Glamping, tedy luxusní „stanování“, si lze vychutnat i v podzimních dnech!
Straight friendly
Zdroj: iStock

Glamping, tedy luxusní „stanování“, si lze vychutnat i v podzimních dnech!

Vyvíjí se technologie, móda, životní styl a nakonec i naše spotřebitelské preference. Mnozí tak již netouží po luxusních bytech ve velkoměstech a superrychlých autech, ale začínají se více zabývat přírodou a ekologií. Trend „návratu do přírody“ je tak ve veřejném prostoru již nějaký ten pátek přítomen, a to mj. jako reakce na globální finanční krizi a nadměrnou spotřebu. Lidé po celém světě jako by znovu začali toužit po někdejších „tradičních“ hodnotách v moderním kabátě. Moderním luxusem je tak dnes čas na odpočinek, vzájemná pozornost, klid (a to včetně klidu od moderních technologií) i ticho. A přidá-li se k tomu všemu ještě příroda, zbrusu nový hit, tzv. glamping, je na světě…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
21. 10. 2021

Glamping, to je vlastně takový „vytuněný“ camping pro náročné (jedná se příznačně o kombinaci anglických slov glamorous, tj. okouzlující, a camping, tj. kempování) – ponechává si svou tábornickou romantiku, ovšem zbavuje ji jejího nepohodlí. Takže rychle zapomeňte na spánek na karimatce, všudypřítomné komáry a pivo chlazené v potoce. Stan – či cokoliv jemu podobného jako jurta, týpí, domek na stromě, apod. – je prostorný, (obvykle) plně vybavený (rozumějte, je v něm skutečný nábytek a klidně i matrace s paměťovou pěnou a nezřídka také koupelna, za kterou by se nestyděly ani pětihvězdičkové hotelové resorty), ale stále umožňuje bezprostřední kontakt s přírodou. Je v lese, u jezera, u pláže, na místě dostatečně vzdáleném od ruchu velkoměsta, kde lze strávit fantastický odpočinkový víkend anebo klidně i týdenní dovolenou, pokud jsou v okolí zajímavé turistické cíle. A ačkoliv k rozmachu glampingu aktuálně dochází zejména v USA, také do Česka již tento trend dorazil.

<Path> Tajemná opuštěná vesnička v Dubaji láká turisty z celého světaZdroj: iStock

Luxusní české stanování

Glamping sice může nabývat mnoha různých podob, ale vzhledem k základní podstatě celého trendu je namístě začít právě stanovou verzí. Stany s podsadou ale nechte chlapcům od Bobří řeky, díky glampingu se lze pomyslně přenést až do oblasti Perského zálivu, kde šejkové vysedávají ve svých luxusních pouštních budoárech. Přesně takový zážitek pak nabídne např. Glamping Brdy, který se nachází v chráněné oblasti u Rožmitálu pod Třemšínem. Kromě samotného „stanu“ (vybaveného manželskou postelí, ale i kuchyňkou, a dokonce i kamny – pobyt si tak lze vychutnat i v zimě) je pak návštěvníkům k dispozici venkovní sauna a dřevěný koupací sud. Netradiční zážitek, pro změnu asijského ražení, nepochybně zajistí také čas strávený v jurtě (tradiční obydlí mongolských pastevců), tu si lze pronajmout prostřednictvím portálu airbnb a pobyt v ní spojit i s výletem na lázeňskou promenádu, nachází se totiž v obci Chlum u Karlových Varů.

