Španělsko nejsou jen pláže a sluníčko, ale také dechberoucí historie. Slavná Svatojakubská cesta je jedním z mnoha důkazů

Španělsko z hlediska cestovního ruchu platí za jednu z významných turistických destinací. Ačkoliv země má za sebou nepochybně zajímavou historii a v jejích stopách lze při návštěvě mnoha míst kráčet i dnes, Španělsko mnozí vidí jednoduše jako slunnou zemi s nekonečnými plážemi. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale možná je to docela škoda. Zejména když se mnohé zdejší památky, ale dokonce i různé městské části staly součástí kulturního dědictví UNESCO…

Dovolenou si mnozí spojují především s odpočinkem, a pokud jde o dovolenou ve Španělsku, turisté míří především do známých přímořských letovisek s vyhřátými plážemi a pestrým nočním životem. Ti trošku více akční pak nezřídka opustí hotel alespoň v rámci klasických fakultativních výletů s cestovními kancelářemi a ve zrychleném módu (pohled vpravo-pohled vlevo-historická fakta-běh směrem k autobusu) se kochají pohledy na katedrálu Sagrada Familia v Barceloně (týká se především těch, kteří míří na nejnavštěvovanější část španělského pobřeží, Costa Brava) či šplhají po nekonečných schodech vzhůru k palácovému komplexu Alhambra (což pro změnu platí pro ty, co se pohybují v okolí Malagy, mimochodem, rodiště Pabla Picassa či Antonia Banderase). Ovšem Španělsko se může pochlubit i řadou dalších historicky významných míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Jen tzv. historických sídel, která jsou zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví, je totiž ve Španělsku celá řada.

Víte, co v nacistickém koncentračním táboře znamenal růžový trojúhelník? S těmito lidmi bylo hned po Židech zacházeno nejhůře29. 12. 2021

Córdoba – město, kde se mísily kultury

Jako první, v roce 1984, byla na seznam UNESCO zařazena córdobská mešita (ve 13. století se změnila v katedrálu), a to společně s již zmiňovaným palácovým komplexem Alhambra v Granadě, gotickou katedrálou Panny Marie v Burgosu, klášterním komplexem El Escorial a samozřejmě také díly slavného architekta Antoniho Gaudího. Ovšem právě Córdoba, která se nachází na jihu Španělska v oblasti Andalusie, díky své historii, kdy byla nejprve největším sídlem římského Španělska, po tři sta let hlavním sídlem maurského státu Al-Andalus a nakonec i největším a nejbohatším městem Evropy, nabízí při návštěvě skutečně nezapomenutelnou procházku dějinami. I proto bylo na seznam UNESCO postupem let zahrnuto celé historické centrum města, nikoliv „jen“ jednotlivé památky jako v dalších uvedených případech.

Jak moc byla Córdoba vyspělým centrem, kde se soustředila vzdělanost napříč náboženskými vyznáními (na chálifově dvoře se setkávali učenci z arabského světa s těmi křesťanskými i židovskými), pak dokládá i to, že již v 10. století byly ve městě dlážděné chodníky a veřejné osvětlení. Tedy o více než 700 let dříve než třeba v Londýně či Paříži. V historické čtvrti lze obdivovat nejen zmiňovanou mešitu s odkazy k maurské kultuře, ale také pevnost paláce s květinovými zahradami z dob, kdy oblasti vládli Arabové, a množství kostelů. Velkým lákadlem je také komplex Medina Azahara, který se nachází cca 10 minut jízdy z centra města. Než abychom popisovali jeho velkolepost (ač se jedná o zříceninu, resp. archeologické vykopávky), dodáme, že někteří o něm hovoří jako o mini Versailles v arabském stylu.

Ovšem nejen ryzí historie je to, co může do Córdoby (jinak turisticky zastíněné Barcelonou a Sevillou) lákat. Fantastická je např. koňská show, která probíhá v bezprostřední blízkosti stájí postavených králem Felipem II. v 16. století, ale také sobotní „trhy“ (Mercado Victoria). Zde vás pro změnu čekají všechny chutě Španělska, v podstatě by bylo možné říci, že je to takový „ochutnávkový food market“, kde byste si neměli nechat ujít např. salmorejo, studenou rajčatovou polévku s kousky španělské šunky, či berenjenas noc miel, smažené lilkové tyčinky s medem, které můžete zapít např. sladkým vínem Montilla-Moriles (Mercado Victoria sice aktuálně v provozu není, otevřeno by ale mělo být od 11. března). 

