Akrobaté Losers Cirque Company vyhlížejí začátek divadelní sezóny. Proč jít na nový cirkus a v čem jsou Lůzři lepší než jiní?

Novocirkusová parta Losers Cirque Company, která je u nás známá i pod označením „Lůzři“, láká diváky na (znovu)otevření Divadla BRAVO!, bývalého Branického divadla. Odpůrci drezury a vegani se do Braníka nemusí bát, tohle uskupení se totiž specializuje výhradně na super těžké akrobatické triky, spoléhá pouze na svá vlastní těla a ke vzrušující show žádnou divou zvěř nepotřebuje. A nyní Lůzři zvou všechny fanoušky nového cirkusu na řadu představení v rámci nadcházející divadelní sezony…

Že loňský rok nebyl pro umělce zrovna procházkou růžovým sadem, asi není třeba zdůrazňovat. Ačkoliv letní měsíce pro mnoho souborů znamenaly alespoň určitou možnost předvést se znovu před diváky, komplikace číhaly na každém rohu – a na Lůzry hned ve dvojnásobné (resp. trojnásobné) dávce. Kromě koronavirové nákazy v souboru se totiž museli vypořádat také se zraněním jedné z členek a samozřejmě i s rozmary nevyzpytatelného počasí. 

Nejstarší dieta vznikla v pohřebním ústavu. Jak vypadal stravovací hit 19. století, který je v moderní podobě trendem i dnes?5. 4. 2022

Všechny předchozí problémy ale Lůzři hází za hlavu, protože plán na podzim již mají naprosto jasný: vůbec poprvé mají řádnou domovskou scénu, navíc na prestižní adrese na Praze 4, kam chtějí vrátit kulturní život. Na pomoc si vzali zajímavé hostující soubory a během nucené pauzy bez kulturních akcí nazkoušeli dvě nová celovečerní představení, ve kterých nechali nejen tělo, ale i duši.

V průběhu lockdownu v sobě navíc mnozí odhalili netušený potenciál, a tak „lůzerská dvojice“ Martina Illichová a Lukáš Macháček začali experimentovat také se závěsným kruhem, tzv. Aerial cyrwheel. A jako jediní v Česku a jedni z mála na světě tak trénují společné supertěžké triky vysoko nad zemí.

Akrobatická rekonstrukce divadla?

Ještě než divadlo BRAVO ožije v rámci běžného provozu, prakticky po celý předcházející rok žilo rekonstrukcí, na které se sami Lůzři aktivně podíleli. A dokonce při ní mohli (či přímo museli) využít i svůj akrobatický um! Nejenže celé divadlo bylo třeba náležitě vybavit (technikou apod.), ale také jej uvést do provozuschopného stavu v rovině vizuální, a to včetně výmalby. A právě tehdy přišly dovednosti akrobatů vhod, jelikož nevyšší bod v divadle je ve výšce 6,5 metru (v praktické rovině to znamená tři urostlé akrobaty stojící si na ramenou, kdy ten, který je nejvýše, je vybaven ještě extra dlouhou štětkou s nástavcem…). Nakolik se Lůzrům (nejen) výmalba podařila, pak bude nejlepší zjistit na vlastní oči, ideálně v rámci navštívení některé z podzimních show.

Staňte se součástí představení!

Každý soubor obvykle na podzim láká na nějakou tu premiéru – a ani Losers nejsou výjimkou. Na konci září tak zvou na představení Grandiózní, které s nadsázkou a nepostradatelným humorem zrcadlí realitu vzniku uměleckých děl, tragikomický souboj s grantovými komisemi a sponzory a také další bizarní problémy inspirované skutečnými událostmi. 

Navíc ani diváci v rámci představení rozhodně nezůstanou stranou. Důkazem toho může být např. i inscenace Konkurz, jejíž premiéra se odehrála v červnu. Konkrétně se jedná o fiktivní výběrové řízení na tajemnou pozici, přičemž o vítězi rozhodují právě sami diváci. Nejen ti se – pokud je um Lůzrů zaujme – navíc mohou zapsat do Losers Academy, která nabízí kurzy párové akrobacie určené široké veřejnosti (a to včetně naprosto běžných „pohybových lůzrů“). O zábavu bude i zde rozhodně postaráno.

Na vzhledu, penězích a ani sexu lidem, kteří hledají protějšek, již nezáleží. Trendem v seznamování se je tzv. Clooneyho efekt3. 5. 2022

Pokud i nyní váháte a stále nevíte, co si pod pojmem „nový cirkus“ představit, vězte, že se jedná o show plnou zábavy, ale také naprostou potěchu pro oko – z vypracovaných těl mladých sportovců a sportovkyň totiž kostýmy zakrývají jen to nejnutnější a slibují tak (navzdory tomu, že jeden ze zakládajících členů je také úspěšným cukrářem) skutečně nezapomenutelnou podívanou.

Celý program Divadla BRAVO! najdete na stránkách www.divadlobravo.cz.

Zdroj: Spolupráce