Valencie „bojuje“ o konání Gay Games 2026. Poznat španělskou metropoli ale klidně můžete vyrazit i dřív

Konání sportovních událostí vzalo – stejně jako konání čehokoliv jiného – v roce 2020 za své. Rok stávající není zatím o nic lepší, ale pokud se rádi těšíte s předstihem, můžete se těšit na nadcházející Gay Games. Zatímco místo konání ročníku příštího je již známo, to, kde se Gay Games uskuteční v roce 2026, se bude rozhodovat během ledna. A jelikož jedním z kandidátů je i španělská Valencie, byla by akce skvěle dostupná i pro sportovce a fanoušky z Česka…

Ačkoliv v současné době nás nejvíce zaměstnává koronavirová pandemie a ke dnům budoucím tak mnozí vzhlíží spíše s nejistotou než s nadějí, pravdou je, že člověk potřebuje pověstné světlo na konci tunelu. Pro někoho může být „světlem“ možnost navštívit divadlo, pro jiného šance bez problémů cestovat. Zapomínat však nelze ani na sportovní události – jak ty tuzemské, tak i mezinárodní a celosvětové. A zejména poslední zmiňované je samozřejmě třeba plánovat s dostatečným předstihem. Již nyní se tak rozhoduje o tom, kde přesně se bude konat mezinárodní klání Gay Games v roce 2026. Ve hře jsou jak lokality v Mexiku, v USA, tak i v Evropě. O pořádání her se totiž uchází i španělská Valencie. Čím právě toto město může okouzlit a proč by mohlo být skvělým hostitelem akce, která necílí jen na LGBTQ+ komunitu, ale jednoduše na všechny bez ohledu na rasu, vyznání apod.?

Ryby z islandských moří jsou nejchutnější na trhu – posilujte si imunitu zábavně a s chutí29. 3. 2021

Gay Games – mezinárodní sportovní a kulturní událost pro každého

Neznalé by sice mohlo překvapit, že akce jako Gay Games vůbec existuje, pravdou  ale je, že nadcházející ročník, který se uskuteční v roce 2022 v Hong Kongu, bude již jedenáctým v řadě a zároveň bude oslavou čtyřicetiletého výročí konání akce. Do ročníku předchozího se přitom zapojilo více jak 10 000 účastníků z 91 zemí světa.

Jako mezinárodní sportovní a kulturní akce se tedy Gay Games již dávno etablovaly – ostatně, jedná se také o jednu z největších akcí svého druhu, která se napříč světem koná. Pouze určitým „bonusem“ jsou pak základní principy stavící na přijetí, odlišnosti a samozřejmě možnosti zúčastnit se. Již první ročník v roce 1982 tak vyzval k účasti všechny sportovce bez ohledu na sexuální orientaci, rasu, genderovou identitu, pohlaví, náboženské vyznání, zdravotní stav ad. Akce si tak již od počátku našla příznivce i v řadách majoritní – heterosexuální – společnosti. Zatímco předchozí ročník se konal v Paříži, v roce 2026 by akce opět mohla být zejména pro Evropany v podstatě na dosah ruky (přeci jen – do Hong Kongu je cesta docela dlouhá…). A ve Valencii by si mohli užít ještě víc než jen Gay Games samotné.

Valencie, která oslní každého

Ti, kdo znají španělské metropole, jako jsou Madrid nebo Barcelona, by mohli podobný shon a ruch čekat i ve Valencii. Pravdou ale je, že právě toto třetí největší město Španělska je ideálním místem pro milovníky poklidné dovolené. Ta navíc bude téměř s jistotou zalitá sluncem, jelikož ve Valencii je ročně až 300 slunečných dní. A rozhodně si tu užijí jak milovníci historie, tak i ti, co si rádi vychutnají noční život.

Valencie jako by byla „rozpůlena“, a to na část historickou a moderní. Skvělý přehled o městě pak získáte, pokud vystoupáte na jednu z dvanácti historických bran, které v minulosti tvořily základ zdejších hradeb.

Jako nefalšovaný valencijský zázrak je pak označován zdejší park Turia, který je vzpomínkou na záplavy v 60. letech. Právě tehdy bylo jedno z ramen řeky odkloněno a vznikl z ní přírodní městský park, který dnes láká jak místní, tak i turisty. Aby ne – k nalezení jsou tu různá sportoviště, zahrady, venkovní výstavní prostory, hřiště pro děti apod. A nejlepší na celém parku je, že do centra města je to doslova pár kroků. Z jižního cípu parku pak lze obdivovat i moderní budovy, které jsou jasnou dělicí čárou mezi historickou a moderní Valencií.

Šílené trendy ve zkrášlování čtyřnohých mazlíčků: barvení srsti, vyholování ornamentů, ozdobné tetování. Co na to Češi?3. 4. 2021

Zasloužená siesta

A jelikož do přímořských letovisek se jezdí/létá i kvůli relaxu na pláží, je jasné, že i v tomto směru má Valencie co nabídnout – vlastně se pyšní jedněmi z nejkrásnějších pláží ve Španělsku, které však doslova „nepraskají ve švech“. V klidu se tak lze kochat jak širokými plážemi, tak i přiléhajícími skalisky, ideálně pak se sangrií v ruce a paellou (což je ostatně pokrm pocházející právě z Valencie) na talíři.

Pokud vás tedy láká cestování, rádi poznáváte nová místa, ale přeci jen se vyhýbáte velkému turistickému ruchu, je Valencie skvělou volbou. A to klidně i dříve (rozumějte – hned, jak to situace umožní) než v roce 2026, kdy se tam možná budou konat i Gay Games.