A jelikož na seznamu světového dědictví UNESCO figurují i různé specifické akce, není divu, že na něj byl zařazen i córdobský Patios Festival, který se koná první dva květnové týdny a je velkolepou oslavou jara. V průběhu festivalu je otevřeno několik desítek historických domů v centru, kam je možné volně vyrazit obdivovat květinové terasy, zároveň také probíhá soutěž o nejkrásnější květinový dvorek.

Santiago de Compostela není jen poutní cíl…

Člověk ani nemusí být extra fandou do historie, aby o galicijském městě Santiago de Compostela měl alespoň matné povědomí. Na seznamu UNESCO zdejší staré město figuruje od roku 1985, ale všeobecně je tato oblast známá především díky tzv. „Svatojakubské cestě“ (Camino de Santiago), která je mimochodem na seznam světového dědictví zařazena také. Jedná se více než 1 000 let starou poutní cestu vedoucí mezi dvanácti poutními místy až k hrobu sv. Jakuba, jednoho z 12 apoštolů, jehož ostatky (údajně) leží právě v santiagské katedrále. Ačkoliv právě sem vedou cesty (značené mušlí hřebenatkou) dokonce z několika evropských zemí, a to včetně České republiky, většina poutníků absolvuje jen část španělskou – ovšem abyste byli jako „poutníci“ oficiálně uznání, musíte pěšky ujít alespoň posledních 100 kilometrů.

Ať už ale do Santiaga de Compostela dorazíte jakkoliv (po svých, na kole nebo klidně i hromadnou dopravou) a s jakýmkoliv záměrem (nutně opravdu nemusíte být křesťanskými poutníky), rozhodně vás tu čeká zábava a poznání na každém kroku. Konkrétně v Santiagu se obrazně řečeno vrátíte v čase zpět do dob středověku, projdete se klikatými uličkami a vychutnáte si zdejší architekturu. Pro turisty jsou zde připraveny i tematické procházky – uvnitř či vně městských hradeb, k nimž lze využít i audio průvodce dostupné v turistických centrech. Ta také nabízí prohlídky s průvodcem ve španělštině či angličtině. Vychutnat si ale můžete i zdejší speciality, a to zejména tehdy, pokud zamíříte na tržiště Mercado de Abastos. Ani v blízkém okolí Santiaga se však nudit nebudete. Oblast Galicie je totiž typická poměrně divokou přírodou, bílými plážemi, strmými útesy…a české srdce nepochybně zaplesá i nad zdejšími dudáky (ne, Švanda si tu žádnou švandu neužil, jedná se o pozůstatek keltské kultury)…

„Gayové jsou odporní, většina z nich má nejspíš AIDS.“ Které homofobní výroky celebrit by dnes neprošly?30. 11. 2021

Za kulturou na Tenerife

„Tour de Památky“ samozřejmě může být velmi pestrá, ostatně na seznamu UNESCO jsou jich napříč Španělskem zapsány desítky. Důkazem toho je San Cristóbal de la Laguna, jež se nachází na Tenerife. Kromě zdejší univerzity turisty láká i historické centrum ze 17. století s palácem Palacio de Nava. Na Tenerife si ale užijete i zdejší přírodu – např. Národní park Teide je rozhodně něčím, co je třeba vidět na vlastní oči – a ochuzeni nebudou ani nadšení poutníci, jelikož na ostrově se nachází poutní místo Candelaria, a to v bazilice zasvěcené patronce Kanárských ostrovů. Ať už ale bude účel vaší „pouti“ jakýkoliv (klidně i světský), pro vytvoření cestovního itineráře i poznání dalších historických míst Španělska můžete využít i online plánovač cest. Díky němu vám ani v těch nejvzdálenějších španělských končinách z toho, co stojí za vidění, nic neunikne.