Zamiřte na víkend do Ostravy. Čeká tu na vás cesta do středu země i vzhůru do oblak

Že je Ostrava „kraj razovity“, tuší pravděpodobně téměř každý. Ovšem jen ti, kteří do severomoravské metropole již zavítali, vědí, že se dávno nejedná o město, jež si mnozí stereotypně představují jako důlní areál v oblaku smogu (anebo jako jedinou party ulici...). Dnešní Ostrava sice zůstala „razovita“, je ale zároveň také místem, kde si lze užít fantastický prodloužený víkend, poznat řadu skutečně unikátních industriálních památek a samozřejmě si také vychutnat velmi netradiční zábavu.

Tajuplný „industriál“

Památky a příroda, to jsou obvyklé turistické cíle, které stojí na počátku výběru destinace, kam zamířit na dovolenou či prodloužený víkend. Ovšem právě Ostrava ukazuje, že vzbudit turistický zájem je možné také úplně jinak – prostřednictvím unikátního industriálního charakteru celé oblasti. Ostravskému centru přiléhající areál Vítkovických železáren, jenž byl z provozu vyřazen před více jak dvěma dekádami, byl přitom zpočátku spíše přítěží. Prostory hutní výroby totiž na první pohled nevypadaly zrovna jako místo, které by chtěl někdo cíleně navštívit. Jenže časy se mění – a dnes se jedná o lokalitu, kam míří turisté nejčastěji hned po návštěvě památek v Praze.  

Česko (snad) mění směr, bude však více konzervativní. LGBT práva šla ve jméně změny stranou10. 10. 2021

Dolní Vítkovice, kde se nachází také průmyslový areál Dolu Hlubina a vysoké pece Vítkovických železáren, jsou přitom již od roku 2008 zapsané na seznam UNESCO a dnes nabízí hned několik prohlídkových okruhů. Tím – z pohledu návštěvnického – nejadrenalinovějším je pak okruh vysokými pecemi zahrnující kromě návštěvy jejich útrob také výstup na tzv. Bolt Tower. Tato „šroubová věž“ vznikla jako nástavba Vysoké pece č. 1, dosahuje do výšky téměř 80 metrů, a tak z vyhlídkové terasy nabízí unikátní pohled do okolí. Kochat se lze i z prostor „kavárny v oblacích“ Bolt (ovšem podmínkou je provedená rezervace), velmi stylový zážitek ale na všechny návštěvníky areálu čeká i v kavárně Maryčka (a v souladu s Bezručovou stejnojmennou básní ani není třeba mít obavu, že by „nebylo co jísti“, jelikož v kavárně nabízí také řadu domácích lahůdek, které potěší i vegetariány a vegany).  

Vyhlídkový zážitek nabídne ale i halda Ema, tedy unikátní (dnes památkově chráněný) umělý kopec, který je samozřejmě také pozůstatkem po důlní činnosti. Vznikl totiž z vyvezené nepotřebné hlušiny – a jelikož tohoto materiálu bylo na místě shromážděno na 28 milionů tun, jedná se dnes o třetí nejvyšší místo Ostravy. Proč na tento vrcholek vystoupat? Důvodem nemusí být nutně jen výhled (který je odtud fenomenální), ale také fakt, že sama halda žije vlastním životem – a to doslova. Díky setrvalému prohořování totiž stále doutná, což zároveň dalo vzniknout specifickému mikroklimatu, a tak na haldě roste řada teplomilných rostlin a žije množství stepních živočichů.

A jelikož na vrchol vede turistická stezka přímo od tramvajové zastávky na Černé louce, jedná se o ideální procházku i pro ty, kteří do Ostravy zamíří hromadnou dopravou a bez auta. Trasa navíc vede okolo Slezskoostravského hradu, jehož návštěvu lze také zařadit do poznávacího itineráře (mimochodem, právě zde se také pravidelně konají Shakespearovské slavnosti, které by – navzdory různým protiepidemickým opatřením – měly proběhnout i letos).

Záfárejte!

