Nekonečné dobrodružství v Keni: Safari, velehory, masajové i relax na pláži

Když si chcete odpočinout na plážích jako z ráje, ale také cestovat, vidět krásnou přírodu, užít si dobrodružství na safari, vydat se na vysokohorský trek a poznat kus opravdové Afriky, vyrazte do Keni. Právě teď je ten nejlepší čas.

„Málo se ví, že Keňa patří k nejvyspělejším zemím východní Afriky. O jejích nevšedních krásách však věděl už Ernest Hemingway, který tu na safari ve 30. letech strávil celé tři měsíce. Pozorování stád žiraf, zeber, slonů, buvolů, dovádějících mláďat lvů a leopardů odpočívajících po lovu je samozřejmě tím největším lákadlem a nejčastějším důvodem, proč se sem turisté vydávají. Nicméně zde můžete zažít ještě mnohem víc, a tak se ani po těch třech měsících rozhodně nezačnete nudit,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. 

Obvykle se sem však jezdí na 9, ale i 16 dnů, většinou záleží, zda jste přijeli vyloženě jen na safari, anebo si tu chcete dopřát i další výlety nebo delší relax na pláži. „Nabízíme například i kombinovaný zájezd, během něhož strávíte dvě noci na safari a pět nocí u moře,“doplňuje Řezníčková. Ceny jarních zájezdů do Keni s odletem z Prahy a službami all inclusive začínají zhruba na 40 tisících korun. S odletem z Vídně se pak můžete dostat i na částku kolem 28 tisíc. Důvodem, proč se právě teď zvyšuje poptávka po cestě do Keni, je také fakt, že jste ušetřeni testu na Covid-19 bezprostředně po příletu do destinace. 

Velkou výhodou je také poloha Keni, která slibuje krásné teplo, ať už se sem vypravíte kdykoli. Průměrná teplota na pobřeží se pohybuje mezi 25 a 30 stupni po celý rok. Můžete si tedy Keňu zařadit na seznam velkých cestovatelských snů, anebo začít plánovat cestu teď hned. 

Mladí lidé se zbavují přátel i vztahů, to vše ve jméně nové podoby minimalismu. Může být život v totální prázdnotě zdrojem štěstí?16. 9. 2021

Po stopách zvířat

Pozorovat zvířata se nejčastěji jezdí do národních parků a rezervací Masai Mara, Amboseli či Tsavo. Právě tady potkáte slavnou Velkou africkou pětku, což je buvol, slon, lev, nosorožec a levhart. Kromě nich se ale můžete těšit také na stáda zeber, žiraf či antilop, možná zahlédnete také gepardy nebo hyeny. Zážitkem bývá každoroční migrace obřích, téměř nekonečných stád pakoňů mezi Masai Marou a parkem Serengeti. Ten na Masai Marou sice plynule navazuje, ale leží už v Tanzanii. Také proto často zájezdy či jednotlivé výlety tyto dvě země nabízejí dohromady.

Sníh na rovníku

Výstup na místní nejvyšší horu a druhou nejvyšší horu Afriky Mt. Keňa je rozhodně nezapomenutelným zážitkem, protože jak často potkáte na rovníku sníh? Její vrchol dosahuje výšky 5199 metrů, ale už od 3300 uvidíte přírodu, jakou jste možná ještě nikdy neviděli - roste tu totiž několik endemických typů rostlin. Za návštěvu stojí i druhá nejvyšší hora v zemi Mt. Elgon, což je starý vulkán, na jehož vrcholku je sloup známý jako Koitobos. Cestou na vrchol můžete narazit i na lávové jeskyně, některé až 60 metrů široké. Počítejte samozřejmě s tím, že v horách bude o poznání chladněji, průměrné denní teploty se pohybují mezi 15 a 20 stupni.

„Pokud byste ani po návštěvě safari a hor neměli objevování přírodních krás dost, vydejte se k jezerům Turkana, Nakuru, Bogoria a Baringo. Velmi výjimečný je také národní park Aberdare nedaleko Mt. Keňa. Je tu mnoho potoků a vodopádů obklopených původním lesem, i typicky červená země,“ dodává Andrea Řezníčková.

Homofobie v politice narůstá, upozorňuje Human Rights Watch17. 8. 2021

Africká kultura

Často se říká, že Keňa a někdy také Etiopie jsou etnicky nejpozoruhodnějšími zeměni Afriky. Neměli byste tedy odtud odjet, aniž se aspoň trochu neseznámíte s místní kulturou. Kmeny přírodních národů Samburu, Rendil, Turkana, El Molo či Pokot tu žijí prakticky vedle divokých zvířat. Masaje můžete potkat v národním parku Hell’s Gate. Realitu moderní Keni poznáte v hlavním městě Nairobi, o kterém se mluví jako o městě kontrastů. Žijí tu úspěšní byznysmeni s kancelářemi ve skleněných mrakodrapech, kteří nakupují v luxusních nákupních centrech, ale jsou tu i přelidněné chudinské čtvrti.

Relax na pláži

„Cestování bylo náročné a teď je potřeba všechny zážitky vstřebat. Místní pláže jsou pokryté krásným bílým pískem, vody Indického oceánu jsou průzračně tyrkysové. A na pobřeží už si dnes můžete vybrat, zda chcete zůstat v luxusním resortu, nebo si vyberete jednodušší ubytování v tradičním místním stylu,“ popisuje možnosti místní nabídky Řezníčková.

Zdroj: Tereza Lavičková