Vše, co zatím víme o seriálovém pokračování Sexu ve městě. Samantha a další postavy se v očekávané novince neobjeví

Seriál Sex ve městě se ve své době stal fenoménem. Fenoménem, který nejenže díky otevřeným diskusím o sexu a vztazích předefinoval svět televizních seriálů, čímž se v podstatě nesmazatelně vepsal do historie moderní pop-kultury, ale také fenoménem módním. Není tedy divu, že sedmi cenami Emmy a osmi zlatými Glóby oceněný seriál, který vznikal pod taktovkou HBO od roku 1998, se dočkal šesti sérií s celkem 94 epizodami, a následně také dvou celovečerních filmů. A jelikož různé rebooty aktuálně frčí, není divu, že i Sex ve městě se vrátí na obrazovky. Tedy, téměř. Nová desetidílná minisérie ponese nový název a také některé postavy budou scházet…

Chytré a úspěšné třicátnice, které u snídaně nebo sklenky Cosmopolitanu (obuty do luxusních bot, ideálně od Manola) v centru New Yorku diskutují o svých vztazích i sexuálních zážitcích. Přesně tak by bylo možné popsat hlavní podstatu seriálového hitu Sex ve městě, jehož ústředními postavami byly čtyři nerozlučné kamarádky – Carrie (Sarah Jessica Parker), Miranda (Cynthia Nixon), Charlotte (Kristin Davis) a Samantha (Kim Catrall). Bohužel ale to, co se děje před kamerou, ne vždy odráží realitu. I když tedy např. hlavní hrdinky neméně úspěšného seriálového hitu Přátelé se skutečně kamarádí dodnes, mezi čtveřicí přítelkyň z New Yorku v reálu rozhodně takto idylické vztahy nepanují. A právě to je také důvodem, proč Kim Catrall jakoukoliv další účast v projektech týkajících se Sexu ve městě striktně odmítla. Její absence je tedy jednou z hlavních změn, na kterou se budou muset diváci (a divačky) nové minisérie, která ponese název And Just Like That, připravit. Změn ale bude více.

Znevýhodněné postavení ve společnosti dostává LGBT+ lidi pod velký stres. Hetero většina ho nikdy nepochopí, protože nic podobného nezažívá26. 8. 2021

Při znovuobnovení seriálových hitů se diváci obvykle těší na své oblíbené postavy, nezřídka právě divácká touha vědět, „co se dělo dál“, za vznikem nových dílů či seriálových speciálů přímo stojí (příkladem mohou být např. i slavné Gilmorky, které se dočkaly hned čtyř nových speciálních epizod). To ale And Just Like That naplní jen zčásti. Navíc je jasné, že s ohledem na roky, které od poslední klapky uplynuly, je třeba změnit i nosnou dějovou linku. Hlavní postavy si v mezidobí odžily své a starosti padesátnic se samozřejmě od problémů, které člověk řeší ve třiceti, značně liší. „Nové příběhy budou sledovat Carrie, Mirandu a Charlotte, jak prošly komplikovanou realitou života a přátelství od svých 30 let k ještě komplikovanější realitě života a přátelství kolem padesátky,“ uvádí pak v oficiálních materiálech HBO Max.

Kdo bude chybět?

Právě nové životní etapy a klasický životní vývoj posloužil scenáristům také k ospravedlnění toho, že před kamerami bude scházet Kim Catrall. „Stejně jako ve skutečném životě, lidé do něj vstupují a zase odcházejí. Některá přátelství se vytrácejí a jiná zase vznikají. Takže si myslím, že to vše velmi příznačně vypovídá o skutečných životních fázích. Přátele, které máme ve 30 letech, tak možná nemáme v 50,“ uvedla v této souvislosti také obsahová šéfka HBO Casey Bloys. Navzdory původním již vyvráceným obavám, že by Catrall mohla být nahrazena jinou herečkou, však čtvrtý element dámské partě rozhodně scházet nebude – zastoupí jej totiž sám New York. A to je nepochybně lepší řešení – i s ohledem na fakt, že celý seriál vychází z literární předlohy (sloupků) Candace Bushnell adresované právě New Yorku.

Životní fáze pak nejspíš budou scenáristé ale muset rozpracovat ještě blíže, jelikož v novém projektu se podle dosavadních informací neobjeví ani pan Božský (Chris North), který má údajně jiné pracovní závazky, scházet bude podle Page Six, společenské rubriky New York Post, také Mirandin manžel Steve (David Eigenberg) a také její hospodyně Magda (její představitelka Lynn Cohen totiž před rokem zemřela).

Covid v multikulturním městě…

Ačkoliv prozatím z plánovaného scénáře nové minisérie mnoho známo není, již nyní pronikly do médií informace, že bude více inkluzivní a multikulturní.  Obsazení by tedy mělo být rozmanitější než v původním seriálu tak, aby více a realističtěji reflektovalo běžný svět. Právě původní díly Sexu ve městě – ale i následné filmy (které byly kritikou přijaty velmi vlažně a druhý z nich byl navíc označen za obzvláště urážlivý pro muslimy) – byly totiž nezřídka kritizovány také kvůli minimální reprezentaci Afroameričanů. Proto bude údajně i dle názorů diváků muset nový projekt aktualizovat svou rasovou a sexuální politiku tak, aby zohledňoval stávající celospolečenské klima. „Show bude stejně rasové rozmanitá a pestrá jako samotné město New York,“ uvedli v této souvislosti producenti.

Ruský řetězec sushi restaurací uvedl reklamu s černochem. Stal se terčem rasistických urážek31. 8. 2021

A samozřejmě nebude scházet ani covid-19. Natáčení má být totiž zahájeno v nejbližších týdnech, přičemž i v New Yorku jsou zatím platná mnohá protikoronavirová opatření. A tak se pandemie nevyhne ani Carrie a jejím přítelkyním. „Natáčíme ve městě, které milujeme, a doufáme, že budeme jeho součástí v podpoře umění, kultury a institucí, které byly zavřeny, ale také podniků, které byly během pandemie covid-19 těžce zasaženy,“ uvedla v jednom z rozhovorů Sarah Jessica Parker, která zároveň neskrývá své nadšení z toho, že se alespoň se dvěma svými kolegyněmi opět vrátí před kameru.

Kdy přesně by se nový projekt navazující na legendární seriál měl objevit na televizních obrazovkách, zatím není známo, premiéru by ale měl mít na streamovací platformě HBO Max.