
Ostrov, kde se dovolená mění v nezapomenutelný (adrenalinový) zážitek - taková je Madeira
Říká se jí sice „ostrov věčného jara“, což ovšem neznamená, že by portugalská Madeira po celý rok nabízela jen ryze jarní zážitek. Zdejší klima je totiž až překvapivě rozmanité, což dokazuje i fakt, že se na hornatém a věčně se zelenajícím ostrově projevuje tzv. výšková (vegetační) stupňovitost. Zatímco v nižších polohách na jihu ostrova se tedy daří tropickým banánovým plantážím, s narůstající nadmořskou výškou banány střídají plodiny subtropické, ale také obilniny či jablka. Velkým turistickým lákadlem jsou ale především zdejší tajemné a mlžné vavřínové pralesy, které se rozpínají na severu ve výškách nad 1 000 m. n. m. a zaujímají až 30 % veškerého ostrovního porostu. Právě díky obrovské přírodní rozmanitosti je tak tato „perla Atlantiku“, jak se ostrovu také přezdívá, ideálním místem pro aktivně strávenou dovolenou. Při cestování po Madeiře totiž každého čeká naprosto unikátní zážitek, kdy se okolní krajina proměňuje prakticky po každých deseti kilometrech. Obdivovat je přitom možné nejen zdejší faunu a flóru, ale také svébytnou architekturu. Ve volných chvilkách se pak každý – prakticky povinně – musí vrhnout na degustaci zdejších specialit, kterou je možné spojit třeba i s malým historickým exkurzem…
LUI Tip: Madeirské gastro
Skvělých restaurací je na Madeiře spousta. Jednou z těch, která zaručí fantastický gastro zážitek, je např. Il Vivaldi ve Funchalu. Vychutnat si nejen jídlo, ale i západ slunce můžete v Estalagem da Ponta do Sol (Ponta do Sol), oceán a útesy je pak možné obdivovat během oběda či večere v Quinta do Furão (Santana). Jelikož na Madeiře by bylo hříchem neochutnat mořské plody, ideálním místem pro degustaci sea food je např. restaurace hostelu Santa Maria (Funchal). A jelikož platí, že turista by měl vždy navštívit i restauraci, kterou za nejlepší považují místní, v případě Madeiry je to restaurace Kampo (Funchal). Češi – jako tradiční pivaři – by si ale neměli nechat ujít ani příležitost navštívit funchalský Beerhouse…
Ostrov jako malovaný
Ačkoliv na Madeiru většina turistů míří právě kvůli přírodnímu bohatství, vzhledem k tomu, že výchozím bodem je obvykle hlavní město Funchal, před opuštěním civilizace rozhodně stojí za návštěvu cca 10 km vzdálená rybářská vesnice Câmara de Lobos. Právě sem totiž jezdil v 50. letech na dovolenou Winston Churchill, který zde relaxoval mj. i malováním barevných rybářských bárek houpajících se na vlnách. Dnes již vesnice postupně srůstá s městskou aglomerací Funchalu, přesto místo rozhodně neztratilo nic ze své malebnosti. Na Churchillův pobyt tu pak upomíná celá řada restaurací a barů nesoucích jeho jméno, stejně tak se východně od přístavu u hlavní silnice nachází místo, kde státník pravidelně usedal ke svému malířskému stojanu.
Zatímco britský ministerský předseda na svých obrazech zachycoval přístavní městečko, tím, co nejčastěji zachycují (obvykle již jen na mobilní telefon, nikoliv na plátno…) dnešní cestovatelé, jsou charakteristické barevné pastevecké domky, které se staly určitým neoficiálním symbolem ostrova. Každý, kdo na Madeiru zamíří, by tedy neměl minout ani okres Santana na jejím severovýchodě. Právě zde se totiž nachází i „skanzen“ Parque Temático, kde nejenže je možné prohlédnout si domky pastevců (uvnitř probíhají ukázky řemeslných prací, ruční výroby apod.), ale také navštívit zahrady s typickou madeirskou flórou. Ačkoliv skanzen je dnes již samozřejmě „jen“ turistickou atrakcí, která se „nehne z místa“, totéž rozhodně po dlouhou dobu neplatilo právě o pasteveckých domcích. Ty totiž byly místními konstruovány tak, aby je poté, co zvířata spasou trávu v okolí, bylo možné snadno přenést na jiné místo…
LUI Tip: LGBT friendly dovolená
V souvislosti s cestováním řada turistů zvažuje také bezpečnost zvolené destinace. Pro LGBT cestovatele pak může být důležitá také informace, jak jednotlivé země přistupují právě k lidem odlišné sexuální orientace/genderové identity. Konkrétně Madeira je vůči LGBT lidem velmi vstřícná – ostatně, v Portugalsku, jehož je součástí, již byly uzákoněny jak gay/les sňatky, tak i adopce dětí páry stejného pohlaví. Ačkoliv z hlediska ubytování se na Madeiře nenachází přímo „gay resorty“ jako třeba na Kanárských ostrovech, skvělé ubytování nabízí např. Madeira Allegro Hotel, který je určen výhradně dospělým cestovatelům.
