Po dlouhých měsících v lockdownu přichází nezbytný relax. Zasloužíte si Španělsko!

Teď, když se konečně začíná zase zdát, že se svět vrací do starých kolejí, na nás dopadá čím dál intenzivnější pocit, že musíme konečně opustit pomyslné čtyři stěny svých domovů a připomenout si dobu, kdy jsme cestovali pro potěšení a hlavně beze strachu. Ať už toužíte po dnech strávených na slunečných plážích, po stolech přetékajících exotickým jídlem, nebo chcete objevovat kouzlo historických míst, je pro vás Španělsko tím pravým. A vy si ho po dlouhých měsících plných omezení zasloužíte!

Poslední dny, týdny i měsíce se pozvolna slily v šedivé období mdlé vůně a chuti. Není proto divu, že se nemůžeme dočkat, až navštívíme nová místa, objevíme nové pokrmy a vychutnáme si sluneční paprsky ve tváři. Právě Španělsko je jednou ze zemí, které se s odeznívající pandemií oklepalo a je připraveno přivítat turisty, kteří už dlouho touží vypadnout ze svých rutinních dnů způsobených lockdowny, zákazy setkávání a práce z domova. Připomeňme si opět ty staré dobré časy, které se nám teď zdají tak vzdálené. Jsou totiž na dosah ruky.

Dvě mámy zařídily malé Melanii útulný domov v duchu minimalismu. Podívejte se na nejkrásnější domácnost v Teplicích22. 4. 2022

Madrid – královský rival Barcelony

Cestuje-li někdo na víkend do některého ze španělských měst, jeho volba obvykle padne na Barcelonu, města Gaudího úchvatných staveb v čele s bazilikou La Sagrada Familia. Za návštěvu ale rozhodně stojí i královské hlavní město Madrid, které bývá turisty neprávem přehlíženo. Pokud jste milovníky historie, umění a dobrého jídla, je pro vás Madrid jako stvořený. Za návštěvu zde stojí například barokní královský palác Palacio Real de Madrid vybudovaný v 18. století. Svou rozlehlostí patří mezi ty největší paláce na světě, je totiž desetkrát větší, než Buckinghamský palác!

Na historickém trhu San Miguel ochutnáte místní gurmánské produkty a ve čtvrti Las Letras najdete ty nejlepší bary s tapas ve Španělsku. Kousek za městem leží slavný El Escorial, královský klášter, který králi Filipu II. sloužil i jako rezidence a posléze královské mauzoleum. A kdyby na vás té kultury bylo stále málo, tak v madridském muzeu Reina Sofía Museum si prohlédnete ikonickou Picassovu Guernicu. Toto muzeum se navíc pyšní dvěma vyhlášenými restauracemi.

Kouzelný venkov čekající na své objevení

Pokud preferujete klidnější místa, něž jakými jsou slunečné pláže velkých letovisek nebo centra velkoměst, měli byste rozhodně navštívit španělský venkov. Na rozdíl od obecně známého italského Toskánska nebo francouzského Provence je španělský venkov téměř neznámý. A už jen pro to stojí za návštěvu. Nenarazíte zde totiž na žádné turistické pasti, ale na autentické vesničky a neopakovatelné přírodní scenérie.

Za ty nejkrásnější a zároveň nejméně známé jsou považovány vesničky v Aragonii, hornatém kraji s bohatou historií. Stačí si půjčit auto a můžete celé dny projíždět krajinu s nekonečnými výhledy, navštěvovat vesničky se středověkými domky a kostely a ochutnávat místní kuchyni. To vše je ideálním lékem na duši pošramocenou dlouhými dny strávenými v jednom bytě.

Tomar el vermú!

Víte, co znamená fráze „Tomar el vermú“? Doslovný překlad by zněl „pít vermut“ ale pozadí této fráze je mnohem poetičtější. Za těmito třemi slovy se ukrývá trávení příjemných chvil s rodinou nebo přáteli nad dobrým tapas a drinkem. A nemusíte pít zrovna vermut, i když ten je ve Španělsku téměř kultovní záležitostí. Tapas je také ideální způsob, jak ochutnat mnoho různých pokrmů, aniž byste se přejedli. Existuje něco lepšího, než sedět v zapadlé uličce na zahrádce a se sklenkou v ruce ochutnávat takové delikatesy, jako tortilla de patatas, tedy bramborovou omeletu, jamón ibérico, sušenou šunku ze speciálně chovaných iberských prasat, nebo domácí kroketky croquetas caseras.

"Společně záříme!" zdůrazňuje oděvní značka C&A důležitost spojenectví s LGBTI+ lidmi4. 8. 2022

Španělsko je také proslulé svými chleby, které můžete používat jako nůž, vidličku, lžíci nebo talíř. Podle oblastí se samozřejmě liší chutí, tvarem i velikostí a po pár ochutnávkách vás bud mrzet, že nemůžete zkusit všechny. Natřený pomazánkou z pečeného lilku nebo jen smočený v olivovém oleji s pepřem a solí, španělský chléb si zamilujete stejně rychle, jako zemi samotnou.

Je úplně jedno, zda zvolíte krátký pobyt ve městě, relaxaci na plážích nebo dlouhé výlety po venkově, Španělsko chce, abyste si uvědomili, že na vás čeká s otevřenou náručí a díky chytrému plánování si ho můžete vychutnat přesně podle svých představ. Zasloužíte si to!