Seriál The Crown přilévá olej do ohně skandálů královské rodiny. Co vše jsou fakta a kde tvůrci popustili uzdu fantazii?

Když se některé náměty dostanou na televizní obrazovky či filmová plátna, mohou fungovat jako určitá „rozbuška“. A snad o ničem jiném toto tvrzení neplatí více než o britské královské rodině. Už snímek Královna do jisté míry hýbal monarchií, a to ještě nikdo netušil, co rozpoutá Netflix svým seriálem The Crown (Koruna). Zatímco první tři série se sice pohybovaly na tenkém ledě, teprve ta čtvrtá opět doslova ťala do živého. Aby ne, když jednou z dějových linií je nemanželský vztah prince Charlese s Camillou Parker Bowles. A jelikož Charlesova žena, princezna Diana, byla – a stále je – miláčkem (nejen) Britů (a naopak Camilla byla vždy nenáviděnou rozvracečkou manželství), bylo jasné, že reakce na sebe nenechají dlouho čekat...

The Crown je skutečně skvělou ukázkou mediální síly. Stačilo odvysílat pár dílů a Charles s Camillou již museli stopnout svůj účet na Twitteru, kam aktuálně veřejnost nemůže vkládat komentáře. Dokonce se znovu začaly vyšetřovat okolnosti vzniku jinak docela skandálního interview s princeznou Dianou, která v něm poprvé otevřeně promluvila o Charlesově nevěře. Ovšem zdá se, že mohla být pod tlakem a není vyloučeno ani vydírání. A ostatní média doslova žijí spekulacemi o tom, kde je vlastně pravda. Nuže, opravdu The Crown pracuje s reálnými fakty? Co je pravda a co lež?

Chladnička amerického stylu do každé kuchyně – i to je díky multidoor modelům možné. A zbude tak místo i na chytrou vinotéku19. 4. 2021

Série The Crown je nepochybně zajímavou sondou do historie a seznamuje diváky s nespočtem faktů, o nichž mnozí neměli ani tušení – vedle života v královské rodině totiž nabízí i určité „okénko“ do minulosti a ukazuje, jaký byl život, ale také politická situace v Británii v 60. a 70. letech minulého století. Na druhou stranu – rozhodně se nejedná o dokument, ale o televizní show, která má být divácky atraktivní, a tak je tu a tam nutné přidat nějaký ten skandál či drama, ať už postavené na reáliích, nebo vycházející z čiré autorské fantazie. Proto se v show objevují situace, které se nikdy neodehrály, případně je měněna jejich časová posloupnost. To vše v rámci jisté „autorské licence“. Ostatně, čekal by někdo, že budou mít tvůrci přístup k intimním rozhovorům královské rodiny? Nepochybně ne. Ale záměřem The Crown je bavit, ne vzdělávat. „Vytváříme fikci, i když je založená na reáliích,“ přiznává pak přímo Josh O´Connor, který ztvárňuje mladého prince Charlese.

Rozličných teorií o tom, co je v poslední sezóně The Crown založeno na pravdě, a co nikoliv, již koluje nespočet. Ovšem minimálně v základu je možné zrekapitulovat nejvýraznější momenty a zaměřit se na to, s jak velkou přesností byly v show vyobrazeny…

Atentát na lorda Mountbattena

V prvním díle nové řady je zachycena smrt lorda Mountbattena (bratr babičky prince Charlese), který zemře při bombovém útoku IRA. K tomu skutečně došlo přesně tak, jak situaci prezentují i tvůrci seriálu. Jediným rozdílem je, že lord nezemřel přímo na své lodi, ale ve skutečnosti jej z jejích trosek vyprostili ještě živého, zemřel až následně, po převozu na břeh.  V The Crown je Charles smrtí Mountbattena zasažen a ve scéně po atentátu čte od něj dopis, který byl napsán těsně před jeho smrtí. V tomto případě se však již jedná o fikci.

Zasnoubení Diany a Charlese

Úvodní scéna ve 4. řadě seriálu je fiktivním ztvárněním toho, co se mohlo stát, když se princ Charles poprvé setkal s lady Dianou (hraje ji Emma Corin), když s její sestrou, lady Sarah, poprvé navštívil dům její rodiny (právě se Sarah totiž původně chodil). Tehdy bylo Dianě 16 let. Tvůrci pak vycházeli z Charlesova prohlášení v roce 1981 při příležitosti zasnoubení. Tehdy v této souvislosti uvedl: „vzpomínám si, jak jsem si pomyslel, jak velice veselá, zábavná a atraktivní tahle 16letá slečna je. Byla plná života.“ V The Crown však neschází ani náznaky toho, že si Charles zasnoubením s Dianou není zas tak jistý (rozumějte, miluje Camillu), což dokreslují scény, v nichž princ Philip, Charlesův otec, syna vybízí, aby Dianu požádal o ruku.