Zatímco návštěva Dolních Vítkovic v rámci tzv. Vysokopecního okruhu s návštěvou Bolt Tower zahrnuje jízdu tzv. skipovým výtahem směrem vzhůru, v rámci poznávání Ostravska je možné zamířit i směrem dolů, pod zem. Tento zážitek si může dopřát každý, kdo se vydá do parku Landek v Ostravě – Petřkovicích. V této oblasti se již od 18. století těžilo uhlí, po ukončení těžby v roce 1991 se areál proměnil v Hornické muzeum, které je zároveň největším muzeem svého druhu v Česku. A také zde bude o zábavu postaráno – v rámci prohlídky je totiž možné projet se důlním vláčkem, ale dokonce i sfárat těžní klecí do důlní šachty...

Ostravou křížem krážem

Ačkoliv by se mohlo zdát, že Ostrava nadchne jen milovníky „industriálu“, opak je pravdou. Památková zóna Moravská Ostrava je ukázkou architektury přelomu 19. a 20. století, milovníky secese nadchne Jiráskovo náměstí přezdívané – vzhledem k historii, kdy se zde konaly trhy a k vidění (a zakoupení) byla i rozmanitá drůbež – Kuří rynek. Pozornosti by se však mělo dostat zejména náměstí Prokešovu, jelikož právě zde se nachází tzv. Nová radnice. Kromě sochy Ikara (jež po svém umístění do středu náměstí v roce 1999 vzbudila podobně rozporuplné reakce jako třeba socha Věry Špinarové, kterou, mimochodem, najdete také v Moravské Ostravě, a to v Husově sadu…) za pozornost stojí zejména zdejší radniční vyhlídková věž. Ta je nejvyšší radniční vyhlídkou v celé ČR a z terasy ve výšce 72 metrů (žádný strach, vyjet lze výtahem) je při příznivém počasí možné užívat si pohled na Beskydy, Jeseníky, sousední Polsko, ale i dění v centru města a okolí řeky Ostravice.

Dnešní zábava v Ostravě se totiž již zdaleka nekoncentruje do proslavené Stodolní, ale začíná se přesunovat právě do blízkosti zmiňované řeky. Nejenže je tu díky Komenského sadům možnost trávit čas aktivně a v zeleni, ale postupně v okolí vyrůstají skvělé podniky, a to nejen ty zaměřené na jídlo (např. populární bistro HOGO FOGO), ale obecně na zábavu (např. Music Club Barrák, Café Club DOCK). Ne náhodou tak někteří mluví také o tom, že v této lokalitě vzniká nová zábavní čtvrť, jíž se již nyní přezdívá Malá Kodaň…

Aktivista Kryštof Stupka: „Smyslem boje za lidská práva je, aby lidé byli šťastní, včetně LGBTQ+ komunity. Aktivismus je rozhodně potřeba“ (2. část)2. 9. 2021

A jelikož je zatím velkou otázkou, zda letos bude možná návštěva Kodaně velké (a dánské), o návštěvách dalších zahraničních destinací ani nemluvě, mohl by výlet do Ostravy být docela zajímavou alternativou. Vždyť vlastně nabízí přímo exkurzi do vědeckofantastických děl Julese Verna a výlet téměř napříč světem – za Zlatou sopkou stačí vyrazit na haldu Ema, Cestu do středu země zastoupí návštěva Landek parku a Tajemný hrad v Karpatech plně nahradí hrad Slezskoostravský (právě tam se dozvíte tajemství jeho dnešního umístění na rovině, ač kdysi se tyčil na kopci). Jednoduše řečeno, celé Ostravsko je vlastně svébytným  t/Tajuplným ostrovem, který vzhledem k možnosti vydat se vzhůru k oblakům, ale i hluboko pod zem doslova nemá hranic.

TIP: Využijte bohatých možností tzv. OSTRAVACARD!!! Tu lze získat v do projektu zapojených ubytovacích zařízeních při pobytu o délce minimálně dvě noci. Držitelům je poskytovaná celá řada slev, a to jak na vstupy (včetně vstupů na zmiňovaná místa, jako je Landek Park, Slezskoostravský hrad ad.), tak i konzumaci ve vybraných podnicích apod. Více informací naleznete na www.ostravacard.eu.

Zdroj: Spolupráce