Přichází desátá Žižkovská noc. Městský festival představí dvě stovky vystupujících napříč kluby po celé Praze

Na Žižkov se valí pořádný hudební nářez. Do proslulé pražské čtvrti se totiž konečně vrací festival Žižkovská noc, který se protáhne na víc než jednu noc… Od čtvrtka 28. do soboty 30. října budou probíhat desítky koncertů a klubových akcí, ale také divadelní představení, show queer umělecké platformy Pinkbus nebo křest knihy. Desátý ročník festivalu se podařilo uskutečnit až na třetí pokus a o to lepší bude.

Těšte se na mezinárodní lineup

Městský festival Žižkovská noc se letos odehraje v desítkách prostor, a to nejen na samotném Žižkově. Lineup tradiční akce rozšiřuje o desítky jmen, která se představí v oblíbených klubech.

K britské dvojici Giant Swan se na Žižkovské noci přidává ukrajinská rapperka Alyona Alyona, jedna z nejvýraznějších osobností žánru, která na svém albu Galas nenuceně snoubí kulturní vlivy i vtahující rytmy. Na o poznání krutější strunu zahraje dvojice Martin Khanja (aka Lord Spike Heart) a Sam Karugu – členové projektu Duma, který patří do okruhu kolektivu Nyege Nyege. Festival potvrzuje i loňský příslib v podobě fastcorových ikon Yacøpsæ.

Poslední ročníky odpoutaly Žižkovskou noc od kořenů v punkové scéně, tvrdé kytary ale zůstávají důležitou součástí festivalu. V programu tak najdete jak technický metal navrátivších se Mindwork, tak emocionální písně slovenských 52 Hertz Whale. Se svým debutem se představí kovbojstvím načichlí Frankie & The Deadbeats, už dříve byli v sestavě potvrzeni jejich souputníci Povodí Ohře.

Elektronickou scénu zastoupí pražská producentka Ursula Sereghy, jejíž debut u labelu Gin&Platonic patří mezi nejočekávanější desky roku. Festival nabídne i teprve druhé vystoupení AI hudebnice NIVVA.

Umělci*umělkyně z queer spektra

Pokud chcete zmizet z heteronormativního světa a baví vás spíš queer zkušenost, nenechte si ujít Favorite Obsession – příjemný shoegaze z Mostu našlápnutý hutným reverbem, dreamy vokály a queer tematikou. Zajímat vás bude nebinární DJ*ka Ectsasya z Portugalska, v jehož*jejíž hudbě uslyšíte vlivy hardcore, trance, breakcore, dokonce i PC music. Jedním z vrcholů festivalu budou bezesporu hodně syrové a nas*ané Anti-Corpos z Brazílie. Genderless rave předvede otevřený kolektiv umělkyň a umělců Future Jiskří se známou Miss Petty. A to není zdaleka všechno.

A něco víc než hudba…

Žižkovská noc se ale nesoustředí jen na hudbu. Hned v první festivalový den se představí Pinkbus, nová platforma, která dává bezpečné tvůrčí pole queer umělcům. Jim se podařilo spojit underqroundovou queer scénu a profesionální etablované umělce a divoký výsledek opravdu stojí za to!

V rámci festivalu proběhne také křest publikace, která je výsledkem literární výzvy uspořádané společně s Unijazzem. Den nato dojde i na Thálií oceněné představení Jakuba Gottwalda Ur-fascism.

Vstupenky jsou v prodeji prostřednictvím služby GoOut.

Zdroj: Redakce