Gay love story Supernova s Colinem Firthem a Stanley Tuccim míří do českých kin, vyhrajte lístky na předpremiéru

Filmový průmysl kvůli koronavirové pandemii jako by se zastavil – a mnohé filmy tak do kin zamířily se značným zpožděním. Jedním z nich je gay love story Supernova, která však více než díky „gay“ dějové lince zaujme jednoduše zachycením síly lásky. A ačkoliv i v tomto případě by mohl snímek budit „kontroverzi“ obsazením – přeci jen, gay pár opět hrají dva heterosexuálové – zdá se, že herecké výkony Colina Firtha a Stanleyho Tucciho tentokrát i všem kritikům vzaly dech. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči – a to když se vypravíte na letošní Febiofest, kde bude snímek promítán v předpremiéře. A vstupenky můžete dokonce i vyhrát...

Milostný gay příběh může na filmovém plátně nabývat mnoha různých podob, zejména v poslední době se ale tvůrci zaměřovali spíše na mladší páry. To snímek Supernova je diametrálně jiný – soustředí se totiž na starší partnery, Sama a Tuskera, kteří čelí nezvratné diagnóze nastupující Tuskerovy demence. Z hlediska žánrového se vlastně jedná o road movie, kdy partneři vyráží na cestu romantickou britskou jezerní oblastí, rekapitulují svůj společný život, vrací se ke svým vzpomínkám a navštěvují – možná společně naposledy – svou rodinu a přátele.

Jsou všichni gayové promiskuitní? Realita je mnohem složitější19. 10. 2021

K samotnému námětu snímku Supernova přivedlo režiséra Harryho Macqueena několik bezprostředních setkání s lidmi, u nichž se demence v různé fázi projevů objevila – a on se rozhodl „dát jim hlas“, kterého se jim nezřídka nedostává. „Dopad této nemoci jsem viděl z první řady. Byla to jedna z nejsilnějších a nejdůležitějších zkušeností mého života,“ shrnul s tím, že Supernova zachycuje určitý konflikt mezi nesobeckým a milujícím vztahem a nejistou budoucností a také to, co vše lze udělat pro lidi, které milujeme. 

Pod jeho režisérskou taktovkou ale vznikl dojemný příběh, který navzdory poměrně těžkému námětu vykouzlí i úsměv na rtech. „To, co zůstalo nevyřčeno, nebo bylo jen naznačeno, je vlastně stejně krásné jako to, co bylo řečeno naprosto explicitně. Nic takového samozřejmě žádný scénář nemůže úplně zahrnout,“ shrnul Tucci. Dle jeho slov pak Macqueen naprosto pochopil, že i v příběhu tak intenzivně smutném, jako je Supernova zabývající se bolestí, již Tuskerova zhoršující mysl způsobuje nejen jemu, ale i jeho partnerovi, je zcela zásadní také humor.  

Uvěřitelnost na prvním místě

Ačkoliv jak Tucci, tak i Firth jsou heterosexuálové, ani pro jednoho z nich role gaye nebyla novinkou. Firth za roli gaye ve snímku Single Man (2009), který byl adaptací románu Christophera Isherwooda, získal nominaci na Oscara, Tucci se pak stal miláčkem (nejen) gay diváků za svou roli uměleckého ředitele Nigela ve snímku Ďábel nosí Pradu (2006).

Specificky sexuální orientace postav v Supernově je ale podle Tucciho vlastně úplně nedůležitá. Je to příběh dvou lidí, kteří se milují a zrovna jsou gayové. To je ale úplně jedno, ten samý příběh může postihnout i heterosexuální pár. Co však filmu dodává další vrstvu je to, že život Sama a Tuskera je úplně stejný jako život heterosexuálního páru. A myslím si, že právě to je velice důležité, aby diváci viděli, shrnuje s tím, že láska mezi osobami stejného pohlaví je úplně stejná jako ta mezi heterosexuály. 

Vzájemná „partnerská chemie“ je přitom v Supernově zjevná a možná se na ní podílel i velmi blízký přátelský (ale vlastně i profesní) vztah mezi oběma herci. Ti totiž již před lety spolupracovali na snímcích Conspiracy (2001) či Gambit (2012) a byl to právě Tucci, který Firtha přesvědčil, aby v Supernově hrál jeho romantického partnera. Dle vlastních slov mu vlastně scénář šikovně podstrčil a doufal, že jej zaujme – možná i z ryze osobních důvodů, protože také ve Firthově rodině se onemocnění demencí objevilo. „Dotklo se mě to na všech úrovních,“ uvedl pak herec.  A možná, že právě dlouhé přátelství v ryze soukromé rovině je tím, díky čemuž je snímek natolik věrohodný. „Když hrajete po boku přítele, cítíte se s ním v bezpečí, nemusíte najednou skočit do postele s člověkem, kterého znáte jen z kostýmních zkoušek,“ shrnul Tucci.

Čtyři měsíce v domě jako z hororu: Ani rodina Britney Spears nepomohla! Kdo ji nakonec zachránil?12. 10. 2021

Ačkoliv slavností evropská premiéra snímku proběhla již před rokem, kvůli koronavirové pandemii bylo uvedení do českých kin značně opožděné. Aktuálně je ale snímek k vidění v předpremiéře v rámci probíhajícího filmového festivalu Febiofest – a právě lístky na tyto projekce (v pondělí 20. září či ve čtvrtek 23. září) můžete vyhrát, pokud odpovíte na soutěžní otázku: Jak se jmenoval film, v němž Colin Firth ztvárnil gaye ještě před svou rolí v Supernově? Odpovědi posílejte na adresu redakce@lui.cz do sobotní půlnoci (23.59), vyhlášení vítězů pak proběhne o den později. Hodně štěstí a případně příjemnou zábavu!

Zdroj: Spolupráce