Výlet za golfem může být i skvělým „ozdravným pobytem“. Španělský region Murcia láká na green, ale i léčivé bahno

Španělsko si většina lidí spojuje s letní dovolenou a pobytem na pláži. Někoho možná napadnou i býčí zápasy, sangría či paella. Ovšem jen ti, kdo jsou příznivci golfu, vědí, že právě Španělsko nabízí všem milovníkům tohoto sportu rozsáhlou síť golfových hřišť, která lze využívat nezřídka po celý rok. Ostatně i špičkový španělský golfista Seve Ballesteros tvrdil, že právě golfem se Španělsko jednou proslaví a bude na něj lákat také turisty. Necháte se zlákat i vy?

Golf v očích některých platí za „sport pro snoby“. Faktem ale je, že na tuto aktivitu lze nahlížet i jako na formu uvolnění se, relaxace a pobytu na čerstvém vzduchu (profesionální hráči nám tato slova snad odpustí). Golfu se lze samozřejmě oddávat i na území Česka. Ovšem nyní, když drtivá většina země leží pod několika metry sněhu (hledejte v něm bílý míček…), je rozhodně namístě poohlédnout se po klimaticky vhodnějších golfových destinacích.

Máte komplikovaný vkus? Pak vám učarují náramkové hodinky Patek Philippe ze sběratelské kolekce Grande Complications, jejichž cena dosahuje milionů korun12. 2. 2021

Pokud bychom měli jmenovat TOP evropské země, kam čeští golfisté míří pracovat na svém handicapu, bylo by to Portugalsko a Španělsko. Právě Španělsko pak nabízí přes čtyři stovky golfových hřišť, která lze využívat i v obdobích, kdy v Česku již rozhodně nepanují vhodné golfové podmínky. Pravděpodobně největší koncentrace golfových hřišť je v oblasti Costa del Sol, podobně populární je ale i oblast Costa Brava nedaleko Barcelony. Luxusní golfová hřiště lákají také do Costa Blanca, kde jsou obvykle velmi příznivé klimatické podmínky pro hráče i v průběhu zimy. A možná, že všechny tyto oblasti docela neprávem zastiňují jihošpanělský region Murcia, kde si lze golfové dobrodružství užít snad i s větší parádou…

Murcia: golfistů ráj

Upírat výše zmiňovaným španělským golfovým rájům jejich popularitu samozřejmě nelze, ovšem ne každý preferuje trávení dovolené v takto turisticky vytížených (a logicky i finančně nákladnějších) oblastech, kde lze sice přirovnání „hlava na hlavě“ golfově modifikovat na „míček na míček“, což však na dané situaci nic nemění. A právě proto může mnohé okouzlit region Murcia (pojmenovaný stejně jako jeho hlavní město) na jihu Španělska. V oblasti rozpínající se v bezprostřední blízkosti Středozemního moře se nachází 22 golfových hřišť s celkem 348 jamkami, a to v okruhu cca 50 km, skvělou devizou je ale i nejlepší počasí v Evropě. Přitom zdejší golfová hřiště jsou citlivě zasazena do přírody a bez nadsázky lze říci, že i zde si každý náruživý hráč přijde na své.

Za golfem i „mrtvým mořem“

Pravděpodobně tím nejznámějším golfovým resortem v Murcii je La Manga Resort, který platí za synonymum luxusu a nepřeberného množství možností, jak využít volný čas. A samozřejmě jsou tu i rozsáhlá golfová hřiště, a to rovnou tři (jedno z nich je však aktuálně uzavřeno). O skvělé úrovní resortu svědčí i to, že se tu v minulosti pořádala soutěž Spanish Open a také Spanish PGA Championship.

