
Chorvatsko na konci sezony? Těšte se na větší klid, příjemnější teploty a vyhřáté moře (2. část)
Z Makarské riviéry je co by kamenem dohodil na spoustu lákavých míst. Některá z nich vydají na celodenní výlet, jiná stihnete navštívit během dopoledne nebo odpoledne. Pojďme se podívat na ta nejzajímavější.
Dubrovník
Začnu od nejjižnějšího místa, které jsme navštívili: Bylo to město Dubrovník, kterému se přezdívá „perla Jadranu“. Dubrovník je zrovna jedním z míst, na které byste si rozhodně měli vyhradit celý den. Pokud budu počítat s variantou, že do Chorvatska vyrazíte vlastním autem jako většina ostatních, určitě byste Dubrovník neměli minout. Pokud jsou tady však i čtenáři, kteří raději cestují autobusem či letecky, do Dubrovníku se dostanou, ať už v rámci výletu, který jim nabídnou nejrůznější společnosti přímo v pobytové destinaci, nebo veřejnou hromadnou dopravou.
Přímo z Makarské cesta trvá zhruba 2,5 hodiny a rozhodně doporučuji jet po Jadranské magistrále, na které vás čeká několik úchvatných výhledů. Kochat se budete třeba novým mostem na Pelješac, který zatím otevřený není (měl by být zprovozněn v březnu příštího roku, nově budovaná navazující silnice na Pelješaci pak v červnu), ale je již dostavěn a díky němu se spojila dosud oddělená oblast kolem města Dubrovník se zbytkem Chorvatska. Cestující tak v budoucnu nebudou muset cestou do Dubrovníku projíždět Bosnou a Hercegovinou. Dosud jiná cesta než přes Bosnu a Hercegovinu nevedla, pokud jste nechtěli zdlouhavě cestovat trajektem.
Při příjezdu do Dubrovníku máte několik možností k zaparkování. Parkoviště se nacházejí i kousek od historického centra, ale úplně nejlepší bude nechat vůz v parkovacím domě (Dubrovnik Public Parking Garage), který se nachází přímo na ulici Zagrebačka, po níž se budete blížit k historickému centru. Parkování zde stojí 40 kun na hodinu.

Foto: se souhlasem Alexandry Šnaid
Největší atrakcí v Dubrovníku je samozřejmě historické centrum. Starý Dubrovník je pěší zónou a můžete se zde projít po promenádě Stradun nebo po širokých hradbách, které nabízí perfektní vyhlídku na město i širé moře. Ohromné hradby, které obepínají historické centrum, patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě a od roku 1979 se nachází na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nicméně za mě je jeden z nejkrásnějších výhledů z hory Srď, ze které vidíte celé historické centrum, ale i okolní ostrovy. Bez problému sem vyjedete autem a doporučuji také návštěvu tamní restaurace Panorama, odkud si užijete skvělé výhledy, navíc s dobrým jídlem a pitím. Nicméně je žádoucí udělat si rezervaci předem na stůl přímo na okraji terasy, kde je výhled nejhezčí.

Foto: se souhlasem Panorama restaurant
Hvar
Nejslunečnější ostrov, případně i levandulový ostrov. Za mě jedno z nejkrásnějších míst v Chorvatsku, které si oblíbily známé světové celebrity jako Beyoncé či princ Harry, ale třeba i čeští podnikatelé (kdo tam co koupil?). Na ostrov jsme se vydali trajektem z Drveniku, který je od Makarské vzdáleny zhruba 30 minut cesty. Opět doporučuji vyhradit si na výlet celý den a hlavně na místo odjezdu trajektu vyrazit s dostatečným předstihem, trajekt z Drveniku není tak velký. Zpáteční jízdenka pro běžný automobil (v našem případě SUV DS 7 Crossback) a dvě osoby nás vyšla na necelou tisícovku a cesta do městečka Sućuraj trvá asi 35 minut.
Po připlutí do Sućuraje se můžete vydat na hlavní silnici a vyrazit směr město Hvar, který je vzdálený necelých 80 kilometrů, nicméně je tak členitá, že vám to zabere minimálně hodinu a půl času. V zatáčkách dávejte pozor, aby se proti vám nevyřítilo další vozidlo, ale na druhou stranu si budete užívat úchvatných výhledů do okolí a pro zájemce je po cestě také několik krásných zapadlých pláží (Mlaska, Smokvina, Mala Pogorila), na kterých si můžete udělat přestávku, pokud by vám z těch četných serpentin bylo mdlo.

