Jaké je léto v Brně? Malé velké město má pro své hosty plno světových zážitků

Brno vám v jediném dni ukáže hned několik tváří. Ráno vyrazíte do rušného velkoměsta, během dne objevíte bistra s prvotřídní světovou kuchyní a večer si na malém náměstí, kde to vypadá, že každý zná každého, sednete jen tak na patník. Brno je trochu velké na to, aby bylo malé. Je historické i moderní, umělecké i industriální. Trochu nad zemí a trochu pod ní. Zkrátka má od každého něco, a proto se tam každému tak líbí.

Brno je jeden velký gastrozážitek

Centrum Brna zvládnete obejít i za dvě hodinky, ale procházku si můžete prodloužit zastávkami v některých z mnoha zajímavých podniků. Ať už vás osloví kavárny, které vám nabídnou lahodné snídaně, nebo spíš bary s neobvyklou atmosférou i drinky. Neobvyklá jsou i jména řady brněnských podniků, která prozrazují originální přístup, jehož se v nich hostům dostane. Co říkáte na Bar, který neexistuje, restauraci Jakoby, kavárnu Rebelbean Vlněna nebo třeba veselý bar Super Panda Circus?

Brno ovšem každoročně boduje i v anketě o nejlepší veganskou restauraci – v posledních dvou letech je mezi trojkou nejlepších Die Küche, Fryends a úspěchy sklízela i unikátní cukrárna Vegan Sweet Bar. Bohatou gastroscénu města mapuje průvodce po nejlépe hodnocených podnicích Gourmet Brno, takže budete snadno vědět, kam vyrazit. Najdete ho stejně jako ostatní informační materiály v Turistických informačních centrech nebo v online podobě na skvělém webu gotobrno.cz plném rad a tipů, za které je turista vždycky vděčný. 

Město, které má blízko k přírodě

Tak jako na celé Moravě i v její metropoli si lidé rádi dají skleničku dobrého vína nebo ochutnají pivo z malých pivovarů. Vyhlášenými místy, kde je i ve večerních hodinách čilý ruch, jsou například Jakubské a Moravské náměstí. Pokud chcete z ulic spíš zmizet, spoustu zákoutí nabízí Lužánky, nejstarší veřejnosti přístupný městský parku v ČR. Můžete si tam udělat improvizovanou zahradní slavnost u některého z veřejných grilů, nebo si raději najít tichý kout a jen tak si dát piknik v trávě.

V horkých letních dnech můžete vyrazit do přírody dál od městského centra. Spoustu zábavy a osvěžení nabízí Brněnská přehrada, ke které v pohodě dojedete městskou tramvají!  Stín najdete v oboře Holedná s volně žijícími zvířaty, krásné jsou taky procházky v Mariánském údolí. Výhledy na brněnské panorama si užijete ze Stránské skály nebo kopce Hády, což jsou zároveň ekologicky významné lokality. Přímo ve městě pak kvetou dvě univerzitní botanické zahrady.

Ztráta panenství a panictví mladé lidi stresuje. Pro první sexuální zkušenost tak odborníci navrhují nové označení14. 10. 2021

Netradiční pohledy z výšky i v podzemí

Pokud vás lákají výhledy na centrum města, vypravte se na jeden ze dvou protilehlých kopců: na Petrově si ve stínu katedrály sv. Petra a Pavla odpočinete na terasách Denisových sadů; na druhé straně Špilberk se stejnojmenným hradem nabízí rozlehlý park v úbočí kopce. A pokud se rádi pohybujete ve výškách, vystoupejte na věž Staré radnice, která přehlíží celé centrum včetně obou kopců a jejich pamětihodností.

