Slunce, jazz a dobré jídlo. Takový je podzimní Madrid

Hřejivé slunečné podzimní dny dělají radost snad každému, jenže rozmary počasí v našich končinách nám je ne vždy dopřávají. A jistě znáte ten zákon schválnosti – když máte volno, přijde typická podzimní plískanice. Zlatavé paprsky a zářivě barevné listí si tak obvykle vychutnáte pouze za okny kanceláří. Proč si ale nedopřát hřejivý podzim, který si zasloužíte? Vyrazte za ním do Madridu! Na podzim toho nabízí mnohem více, než si dovedete představit.

Podzimní Madrid je ideální pro ty z vás, kteří sice mají rádi teplo, ale přílišná horka jim nesvědčí. V říjnu se zde totiž dočkáte i velmi příjemných teplot kolem dvaceti až pětadvaceti stupňů. To je na prohřátí unavené duše i těla naprosto ideální. Kulturní program si vychutnáte bez únavných návalů horka (a turistů) a zahrádky místních restaurací a tapas barů budou stále dostatečně lákavé na dlouhé večerní gastronomické zážitky. Navíc i v Madridu se dočkáte podzimních barev a padajícího listí. To je zkrátka dokonalá kombinace.

Královské město kultury

Královské hlavní město má za sebou velmi bohatou historii. V roce 852 zde byl arabským emírem postaven opevněný palác zvaný Madžrít, který dal Madridu jeho dnešní jméno. Hlavním městem Španělska je Madrid od roku 1561 a z původně maurského paláce se stal palác královský. Na jeho místě dnes stojí slavný Palacio Real s více než třemi tisíci místností. Kolem paláce se pak rozrůstalo město se širokými bulváry, historickými náměstími a rozsáhlými parky. I díky všudypřítomné zeleni patří Madrid k populárním destinacím.

Královské paláce a budovy ale nejsou jediným kulturním lákadlem města. V Madridu najdete takzvaný Zlatý trojúhelník umění. Ten tvoří tři nejvýznamnější muzea ve městě – slavné Museo del Prado se sbírkou více než šesti tisíc malířských děl, Museo Reina Sofía vystavující například Picassovu Guernicu a díla od Dalího, Miróa nebo Bacona a Museo Thyssen-Bornemisza se sbírkami od renesance po pop-art.

V blízkosti muzeí najdete i rozlehlé zahrady Buen Retiro s mnoha památníky a zajímavými stavbami. Právě část města kolem těchto zahrad a muzeí byla v letošním roce zapsána na prominentní seznam světového kulturního dědictví UNESCO jako „Paseo del Prado a park Retiro, krajina umění a vědy“.

Podzimní festivaly

Na oslavu zapsání města na seznam UNESCO pořádá letos Madrid první ročník mezinárodního festivalu světla LuzMadrid. Poslední tři říjnové dny se ve večerních hodinách rozzáří centrum Madridu více než dvaceti světelnými instalacemi od umělců z celého světa. Významné madridské budovy včetně již zmiňovaného královského paláce a muzea Prado se stanou plátny pro světelnou show.

Muži vnímají teplé barvy „tepleji“. Výzkum potvrdil i další odlišnosti od zraku žen: Čí tráva se zdá zelenější?2. 12. 2021

Od října je v Madridu také k vidění unikátní výstava #InGoya představující přes tisíc děl španělského geniálního malíře prostřednictvím širokoúhlých projekcí. Pomocí moderních technologií tak vstoupíte přímo do Goyových maleb. Výstavu nejdete v kulturním centru Fernán Gómez Centro Cultural de la Villa.

Zajímá-li vás více hudba, než světelné instalace a umění, pak se vydejte do Madridu až v listopadu na mezinárodní festival jazzové hudby JazzMadrid21. Ten probíhá jak v malých zapadlých kavárničkách a barech, tak ve velkých koncertních halách. Pro milovníky jazzu je návštěva tohoto festivalu téměř povinná, protože patří k těm nejlepším na světě. Informace o všech kulturních událostech najdete přímo na stránkách města.

I gastronomie je umění

Nebudeme i nalhávat, že kulturní události a sluníčko jsou jedinými důvody, proč vyrazit do podzimního Madridu na dovolenou. Město je jedním z center španělské gastronomie a po všech těch galeriích a festivalech člověku přece jen dost vyhládne. Malé restaurace a tapas bary jsou ideálním místem, kde ochutnat tradiční španělskou kuchyni. Právě tapas je perfektní způsob, jak ochutnat mnoho místních pokrmů bez přejedení a se sklenkou v ruce na některé ze zahrádek zalité hřejivým podzimním sluncem.

Tak na co ještě čekáte? Letošní podzim trávíme v Madridu!