Simpsonovi čeká průlomová LGBTQ+ epizoda o pravé lásce. Smithers si užije první pořádnou gay love story, dojde i na polibek

Coming outy mohou být těžké a zdlouhavé, což do jisté míry dokládá i příběh jedné z postav dnes kultovního seriálu Simpsonovi. O tom, že je pravá ruka pana Burnse, Waylon Smithers, gay, si sice téměř štěbetali vrabci na střeše, ovšem na světlo světa jeho orientace vyšla až v roce 2016. Tedy po dlouhých téměř třiceti letech vysílání seriálu. I navzdory coming outu byl ale Smithers stále sám, což má ovšem změnit nejnovější epizoda, která se zaměří na jeho gay milostné vzplanutí.

Smithersův coming out byl ústředním tématem příhodně nazvané epizody The Burns Cage (a to v narážce na název legendární komedie Ptačí klec – Birdcage) – a tvůrci, potažmo scenárista Rob LaZebnik, se nechali inspirovat ve vlastním životě. LaZebnikův syn Johnny je totiž gay a otec se jej tak touto epizodou (a tím, že mu ji věnoval) rozhodl podpořit.  Ačkoliv ale právě v tomto díle dospěje Smithers k závěru, že pan Burns nikdy nebude jeho city opětovat, a Homer Simpson se mu tak snaží najít protějšek na známé gay seznamce Grindr (přičemž v rámci seznamování dojde mj. i na George Takeie ze Star Treku ad.), k žádnému klasickému vzplanutí nakonec úplně nedojde. A přesně to se má změnit již 21. listopadu, kdy bude mít premiéru zbrusu nová epizoda Simpsonů, v níž – dle oficiální synopse – „Smithers najde pravou lásku u slavného módního návrháře“. Toho hlasově ztvární herec Victor Garber, kterého proslavily např. role v Pravé blondýnce či Titaniku, diváci televizních seriálů si jej ale mohou pamatovat i z akční série J. J. Abramse Alias.  

Hotel Faro na Kanárských ostrovech splní i ta přání, o kterých jste nevěděli, že je máte21. 7. 2022

Gay love story od A do Z

Epizoda je přitom opět paralelou s reálným životem tvůrců, který se – stejně jako ten Smithersův – v posledních pěti letech posunul zase o kus dál. LaZebnik, který stál za původním coming outovým dílem, tak v tomto případě dokonce k tvorbě scénáře přizval i svého syna. „Být schopen pracovat na tom s Johnnym, to byl vlastně sen. Viděl jsem, jak je zábavný, talentovaný a bylo to pro mě velmi obohacující,“ popsal tak scenárista. Aby ne – jeho syn jej ve výběru profese následoval a scenáristice se po vzoru otce věnuje také. A ani on si spolupráci nemohl vynachválit.

Ačkoliv Simpsonovi jsou seriálem komediálním, v případě zachycované gay love story bylo záměrem nejen pobavit, ale i poskytnout Smithersovi adekvátní prostor pro lásku, která by se následně nezměnila v další žert nebo jen vedlejší dějovou linku. „Gay romance bývají často zachycovány jen jako vedlejší produkt nebo jsou zkráceny v nějakém sestřihu. V této epizodě ale bude úplně vše, začátek, střed…a kdoví, jak to všechno v gay vztahu skončí,“ upřesnil Johnny LaZebnik s tím, že jej nadchla možnost zachytit právě tento celý proces vzniku gay vztahu. „Bylo pro mě opravdu výjimečné dostat možnost v televizním pořadu proniknout do toho, jak gayové randí, jak se setkávají, a to v rámci plnohodnotného děje a s kompletním vykreslením všech postav,“ upřesnil.

  

LGBTQ+ příběhy jsou důležité

Nejen pro scenáristické duo, ale také pro Victora Garbera (tedy hlas milostného objektu zájmu Wylona Smitherse) je v jistém slova smyslu „historická“ epizoda Simpsonů osobní záležitostí. Herec se k tomu, že je gay, přihlásil až v roce 2013, tedy ve svých 63 letech – do té doby si soukromí střežil. Jak sám v dané souvislosti uvedl, „moc o své orientaci nemluvím, ale všichni to o mně vědí“. Ve vztahu s partnerem, kanadským umělcem a modelem Rainerem Andreesenem, přitom žil od roku 2000, v roce 2015 pak partneři vstoupili do manželství. V prohlášení, které se týkalo Garberova zapojení do Simpsonů právě v podobě ztvárnění gay postavy, pak herec promluvil také o důležitosti zobrazování LGBTQ+ příběhů v mainstremových médiích. „Myslím, že je nesmírně důležité, aby se tyto příběhy objevovaly. Sám jsem nehrál příliš mnoho gay postav, ale pokaždé, když k tomu došlo, vždy se mi vrátily pocity z dob, kdy jsem jako herec začínal – a být gayem ještě nebylo možné,“ shrnul s tím, že pro něj byla tato animovaná role vlastně připomínkou a důkazem toho, jak moc se změnil svět a jak moc se díky tomu mohl změnit i on sám. „Na mé cestě za sebepřijetím a úctou k sobě samému je tato role významnou součástí,“ uzavřel.  

Jak se skutečně (ne)mění svět

Ačkoliv je pravdou, že LGBTQ+ postavy dnes v médiích dostávají více prostoru – a ani herci/herečky již nemusí svou sexuální orientaci či genderovou identitu nijak skrývat – publikum stále přijímá LGBTQ+ obsah poměrně rozporuplně. Ostatně, to jasně ukazují i reakce fanoušků Simpsonových na sociálních sítích. Zatímco jedna část je krokem tvůrců nadšena (není divu, přeci jen gay/les animovaných postav zrovna mnoho v éteru stále není…), druhá neskrývá rozhořčení či přímo pobouření.

Jakou barvu pleti by měla mít malá mořská víla? Odpůrci tmavé herečky se ohánějí historií, fanoušci natáčejí dojemná videa19. 9. 2022

„Co jsme opravdu potřebovali vědět, je, že Smithers je gay. Proč ale věnovat tomuto tématu celou jednu epizodu? Je to plýtvání prostorem,“ píše tak jedna z uživatelek Twitteru. „Už se na Simpsonovi dívat nebudu, právě ztratili věrného diváka a fanouška,“ píše další. A neschází ani zmínky, že tvůrci prostě přistoupili na současné trendy. „Oni prostě museli oslovit veškerý ten ´probuzený dav´. Už to není vtipné. A nenechám svého gay syna, aby se na tuhle špínu díval,“ rozohnil se tak další z diskutujících. Neschází ale samozřejmě ani reakce pozitivní, v nich se nejčastěji lidé vyjadřují k tomu, že Smithers si po tolika letech opravdu zaslouží svůj vlastní a pozitivní příběh. Doba se tedy změnila, smýšlení řady lidí, pro které jsou vztahy osob stejného pohlaví stále „špínou“, ale nikoliv. K tomu bude třeba nejspíš ještě celá řada dalších příběhů…

Zdroj: gaytimes.co.uk, miror.co.uk, torontosun.com