Margaret Thatcher

Zatímco v případě zachycené návštěvy Margaret Thatcher na Balmoralu i její životopisec Charles Moore tvrdí, že ačkoliv jsou různé aspekty návštěvy nepochybně špatně, celkově lze říci, že to, co je v seriálu vyobrazeno, je založeno na pravdě. Problém s časovou osou naopak nastává v momentě, kdy syn Thatcher zmizí v poušti. To se sice stalo, ovšem ne v době, která je v seriálu naznačena – tam totiž splývá s napadením Falkland. Moore potom přímo uvedl, že právě ve čtvrté sérii se objevuje několik takto výrazných zkreslení skutečností, jako příklad pak uvádí jeden z momentů těsně před koncem, kdy Tahtcher na sklonku své vlády a po nepříznivém výsledku voleb spěchá prosit královnu, aby rozpustila parlament tak, aby ji zachránil před rezignací. „To je věcný nesmysl. A horší je, že to podkopává i její charakter, který seriál vybudoval,“ tvrdí s tím, že Gillian Anderson ztvárňuje Železnou lady skvěle jako ženu s velkým zápalem, ovšem je třeba zdůraznit, že ona také vždy respektovala ústavní pravidla.

Návštěva Diany a Charlese v Austrálii

Doslova šílenství spojené s cestou Charlese a Diany v roce 1983 je velmi přesné – resp. přesně je zachyceno šílenství týkající se všech vystoupení princezny Diany. To, že byl Charles z extrémní popularity své choti frustrovaný, pak potvrdilo mnoho zdrojů. V Austrálii a na Novém Zélandu přitom propukla úplná „Diana mánie“. Podle dokumentu ITV pak právě tato cesta ukázala první náznaky, že s manželstvím páru není něco v pořádku.

Utajené sestřenice

Sedmá epizoda přináší jeden z nejvíce překvapivých momentů celé série – a to když princezna Margaret (Helena Bonham Carter) zjistí, že má dvě utajené sestřenice. Nerissa (*1919) a Katherine (*1926) Bowes-Lyon jsou přitom skutečnými historickými postavami, které byly opravdu dcerami bratra královny matky a jeho ženy Fenelly. Dívky se ale narodily s těžkými poruchami učení a v roce 1941 byly přijaty do ústavu pro duševní zdraví. Obě figurují také v příručce týkající se britské aristokracie z roku 1963, ovšem v té stojí, že Nerissa zemřela v roce 1940 a Katherine v roce 1961 (ačkoliv byly naživu a v ústavní péči).  Zatímco Nerissa zemřela v roce 1986 ve věku 66 let a byla pohřbena v tichosti, o rok později se příběhu chytil bulvár, když publikoval fotku její stále žijící sesty s tím, že „sestřenice královny je zavřena v blázinci“. Katherine zemřela v roce 2014.  

Dianin tanec pro Charlese

Předposlední epizoda je zahájena scénou zachycující, jak Diana v rámci soukromého baletního galavečeru překvapí Charlese tancem na píseň Billyho Joela „Uptown Girl“. Charlese však příliš nepotěší, ba naopak – on je v rozpacích a spíše naštvaný. Podle dokumentárního snímku o princezně Dianě tomu tak skutečně bylo, když královský expert o tomto Dianině nápadu prohlásil, že se jednalo o dárek, který nevyšel…(údajně se mělo jednat o dárek k narozeninám, což ale datem konání akce neodpovídá, takže spíše jen Diana chtěla Charlese jen překvapit).

Cupra Formentor aneb Výbuch emocí v přímém přenosu5. 2. 2021

Diskuse o tom, co je v The Crown pravda a co lež (či spíše fikce), by samozřejmě mohla být dalekosáhlá. Ovšem jak docela výstižně shrnuje u historický konzultant seriálu, Robert Lacey, „existují dva druhy pravdy. Ta historická a pak je tu ještě jedna, větší, pravda o minulosti.“ A tak některou z nich třeba někdo objeví. 

Skvělý rozbor celé čtvrté série pak (pokud ovládáte angličtinu) najdete zde, kde je každému jednomu tématu věnován samostatný obsáhlý článek.