Skvělou volbou může být ale i Mar Menor Golf Resort, kde se lze golfovým radovánkám oddávat rovnou na šesti různých hřištích. Ta navíc navrhoval sám Jack Nicklaus, třetí nejlepší golfista všech dob přezdívaný také The Golden Bear. A že je rozhodně na co se těšit, dokládá i skutečnost, že každé z těchto hřišť je bez nadsázky jedinečné. Zatímco Saurines de La Torre je hřiště vybudované doslova v pouštním stylu, hřiště Mar Menor má charakter parku. I když milovníci golfu si nejvíce oblíbili zdejší El Valle Golf a Alhama Golf, bez ohledu na to, které hřiště si člověk vybere, rozhodně nebude zklamán. A zklamáni v tomto případě nebudou ani ti, kteří chtějí kromě golfu relaxovat i jinými způsoby. Konkrétně v Mar Menor se totiž nachází naprosto unikátní mořská laguna, která bývá označována také jako „mrtvé moře Evropy“.

Zdejší voda je teplejší než v bezprostředně sousedícím Středozemním moři, je také mnohem bohatší na sůl a minerály, takže při „koupání“ se budete spíše „vznášet“ než plavat. A samozřejmě se také budete brodit bahnem, které na sebe všichni nadšeně natírají během toho, co si užívají zdejší blahodárné klima. To mimochodem podle mnoha expertíz nejenže skvěle působí na kožní i pohybová onemocnění, ale také na dýchací obtíže.

3 000 hodin na čerpání vitamínu D

Skvělý (nejen golfový) zážitek pak návštěvníky čeká i v oblasti Lorca. Zdejší Lorca Golf Resort se těší velké popularitě, a to i díky 3000 hodinám slunečního svitu ročně (tělo vám za dávku vitamínu D poděkuje) a monumentálnímu pohoří Almenara. Díky do jisté míry horskému prostředí jsou zdejší golfová hřiště typická také zajímavým terénem, na němž si zábavu užijí jak začátečníci, tak i pokročilí. Součástí Lorca Golf Resort je navíc i lázeňský areál, kde si lze po dni na greenu skvěle odpočinout. Odpočinku se lze ale oddávat i na pláži, konkrétně pláž Águilas je od resortu vzdálena jen cca 10 minut jízdy autem.

Turistickým lákadlem může být ale i samotné město Lorca, které je s ohledem na historii (a fakt, že v minulosti se jednalo o hranici křesťansko-muslimského světa) od roku 1964 zařazeno na seznamu městských památkových rezervací.  Naprosto nezapomenutelným zážitkem jsou ale i zdejší oslavy Velikonoc, zejména pak představení na Velký pátek, které se odehrává přímo v ulicích města.

V případě, pokud byste rádi poznali jak oblast Mar Menor, tak i Lorcu (jedná se o oblasti v jednom regionu, které jsou však od sebe vzdáleny více jak 100 km), využít můžete např. i online „plánovač cest“, který minimálně těm, kdo vládnou některým ze světových jazyků, může nabídnout i další zajímavé cestovatelské tipy.

Za poslední rok jsme zvýšili spotřebu potravinových doplňků, vedou přípravky na posílení imunity8. 2. 2021

„Mimořádná linka“ Pardubice-Murcia

Ačkoliv nyní je to s cestováním za hranice komplikovanější, neznamená to, že by je nebylo možné překročit. Murcia je přitom z Česka poměrně dobře dosažitelná, od března by z pardubického letiště měl létat přímý low-cost spoj do Alicante, odkud je to do golfového ráje „co by odpáleným míčkem“ (rozumějte, cca hodinu jízdy). A čerstvý přímořský vzduch, pohyb, ale třeba i skvělé čerstvé ovoce, zelenina (ostatně, právě region Murcia je největším zdrojem zeleniny na evropském trhu) a také vynikající víno jsou nepochybně možné důvody, proč trošku toho cestovního nepohodlí překonat. Odměnou pak bude nejen skvělý golfový zážitek, ale také načerpání nové energie (a také trošky toho „slunečního vitamínu“), což je přesně tím, co aktuálně mnohým z nás schází.