Podél levád až „do pekla“
Vysokohorské štíty na Madeiře nepochybně nadchnou mnohé aktivní turisty, ovšem v minulosti byl tento specifický povrch pro místní obyvatelstvo do jisté míry výzvou. Již ve starověku tak bylo hlavní otázkou, jak zajistit zavlažování a svést pohodlně vodu z horských oblastí směrem do nížin. A právě díky tomu vznikl systém tzv. levád, zavlažovacího systému, jehož základy vybudovali před mnoha staletími afričtí otroci a který je dnes neodmyslitelnou součástí ostrovního koloritu. Umělé zavlažovací kanály tak protkaly prakticky celý ostrov a síť levád dosáhla k délce přesahující 2 tisíce kilometrů. Ačkoliv dnes již svůj původní účel nenaplňují, cestičky okolo nich, které byly v minulosti využívány k jejich údržbě, se proměnily v populární turistické trasy. Právě podél levád se lze navíc dostat do jinak po klasických turistických cestách nepřístupných míst (a člověku se nezřídka tají dech nad tím, jak v naprosto nepřístupném terénu tento zavlažovací systém vůbec vznikal).
Levády obecně platí za velké lákadlo, ovšem tou, která by neměla uniknout pozornosti žádného akčního cestovatele, je především Levada do Caldeirão Verde (nejlepším výchozím bodem pro výšlap tímto směrem je právě již zmiňovaná obec Santana), která ústí v oblasti s velmi dramatickým názvem Inferno. Nic ďábelského tu však nečeká, tedy kromě dramatické podívané na trojici impozantních vodopádů. Levád i vodopádů je ale na Madeiře samozřejmě celá řada (populární je např. i Levada de Moinho s vodopádem Madre da Levada v západním cípu ostrova) a k jejich prozkoumání je možné využít také služeb místních průvodců a společností, např. Madeira Experience Tours.
Akční horský výšlap i pozorování východu slunce „pro lenochy“
Turisticky si ale na Madeiře samozřejmě na své přijdou i milovníci hor a také impozantních výhledů. Zatímco za klasickou „vyhlídkovou atrakci“ platí příkrý útes Cabo Girão (nedaleko hlavního města Funchal), který nejenže je jedním z nejvyšších útesů v Evropě, ale těm odvážnějším zároveň nabízí také poměrně adrenalinový pohled ze zdejší prosklené lávky, horské turistice dominuje trasa vedoucí z Pico Ruivo (druhý nejvyšší bod ostrova) směrem k Pico do Arieiro (třetí nejvyšší bod ostrova). Trasa je ale především v době dešťů poměrně nebezpečná, méně zkušení horalové pak i při příznivých klimatických podmínkách mohou opět využít zdejších průvodců. Ani „pohodlnější“ turisté ale nemusí přijít zkrátka, na Pico do Arieiro je totiž možné vystoupat docela pohodlně po silnici (rozumějte autem) a např. společnost Adventure Land nabízí i výlet na vrchol za účelem pozorování východu slunce. Jednoduše řečeno, Madeira je ostrovem, kde každý, kdo chce strávit dovolenou aktivně, rozhodně najde přesně to, po čem zatouží – kromě levád a horské turistiky lze ostrov objevovat také na horských kolech, naprosto unikátním zážitkem (opět za odborné asistence, kterou poskytuje např. spol. Epic Madeira) je také tzv. kaňoning, tedy zdolávání kaňonů slaňováním, seskoky a plaváním tůněmi mezi rozsáhlými skalisky a uprostřed bujné vegetace.
Zasloužený odpočinek…
Vzhledem k nespočtu možných aktivit, jimž se lze na Madeiře oddávat, je jasné, že podobná dovolená může být do jisté míry „vyčerpávající“. A právě tehdy je čas na ten pravý madeirský odpočinek. Po posilnění se zdejšími typickými pokrmy, např. pšeničnou polévkou či tzv. espadou (jedná se největší zdejší rybí specialitu, dravou rybu tkaničnici tmavou) by neměl scházet ani lokální alkoholický drink „poncha“, jehož základem je rum – další přísady (např. maracuja či místní mandarinky) se pak liší dle typu nápoje, tradiční verze ale kromě rumu obsahuje jen citronovou šťávu, kúru a cukr. Obrovské oblibě se těší také madeirské víno, které se svou chutí podobá portskému – je však ještě sladší a silnější. A ačkoliv je jasné, že na Madeiře si člověk příliš plážového odpočinku neužije, ani o pobyt na písečné pláži není nutné se ochudit – jen bude třeba vydat se na nedaleký ostrov Porto Santo, kam právě i řada místních obyvatel míří na tu pravou ryze relaxační dovolenou. Jen hrozí, že den strávený na lehátku bude oproti nespočtu akčních madeirských zážitků tak trošku „nuda“…
LUI Tip: Cesta na Madeiru 2v1
Na Madeiru lze samozřejmě letět z Prahy přímým spojem, ovšem druhou variantou, která by mohla zaujmout akční cestovatele, je využití služeb letecké společnosti TAP Air Portual. I ta létá z Prahy, ovšem s přestupem v Lisabonu. Právě toho je možné využít a před poznáváním ostrovního ráje se seznámit také s portugalskou metropolí na pevnině. Od července navíc TAP Air Portugal navýšil počty letů (flotilu tvoří nejnovější letadla Airbus A320neo) a nabízí flexibilní spoje každý den kromě úterý.