Vodní domky jako na Maledivách

Možná je vaším tajným přáním pobyt na Maledivách – ve slavných domečcích, které jako by stály na vodě. Díky glampingu si ale podobný luxus můžete dopřát, aniž byste museli překročit hranice. Pravděpodobně nejznámější glampingovou lokalitou „na vodě“ jsou Dobčické rybníčky (cca 20 km od Českých Budějovic). Dřevěné chatky jsou ukotveny přímo na hladině rybníčků a ačkoliv z jejich terasy neskočíte do průzračně tyrkysové vody jako na Maledivách, můžete z ní alespoň rybařit (povolenka – stejně jako vor – je v ceně ubytování). Že si tu užijete nerušený odpočinek, zaručuje i to, že v domečcích není elektřina a ani wi-fi. Obdobný zážitek nabídnou i Vodní domky Čejkovice (také nedaleko Českých Budějovic). Další vodní variantou je Hausboat Ypsilon Golf Liberec v Jizerkách, jedná se o soustavu deseti obytných hausbótů s klasickou ložnicí i koupelnou, ale pokud toužíte spíše po dovolené à la Robinson, předchozí zmiňované varianty budou vašemu srdci nepochybně blíže.

Vzhůru!

Glamping je možné provozovat do jisté míry i s hlavou v oblacích – v nabídce netradičního ubytování je u nás také celá řada domků na stromech. Můžete si v nich zavzpomínat na dětství, pokud jste si v podobném typu obydlí hráli, nebo si jen vychutnat skutečně unikátní zážitek, z něhož budete doslova „na větvi“. Za první svého druhu je považován moravský Tree House na Babím Lomě, který provozují Lesy města Brna. Vzhledem k jeho kapacitě (max. 3 osoby) je v jeho blízkosti umístěn ještě „stromový domek č. 2“, Tree House u Jezevce, který je také robustnější a určený pro max. 4 osoby. V tomto případě se navíc jedná o pobyt skutečně ekologický, toaleta je suchá, na místě není elektřina (využít k osvětlení lze pouze lucerny se svíčkami) a ani s klasickou koupelnou nepočítejte. Jak mohou představy některých „glamperů“ narazit na tvrdou (přírodní) realitu, pak docela vtipně dokresluje také upozornění na webu provozovatele obou domků – „v lese není recepce“.

Velmi přírodní zážitek nabízí i Tree House v Hrusicích (z Prahy „co by kamenem“), který v ceně zahrnuje i docela rozsáhlou (bečící) společnost. Stromový domek se totiž nachází přímo na ovčí pastvě. Provozovatelé navíc za každého návštěvníka vysadí nový strom (a každý se tohoto aktu také může zúčastnit). Nabídka pobytů v korunách stromů je ale v Česku docela široká (stromové domky jsou i na Liberecku, v jižních Čechách a ubytování na stromě v rámci safari pobytu nabízí i ZOO ve Dvoře Králové), takže vybírat je možné skutečně přesně podle vlastních představ a přání.

<Path> Chateau Hostačov – království klidu v samém srdci ČeskaZdroj:

Louky, lesy

Ačkoliv glamping může zcela naplnit představu o přírodním luxusu, vzhledem k místu pobytu samozřejmě komfort docela variuje. Bydlet je totiž možné i v „opuštěných“ maringotkách (maringotka Meruňka, maringotka Otylka ad.), v nástavbách tzv. řopíku, tedy objektu lehkého opevnění (konkrétně se jedná o Útulnu, kterou najdete na airbnb), v přestavěných včelínech (Včelíny Želiv), ale třeba i ve Wellness Vagonu (jedná se o původní železniční vagon, na jehož prosklené terase je umístěna vířivka). Bez ohledu na to, pro který z pobytů se rozhodnete, nezapomenutelný zážitek je garantován. A to včetně „stalkování lesní zvěří“ v případě, že se ubytujete doslova v  průhledné bublině…

TIP: „Průhledná bublina“ aka Skyhome – zatímco maringotek, domků na stromě, hausbótů a stanů je již v Česku k dispozici celá řada, za svého druhu unikát zatím platí glamping pod hvězdami v tzv. Bubble Hotelu s 360stupňovým výhledem. Z něj si nerušeně a třeba i z pohodlí postele vychutnáte svítání, západ slunce, ale i zářící hvězdnou oblohu.

Zdroj: glamping.com, glampinghub.com, Instagram

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop