Cesta za pokrokem a otevřeností: nejlepší destinace pro LGBTQ komunitu

Přestože čím dál více zemí rozšiřuje práva a možnosti lidí z LGBTQ komunity, nadále se setkáme i s nepochopením, nedostatečným vzděláním a bezdůvodnými předsudky či nenávistí. Seznam míst, kde se bude cítit komfortně úplně každý, se naštěstí stále rozšiřuje.

„Dbáme na to, aby naše nabídka dokázala uspokojit úplně každého zákazníka bez ohledu na pohlaví nebo sexuální preference. Součástí vyhledávání zájezdů na webu Invia.cz je proto i filtr takzvaně gay-friendly hotelů, které zaručují maximální respekt ke všem hostům. Nejčastěji naši zákazníci tento typ pobytů využívají na Kanárských ostrovech, oblíbené je každoročně také Řecko, z exotiky potom vede Thajsko, Mauricius nebo Dominikánská republika,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Dánsko

V roce 1989 se Dánsko stalo první zemí na světě, která legalizovala uzavírání registrovaných partnerství pro páry stejného pohlaví. Kodaň je pak prvním městem v Evropě, kde se objevil gay bar Centralhjørnet, který funguje už neuvěřitelných 104 let. Je tedy asi jasné, že tady je respekt k odlišnostem naprosto přirozený a pevně zakotvený. V dánském hlavním městě se vám bude nejvíc líbit ve čtvrti Vesterbro. A hned vedle radnice (odkud je mimochodem krásný výhled) najdete dokonce Rainbow Square (Duhové náměstí), jehož název od roku 2014 vzdává hold právě LGBTQ komunitě.

Španělsko

Zhruba 35 kilometrů jihozápadně od Barcelony leží pobřežní město Sitges, které podle žebříčku Lonely Planet patří k 15 nejvíc gay-friendly místům na světě. Rozlehlé písčité pláže často vybízejí ke koupání úplně bez a podle průvodců je to skvělá lokalita zejména pro muže. Ovšem koná se tu tolik LGBTQ akcí, že si tady každý najde to svoje. „Sitges také často bývá startovním místem pro objevování sousedních gay-friendly lokalit, jako jsou Kanárské ostrovy, Ibiza nebo Mykonos,“ doplňuje Řezníčková.

Mykonos

„Řecký ostrov Mykonos je jednou z nejznámějších gay a queer friendly lokalit na světě. Už více než půl století se sem sjíždějí gayové a lesby z celého světa. Je zde také množství nudistických pláží a divoký noční život. Nejvíce si užijete na Super Paradise Beach, kde probíhají přes léto celodenní párty. Méně divokou dovolenou nabízejí písečné pláže, křišťálově čisté vody a borovicové zalesněné kopce ostrova Skiathos,“ popisuje Andrea Řezníčková.

Island

Podle Lonely Planet je i islandský Reykjavík, nejseverněji položené hlavní město na světě, jedním z nejliberálnějších míst. Dokonce se tu každoročně koná festival Bears on Ice věnovaný přímo Medvědům. Island má také jedny z nejvíce otevřených zákonů. V roce 2006 byla dvojicím stejného pohlaví přiznána stejná práva, jaká mají heterosexuálové. Procházet se pod vodopády, sestoupit do spících sopek nebo se vydat do jedné z mnoha geotermálních lagun tu tedy můžete zcela svobodně a bez jakýchkoli omezení.

Nový Zéland

V roce 1998 Nový Zéland jako první přijal celosvětově uznávané označení Gay / Lesbian Friendly v souvislosti s podniky a ubytováním. Od přijetí zákonů o manželství osob stejného pohlaví v roce 2013 Nový Zéland také aktivně propaguje svatební turistiku stejnopohlavních párů zaměřenou na ostatní tichomořské státy, jejichž zákony však nejsou tak progresivní. Pokud přemýšlíte, kdy je nejlepší doba k návštěvě Nového Zélandu, naplánujte si ji podle Winter Pride, jejíž součástí je i gay lyžařský festival. Koná se v malebném Queenstownu na přelomu srpna a září.

Kanada

New York je v Severní Americe samozřejmě jistota, nicméně kanadské Toronto mu svou otevřeností šlape na paty. Líbit se vám bude zejména v The Village, která platí za jakési kulturní centrum Toronta ve čtvrti Church-Wellesley. Najdete tu spoustu galerií, divadel a podniků, které milují nejen LGBTQ lidé. Pokud máte rádi festivaly, naplánujte si Dyke March nebo Halloween.

Uruguay

Nejmenší jihoamerický stát patří také k těm nejprogresivnějším. V roce 2013 se Uruguay stala druhou latinskoamerickou zemí, která legalizovala sňatky osob stejného pohlaví, a homosexualita byla dekriminalizována už roku 1934.

Zdroj: Redakce