velké prozření. Řekla jsem si: kolik let mi zbývá, a jak s nimi chci naložit? A co jsem naopak ještě neudělala? Mám pocit, že show byla nejlepší, když to byl seriál, a bonusem byly dva filmy,“ promluvila v roce 2017 Cattrall. „Nešlo tu o peníze, ale o mé vlastní rozhodnutí ukončit jednu kapitolu a začít další,“ dodala.

Krátce nato ale Cattrall začala házet vinu na Parker, kterou nekonkrétně osočila: „Opravdu myslím, že se mohla chovat líp. Netuším, co má za problém.“ Parker se to prý velmi dotklo a vůbec nečekala, že něco takového ze strany Cattrall přijde: „Celý týden jsem z toho byla hodně rozhozená.  Na naši spolupráci mám úplně jiné vzpomínky, takhle si ji rozhodně napamatuji. Opravdu jsem z toho zdrcená.“

V médiích se pak obzvlášť propírala reakce Kim Cattrall po smrti jejího bratra v roce 2018 na kondolenci od Sarah Jessicy Parker na Instagramu. „Nepotřebuji tvou lásku nebo podporu v tomto tragickém období,“ pustila se do Parker Cattrall. „Moje máma se mě dnes zeptala: Kdy tě ta Sarah Jessica Parker, ten pokrytec, nechá na pokoji? Když se neustále ozýváš, jen mi to bolestivě připomíná, jak krutá jsi byla tenkrát a jsi i nyní. Ráda bych ti to objasnila (pokud jsem to už neudělala). Nejsi moje rodina. Nejsi moje kamarádka. Tak ti tedy už naposledy píšu, abys přestala využívat naši rodinnou tragédii na upevnění tvojí pověsti ,hodné holky‘,“ zakončila svůj ostrý příspěvek Cattrall. Ačkoli různé zdroje z okolí obou hereček uvedly, že se obě dámy spolu nikdy moc nebavily, to, jak se Cattrall do Parker obula na Instagramu, je za hranou.

O svoje svědectví se podělil i představitel Samanthina bývalého a o mnoho let mladšího přítele Smitha Jerroda, herec Jason Lewis. O poměrech na place sice neřekl žádné podrobnosti, ale z jeho výpovědi vyplynulo, že je na straně Sarah Jessicy Parker: „Sarah je zdvořilá a laskavá dáma. Chovala se jako dokonalý profesionál a vždycky na mě byla moc milá.“ Znovu se ozvala i Parker: „Ráda bych jen všem připomněla, že žádná holčičí válka neexistuje. Nikdy jsem nepronesla nic nepřátelského a také bych chtěla uvést na pravou míru, že na natáčení byly čtyři ženy a já jsem se všemi strávila stejný čas, takže tam nebyl žádný souboj dvou žen, které by spolu nevycházely. Vždy jsem si Kiminy práce velmi vážila.“ 

Ke kontroverzní reakci Kim Cattrall se ale ani jedna z hereček nevrátila. Ve všech dalších komentářích už se Cattrall držela zpátky a raději zůstávala u taktiky neurčitosti: „Samanthu Jones jsem hrála tak dlouho, jak jsem ji hrála, protože jsem Sex ve městě milovala. Bylo to požehnání v mnoha ohledech, ale po druhém filmu jsem už toho měla dost. Nedokázala jsem pochopit, proč místo toho, aby mě nahradili jinou herečku, ztráceli čas šikanou. Ne znamená ne. Už ani hodinu nechci být v situaci, kdy se nebudu cítit dobře.“ Žádného dalšího vyjádření k mediálním dramatu na téma nenávisti ke kolegyni Sarah Jessicy Parker se od Kim Cattrall nejspíš už nedočkáme. Loni na podzim totiž prohlásila: „Všechno je na Googlu, takže vám doporučuji, abyste si dle libosti našli všechno, co jsem kdy řekla. Když se dívám na to, co se kolem mě děje, ničeho nelituji.“

<Path> Zpěvák a model Adam PavlovčinZdroj:

Zato ale letos promluvil Chris Noth, který v seriálu ztvárnil pana Božského: „Musím vám říct, že absolutně netuším, jaké je její myšlení nebo její emoce. Vím, že jsme si se Sarah Jessicou velmi blízcí, a to, jak ji líčí Kim, se realitě vůbec nepřibližují. Kim byla v seriálu úžasná. Někteří lidé nepokračují ze svých vlastních důvodů, ale nevím, jaké byly ty její. Přál bych si, aby se celá věc nikdy nestala, protože to bylo smutné a nepříjemné. Nerad slyším, když takhle někdo o Sarah Jessice mluví. Lidé jsou někdy hodně oškliví a ona má na zádech terč. Nemám z toho vůbec radost a cítím velkou potřebu Sarah Jessicu před těmito útoky a nařčeními chránit,“ popsal Noth.  

Přestože se postava Samanthy v pokračování seriálu fyzicky neobjeví, žádnou zášť herečky vůči ní ani její představitelce nechovají. „Milujeme Samanthu. Vždycky nějakým způsobem bude součástí příběhu. Nikdy bychom si netroufli projevit jí nějakou neúctu,“ vysvětlila Kristin Davis. Sama Cattrall navíc před pár dny nepřímo lajknutím tweetu fanynky potvrdila, že se chce věnovat něčemu jinému, než je Sex ve městě.

Těžko říct, proč vztah Sarah Jessicy Parker a Kim Cattrall vykrystalizoval do této podoby. Celé věci na kloub asi nikdy nepřijdeme, protože jak se zdá, verzí pravdy je hned několik. Nicméně i přesto, že v nové minisérii výrazná postava Samanthy chybí, pozoruhodné příběhy dalších postav tím rozhodně nekončí.

Zdroj: Elle.com, Dailymail.com, Nypost.com

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop