Grand Tour Katalánskem vás obohatí ve všech směrech. Poznejte tento hrdý kus Španělska na 2000 kilometrů dlouhé cestě!

Před nedávnem jsme vás lákali k úniku před šedivým a studeným počasím do katalánské Girony. Ale ruku na srdce, nebylo by přece jen lepší zůstat v Katalánsku trochu déle a řádně poznat tento živelný a na zážitky bohatý region? Vzhledem k velikosti a rozmanitosti Katalánska zde totiž každý najde to, co mu nejvíce vyhovuje. A může jít o gastronomii, kulturní vyžití, horské túry i povalování na pláži. Pojďte se s námi podívat na možnosti katalánské Grand Tour.

Katalánsko se svým centrem v Barceloně v posledních letech získává pozornost zejména z důvodů politických. Katalánci by se rádi osamostatnili od zbytku Španělska a byli nezávislým státem. Tyto snahy sice zatím nevyšly, ale to Katalánce nezlomilo. I nadále jsou hrdým a svérázným národem formujícím tento krásný kus světa, kde jsou doma. Jejich bohatá historie a kulturní tradice jsou jedním z mnoha důvodů, proč podniknout některou z již zmíněné Grand Tour. Věděli jste, že tyto cesty za kulturou a poznáním dříve podnikali zejména mladí a movití šlechtici? Titul dnes už nepotřebujete. Stačí vám pas, řidičský průkaz a dobré boty!

Katalánská Grand Tour je koncipována tak, abyste poznali, zažili a ochutnali vše, co Katalánsko nabízí. Inspirace pro tuto 2000 kilometrů dlouho cestu vychází ze zmíněných cest bohatších dobrodruhů, kteří ji absolvovali již od poloviny 19. století. Na rozdíl od nich ale nemusíte cestovat na koni nebo povozy. Využijete pohodlí auta, díky kterému lze celou cestu tak, jak je naplánovaná, absolvovat již za 13 dní. Pro více možností plánování je však rozdělena do pěti úseků, z nichž každý nabízí 5 až 7 klíčových zastávek.

Vinice, moře a stopy Gaudího

První téměř pětisetkilometrový úsek je velmi poeticky nazván „Vinice s příchutí moře“ a vede z Barcelony do Tarragony. V Barceloně začíná Grand Tour z praktických důvodů. Nejsnáze se tam totiž dostanete – z Prahy přímo do Barcelony létá například společnost Vueling. Samotné hlavní město Katalánska je ale jedním z klenotů tohoto regionu. Nejen bohatá historie města, jeho poloha hned u moře, ale také unikátní Gaudího architektonické počiny utváří koktejl, který prostě musíte ochutnat.

Až se města nabažíte, vyrazíte na Montserrat, nejikoničtější horu tohoto regionu a dále až do města Vilafranca del Penedès. Zde najdete unikátní muzeum katalánského vinařského umění. Místní přímořská vinařství navíc nabízí různé zážitky, z nichž ty nejoblíbenější jsou samozřejmě řízené degustace. Cestou do Tarragony se ještě musíte zastavit v Sitges – údajně nejkrásnějšího přímořského města v Katalánsku.

Mlč a jdi s dobou, nebo je po tobě. Je „cancel culture“ současnou formou diktatury?25. 2. 2022

Tarragona vás přenese až do dob starých Římanů. V místní aréně totiž před mnoha staletími bojovali stateční gladiátoři. Zde také začíná druhý, 418 kilometrů dlouhý, úsek cesty. V jejím průběhu se na chvilku vrátíte k alkoholu – tradičnímu vermouthu, který je spojen s Gaudího rodištěm, městečkem Reus. Právě zisky a sláva spojená s tímto aperitivem přilákaly do města mnoho architektů modernismu. Přes deltu řeky Ebre a další vinice v regionu Priorat se nakonec dostanete až do Lleidy.

Dotek nebes a Picassova inspirace

Následující dva úseky jsou stejně dlouhé – přesně 357 kilometrů. První z nich vede z Lleidy do La Seu a díky trase přes samotné srdce Pyrenejí, kde si můžete vychutnat túry mezi ledovcovými jezery a vodopády, budete téměř na dotek vzdáleni od nebe. Právě zde jsou také ideální podmínky pro pozorování noční oblohy, které byste si neměli nechat ujít. Milovníci historie pak ocení románské stavby v údolí Vall de Boí, které se dostaly na seznam Unesco. Adrenalinové zážitky získáte na raftech při sjíždění řeky Noguera Pallaresa.

Předposlední úsek vede více méně ve stopách nejslavnějších katalánských umělců. Cestou z La Seu do Figueres se totiž můžete zastavit v městečku Gósol, které se stalo úkrytem zdrojem inspirace pro Pabla Picassa, který sem na jaře 1906 přijel se svými malířskými stojany na mule. Ubytoval se v jediném penzionu, který zde byl a tvořil – právě zde začalo jeho slavné kubistické období. Za návštěvu také stojí místní středověké vily a ochutnat katalánské recepty, které z velké míry pochází právě z této části Katalánska. Cílem čtvrtého úseku je Figueres – rodiště a domov Dalího.

Opravdu zvrácená podívaná: Výzva o ztracené Megan traumatizovala internet. Lidé si při sledování snímku natáčejí vlastní reakce18. 2. 2022

Od surrealismu k modernismu

Poslední a zároveň nejdelší cesta vede z Figueres zpět do Barcelony. Na začátku cesty stojí určitě za bližší prozkoumání Salvador Dalí a jeho surrealismus. Bez toho by návštěva Figueres nebyla kompletní. Cestou do Barcelony můžete navštívit další středověké vesnice, zastavit se v Gironě, kam jsme vás lákali posledně, a prozkoumat města na pobřeží proslavená modernistickou architekturou.

Do Barcelony se možná vrátíte unavení, ale díky 2000 kilometrů dlouhému dobrodružství bohatší o nové zážitky, chutě a vědomosti. Nakonec zjistíte, že Katalánsko není odbojný region, kvůli kterému je na španělské politické scéně rozruch, ale nádherný kout světa, který si zaslouží vaši pozornost a který vás ve všech směrech obohatí. Jsme si téměř jistí, že zde necháte kousek svého srdce a budete se sem rádi vracet.

Španělská kancelář pro cestovní ruch
Zdroj: Španělská kancelář pro cestovní ruch