Když sluníčko začne pálit, příjemné zchlazení najdete v brněnském podzemí. Za nenápadnými vchody se přímo v centru města skrývají podzemní prostory, jejichž historie sahá až do 14. století. Například přímo pod Jakubským náměstím leží Kostnice u sv. Jakuba – úložiště kosterních pozůstatků, které čítá na 50 tisíc pohřbených těl a řadí se svým rozsahem na druhé místo v Evropě hned po Paříži. Pod dalším oblíbeným náměstím Zelný trh si můžete projít spletitý labyrint kilometr dlouhých chodeb a sklepů. Od loňska je otevřeno Lapidárium na hradě Špilberk umístěné do dvou nově zrekonstruovaných obřích nádrží, které složily jako zásobárna vody pro město. Novým přírůstkem brněnského podzemí jsou také tajemné vodojemy na Žlutém kopci, v nichž se budete cítit jak v podzemní katedrále ze Šifry mistra Leonarda. Letos v létě máte jedinečnou příležitost k jejich návštěvě, protože se po prázdninách budou kvůli stavebním pracím opět zavírat. Lákadlem letošní sezóny je otevření dlouho nepřístupného protiatomového krytu Denis pod Petrovem, kam se v případě nebezpečí měly v době studené války vejít až tři tisíce lidí.

Kulturu najdete přímo v ulicích

Ale vraťme se zpátky do cvrkotu na povrchu. Ne náhodou je Brno městem hudby UNESCO. V průběhu letních prázdnin vás přímo v ulicích města překvapí umělecké produkce řady festivalů. Spolu s letními zahrádkami a skládacími lehátky, na nichž můžete spočinout na některých náměstích, vytváří příjemnou atmosféru živého centra, kde je fajn trávit čas.  

Charakter brněnských festivalů dovoluje optimistický výhled i do letošní sezóny ovlivněné covidem. Kulturní události oživují různá místa v centru i mimo ně, menší produkce jsou často bez vstupného a lidé se rovnoměrně rozprostřou po různých produkcích. Rozhodně se letos můžete těšit na celé léto probíhající festival UPROSTŘED, festival Na prkně, dlažbě a trávě, Brasil Fest Brno nebo Maraton hudby Brno. Tuto nabídku doplní divadelní a hudební představení, tančírny či letní promítání brněnských kin.

Vydejte se na procházku po architektonických lahůdkách

Milovníky moderní architektury provede Brněnský architektonický manuál 1918–1945 po vilových čtvrtích i funkcionalistických stavbách meziválečného období. Světově proslulá je vila Tugendhat, která byla jako jediná česká památka moderní architektury zařazena na seznam UNESCO. Od německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe si ji nechala navrhnout rodina textilních magnátů. Brno stálo po dvě století na vrcholu textilního průmyslu v Evropě, a dokonce se mu přezdívalo Moravský Manchester.

Projekt Brno INdustriální vám umožní prozkoumat tuto tvář města na vlastní pěst po tematických stezkách, anebo se můžete připojit ke komentovaným prohlídkám, které vás zavedou do oblastí méně turisticky navštěvovaných, zato velmi důležitých při urbanistickém rozvoji.

Skvělou novinkou je, že čerstvě vyšel v knižní podobě i Brněnský architektonický manuál 1946–1989. Ten vám nabídne jedenáct stezek a devět výletních tipů, které vás zavedou na místa, kde budete moci obdivovat příklady brutalismu, skulpturalismu nebo bruselského stylu. 

Bisexuální irský olympionik Jack Woolley se stal obětí brutálního napadení19. 8. 2021

I ubytování může být netradičním zážitkem

V Brně je přes den i v noci pořád co dělat a výjimečné zážitky dokáže nabídnout i samotné ubytování. Asi nic nepředčí hotel Anybody, jehož pokoje vás přenesou do velkých filmových děl 60. let a vy se stanete postavami ze Zvětšeniny, Bláznivého Petříčka nebo Goldfingera.  Nezapomenutelná ale bude i noc v Krytu 10-Z, kterou strávíte jako komunistický papaláš schovaný před jaderným spadem. Podobně vzrušující bude i pobyt ve Franz Kafka Špitál v prostorách secesního paláce. Je to jediné místo, kde se o zdravé na nemocničních lůžkách starají nemocní – hotel je sociálním podnikem, který zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním.

Kromě spousty fotek a storíček si z návštěvy Brna můžete odvézt i originální designový dárek. Počet zajímavých obchůdků a dílen mladých designérů ve městě neustále roste. Abyste je nemuseli složitě hledat, stačí zalistovat v průvodci s výmluvným názvem To je designový kousek z Brna. V jeho aktuálním výběru je zahrnuto 23 míst. Možná při svých vzrušujících toulkách Brnem objevíte ještě i další.

Zdroj: Bohdana Rambousková