Foto: iStock
Po příjezdu do města Hvar můžete zaparkovat kousek od centra za pouhých 10 kun na hodinu. Rozhodně doporučuji vydat se na pevnost Španjola, která byla spolu s městskými hradbami vojenskou ochranou města a přístavu Hvar. Z kopce nad přístavem, kde se pevnost nachází ve výšce přibližně 110 metrů, je nejkrásnější výhled na město a přilehlé Paklenné ostrovy. Jakmile si projdete pevnost a centrum města, kde se mimo jiné nachází také nejstarší veřejné divadlo v Evropě, které bylo zřízeno již v roce 1612 v budově Arsenálu, rozhodně se vydejte poznat kouzlo Paklenných ostrovů.
Přímo z centra se tam můžete vydat lodním taxi, které stojí 50 kun. Dá se využívat neustále, i k přejezdům mezi jednotlivými ostrovy a pak při cestě zpět do města Hvar. Doporučuji zvolit kombinaci návštěv ostrovů Jerolim a Marinkovac. Na prvním najdete příjemnou nuda pláž s barem a občerstvením hned vedle a na druhém zase příjemný klub, bar a restauraci Carpe Diem. Žije to tady přes den, ale i v noci, kdy se kde konají nespoutané parties plné krásných a veselých lidí. Na Hvaru moc Čechů nepotkáte, vzhledem k prémiovému postavení destinace spíše Američany, Brity, Australany, většinou zámožné turisty. Menší depresi jsem měl z těch všudypřítomných vysportovaných těl, až se mým českým špekáčkům nechtělo z trika ven :) Nakonec jsem se samozřejmě přestal ostýchat, užil si slunění i koupání a později odpoledne jsme s Alex opět nasedli na lodní taxi směr město Hvar a vrátili se zpět do Sućuraje, abychom stihli trajekt do Drveniku.

Foto: se souhlasem Jana Witka
Zastávka v Gradacu za domácími produkty
Cestou z Hvaru jsme se zastavili ještě ve městě Gradac, které se nachází již na pobřeží a kde sídlí paní Božena s domácími produkty v podobě různých džemů, olejů, ale i rakije všech možných druhů. Stačí zavítat na ulici Dolac a u jednoho z domů najdete stolek s výstavou těchto produktů. Pak už stačí pouze zaklepat na dveře, případně zvolat „Boženko!“, a za chvíli můžete nakupovat. Z Chorvatska jsem toho procestoval opravdu mnoho a produkty paní Boženky byly zatím asi to nejlepší, co jsem ochutnal. Zkrátka poctivá práce.
Biokovo a Skywalk
Pokud jste dorazili na Makarskou riviéru, nelze si nevšimnout pohoří Biokovo, které se táhne po celé její délce. Rozhodně doporučuji vydat se i na tohle místo. Autem můžete vyjet až na vrchol Sveti Jure (1752 metrů). Jde celkem o 23 km dlouhou trasu, ale jízda vám rozhodně zabere více než hodinu a půl. Pokud si o sobě nemyslíte, že jste příliš dobří řidiči, měli byste se rozmyslet, zda na vrchol pojedete. Často se budete s ostatními řidiči míjet na úzké silnici a pravděpodobně často couvat. Počítejte i s tím, že po cestě budete vystupovat a fotit nádherné výhledy na celou střední Dalmácii.

Foto: se souhlasem Jana Witka
Vstup do parku se nachází v horách kousek za Makarskou. Cena za návštěvu parku je pro dospělé 60 kun, bez ohledu na typ dopravního prostředku uvnitř parku. Děti do 7 let mají vstup zdarma. Po cestě byste neměli vynechat novou atrakci Skywalk Biokovo, která zde vyrostla v roce 2020. Jedná se o prosklenou vyhlídkovou plošinu ve tvaru půlkruhu ve výšce 1228 metrů nad mořem, která je vysunutá přes okraj útesu. Když vyjedete autem na samotný vrchol Sveti Jure, máte limit zhruba 20 minut na menší okružní procházku po vrcholu. Stihnete se však v klidu porozhlédnout po okolí, vyfotit krásné fotky a užívat si nádherné panoráma, a pokud se podaří a bude krátce po silném větru, můžete uvidět i Itálii.
K výjezdu na Biokovo je dobré počítat s některými fakty. Cesta na vrchol je zcela na vlastní nebezpečí. Pokud v protisměru v dálce uvidíte auto, raději zastavte na nejbližším rozšíření cesty. Dávejte si pozor, abyste nenajeli na kameny spadlé ze skal, protože na tomto místě rozhodně nechcete řešit defekt. Do zatáček vjíždějte pomalu a buďte vždy připraveni ihned brzdit. Pokud s řízením teprve začínáte a míváte závratě, na Biokovo se nevydávejte. Měli byste si být jistí také technickým stavem vašeho vozu. My jsme naštěstí na cestu měli novou DS 7 Crossback, což je navíc SUV, takže jsme cestu zvládli hravě, ale nahoru se dostanete i běžným osobním vozem.

Foto: se souhlasem Alexandry Šnaid
Na cestu si vezměte svačinu a hodně pití a nejlépe také teplejší oblečení, na vrcholu může být o 10 až 15 stupňů méně. Nakonec doporučuji vyrazit opravdu hodně brzy ráno, kdy je méně vedro, ale hlavně nebudete muset čekat v dlouhé frontě. Z bezpečnostních důvodů se totiž na vrchol pouští vždy jen 25 aut na půl hodiny.
Pár slov závěrem
Doufám, že vám tyto tipy pomůžou obohatit vaši příští dovolenou v Chorvatsku a že jste se třeba dozvěděli zase něco nového. Pokud patříte mezi lidi, kteří si během dovolené rádi užijí i jiné zážitky než válení se u moře, rozhodně některý z návrhů výše využijte. Teď ale pojďme společně přežít zimu a těšit se na příchod dalšího léta.
Podívejte se na první část reportáže z Chorvatska ZDE.