Unikátní projekt glorchestra v létě představí kulturní památky trochu jinak – se světelnou show a v propojení živého orchestru s moderními žánry

Taky se už nemůžete dočkat letních koncertů pod širým nebem? Tak to nesmíte chybět na některém ze šesti představení unikátního projektu glorchestra, který propojí živý symfonický orchestr s moderními hudebními žánry, to vše v unikátních kulisách historických památek doplněných světelnou show a scénografií. Netradiční hudební zážitek má pomoct restartovat uměleckou scénu, výtěžek ze vstupného podpoří obnovu kulturních památek.

Break Binary – zdánlivě nespojitelné

glorchestra vzniká pod uměleckým vedením Milana Caise a Radima Výchopně. Pro vystoupení si vybrali šest atraktivních lokací po celé republice, které bude glorchestra objíždět od července do začátku září: pražské Výstaviště, zámek Zbiroh, zámek ve Slavkově, zámek Sychrov, Hospitál Kuks a Dolní oblast Vítkovic.  

Koncerty přinesou jedinečné spojení živého orchestru a moderních hudebních žánrů, od alternativní elektronické hudby, RnB, popu až po hip hop a taneční hudbu. Kromě živého symfonického orchestru Unique orchestra publikum uvidí zvučná jména české hudební scény, která se stanou součástí nevšedního konceptu Break Binary. Ten představuje spojení dvou na první pohled spolu nesouvisejících kontrastních prvků, které však po splynutí vytvoří něco zcela unikátního.

Vladimir 518, DJ Wich, 7krát3, Žofie Dares

Zážitek v sobě bude kombinovat čistě instrumentální hudbu i silné hlasy současné hudební scény. „DJ Wich vás provede sérií svých hitů a na scénu uvede rapera Vladimira 518, kterému bude krýt záda hudebně i na pódiu. 7krát3 a Žofie Dares ukážou, jak tenká může být linie mezi RnB a popem a jak na ní umí skvěle balancovat. Největší hvězdou ale bude velký zvuk symfoňáku v podání Unique orchestra a v aranžích vynikajícího Honzy Šikla. Tohle spojení rapu, zpěvu, symfonického orchestru a elektronické hudby je nezvykle vyvážený mix, který jen stěží ochutnáte jinde než s námi,” slibuje hudební režisér projektu Radim Výchopeň alias Radimo.

glorchestra není koncert, kde by rapeři v obleku rapovali ve Státní opeře. Spíš naopak. Jde o zážitek dost možná klasických rozměrů zasazený do uvolněného prostředí. „Náš plán je udělat vkusné spojení alternativní elektroniky, popu, RnB, rapu a taneční hudby a spojovacím materiálem je právě široká instrumentace velkého orchestru,” dodává Radimo.

glorchestru ohlásí obří stereo sluchátka ve veřejném prostoru

Stejně důležitá jako hudba je i vizuální stránka projektu, která jedinečný genius loci každého z šesti míst propojí s dechberoucími efekty a nezapomenutelnou světelnou show. Koncerty bude doprovázet originální scénografie, kterou má na starost art director projektu Milan Cais. „Dekorace budou vždy citlivě řešeny a instalovány v kontextu jednotlivých lokalit s podtržením jejich ojedinělosti. Nebude to tedy klasický pojízdný cirkus, který se staví pokaždé stejně ve stejných proporcích,” popisuje Cais.

Jeho jméno je zárukou pořádné porce originality, a tak na každém místě „turné“ glorchestra bude instalován objekt v podobě obřích sluchátek s názvem Stereo. Ten má překvapit kolemjdoucí a na akci je pozvat. „Jak známo, podstata sterea je zvuk, který přichází k posluchači ze dvou zdrojů a nemusí být identický. Pravý reproduktor například hraje beat, levý harmonii smyčců a posluchač/divák se tu ocitá v sevření sluchátek a objetí hudby zároveň. Důležité je u této sochy právě měřítko, neboť díky velikosti objektu máme pocit, že nás hudba přesahuje ba dokonce námi přímo prochází“, upřesňuje Cais.

Česká kultura se vrací do života

Série eventů glorchestra má pomoci rozhýbat kulturní život, který ochromil koronavirus, ale také podpořit historické památky. Kompletní výtěžek ze vstupného bude věnován na opravu míst, které glorchestra navštíví. Cena vstupenky je 200 Kč a zahrnuje také welcome drink a bezplatnou prohlídku dané památky. Vstupenky koupíte výhradně na webu glorchestra.cz.

„Jsme rádi, že díky unikátnímu projektu glorchestra můžeme podpořit nejen obnovu historických míst v České republice, ale i pomoci restartovat českou kulturu,“ uvedl Štěpán Michlíček, generální ředitel společnosti BAT pro Českou republiku a Slovensko. Ta je hlavním partnerem projektu, jehož název odkazuje na populární zařízení na zahřívání tabáku glo. „Naše novinka glo hyper+ sklízí u českých dospělých uživatelů nevídaný úspěch a my věříme, že stejné popularity se dočká i projekt glorchestra,“ dodal Michlíček.

Zdroj: Redakce