Dovolená na konci světa a v hotelu, který se dostal Guinessovy knihy rekordů. I tak může vypadat pobyt na „Kanárech“

Donedávna platil za nejmenší z Kanárských ostrovů (než mezi nimi před dvěma lety přibyla La Graciosa), mnohá „nej“ si však zachoval i nadále. Ostrov El Hierro, kterému se také s ohledem na jeho velikost, či spíše malost, přezdívá La Isla Chiquita (děvčátko), se totiž chlubí fantastickou přírodou, minimálním turistickým ruchem, ale na druhou stranu i ojedinělým zápisem v Guinessově knize rekordů.

Ostrov El Hierro leží (v kontextu polohy ostatních Kanárských ostrovů) na jihovýchodě a také s ohledem na to byl po mnoho let považován přímo za konec (tehdy ještě placatého) světa. I proto byl právě sem v minulosti umístěn nultý poledník, který byl až následně přesunut do britského Greenwiche. Docela příznačně je tak El Hierro označován také jako „zapomenutý ostrov“, ovšem na jeho návštěvu rozhodně jen tak nezapomenete. A to nejen díky prakticky nedotčené přírodě, ale také zdejšímu propracovanému turistickému systému, který umožňuje bezproblémové putování krajinou doslova „křížem krážem“.

Jan Jirka: „Gayové by neměli využívat náhradní mateřství. Měli by se zajímat především o adopci“13. 2. 2021

Jeden ostrov, jedno město

Ti, kdo se vypraví na El Hierro, musí počítat s tím, že míří v podstatě mimo běžnou civilizaci. Na ostrově se totiž nachází pouze jediné (a zároveň hlavní) město Valverde, to se navíc docela netypicky vypíná na horském úbočí tak, aby jeho obyvatelé mohli zavčas zachytit případný nájezd pirátů. A vlastně to není ani město v pravém slova smyslu, domky jsou nahodile rozmístěny v prostoru a schází zde i klasické centrum.

Ačkoliv městských radovánek se tu tedy nedočkáte, konkrétně za nimi na El Hierro nikdo (poučený) nemíří. Zdejší lákadla jsou jiná – lesy, skaliska, zálivy a úžasné výhledy do okolí. Ostatně, jen pár kilometrů od Valverde se nachází vyhlídka Mirador de la Peňa, která je svou polohou jedním z nejvyšších bodů ostrova (nejvyšší hora Pico de Malpaso pak měří 1 501 m). Nejenže má odtud každý okolní krajinu jako na dlani, ale nachází se zde i restaurace vybudovaná v roce 1988 dle návrhu rodáka z Lanzarote, umělce a architekta Césara Manriqueho, který se svými díly nesmazatelně vepsal do kanárské historie.

Místo pláží přímořské bazény

Nejen městská zábava tu ale není hlavní atrakcí, totéž je možné říci i o plážích, těch je tu sice kolem dvaceti, ovšem mají převážně přírodní charakter. Zatímco za nejkrásnější pláž je na El Hierro označována Playa del Verodal, která je pokryta okrově zbarveným sopečným pískem a její atmosféru dotváří vysoký útes, oblázkově-písčitá pláž Las Playas platí za tu nejdelší (měří totiž okolo 3,5 km). Na tmavý písek pak láká Playa Timijiraque. Nedaleko hlavního města Valverde můžete navštívit také písečnou pláž v Tamaduste (Playe del Salto), ale i přírodní jezírka Charco Manso (v severním cípu ostrova), jedná se ale spíše o atrakci k pokochání se než přímo ke koupání, to je zde kvůli silným proudům docela nebezpečné. Pro odpočinek jsou tak vhodnější pár kilometrů vzdálená jezírka v Pozo de las Calcosas či přímořské bazény v La Caleta (kousek od Tamaduste).

Sopečný původ se vždy připomene…

Stejně jako všechny ostatní Kanárské ostrovy je i El Hierro sopečného původu, z hlediska geologického je však nejmladší a je pozůstatkem vyzdvihnuté sopky. Když se její část před cca 50 tisíci lety odlomila a ponořila do moře, vznikl na El Hierro záliv označovaný jako El Golfo. Jeho poloměr dosahuje k 25 kilometrům a zdejší útesy se tyčí až do výše jednoho kilometru a utváří tak tvar tzv. kaldery. S ohledem na zbarvení vody dozelena bývá záliv označován také jako „zelená laguna“. Panoramatické výhledy na El Golfo si pak nejlépe vychutnáte např. z Mirador de Jinama, ale také již zmiňovaného Mirador de la Peňa.

Co se týká dalších přírodních krás, naprosto typické jsou pro El Hierro hluboké borovicové lesy, které najdete na jihozápadě a také v srdci ostrova. Naopak na západě turisty láká suchá krajina označovaná jako dehesa. Díky silným větrům jsou zde rostoucí jalovce vytvarované do naprosto surrealistických tvarů – a právě proto se nakonec silueta jalovce objevuje i ve znaku ostrova.

Jen po značkách!

My v Česku jsme (právem) pyšní na hojné turistické značení, díky němuž si lze užít skvělé túry bez obavy z nutnosti orientace pomocí buzoly, tvaru mraveniště či mechu na kmeni stromů. Ačkoliv ne v každé zemi je podobný turistický systém běžný, El Hierro se rozhodně v této oblasti má čím chlubit. Ostrov je totiž doslova protkán nespočtem turistických tras vyznačených značkami, a to dokonce i takovými, které značí, že jste se vydali špatným směrem.  Pokud bychom měli jmenovat jednu trasu, na níž každý pozná ostrov od A do Z, byla by to ta, jež nese označení GR 131 – Camino de la Virgen de los Reyes a je značena červeně (ostatní trasy jsou pak žluté). Protíná celý strov od východu k západu a nabízí unikátní turistický zážitek.

Užijete si ale i při cestách autem a na zastávkách značených jako „area recreativa“, což jsou venkovní prostory pro pořádání grilování či pikniků. Oficiálně je spravuje vláda, ale samozřejmě se o ně v praktické rovině starají místní. A dělají to naprosto dokonale – sami budete překvapeni, jak fantastický pořádek je všude na ostrově udržován. Na své si ale na El Hierro přijdou i nadšení stopaři, zdejší obyvatelé jsou totiž velmi vstřícní a rádi poskytnou odvoz (nezřídka i dále, než sami plánovali jet).  

Světově unikátní ubytování

Jelikož El Hierro nepatří mezi klasické destinace, kam se návštěvníci hrnou kvůli relaxaci na pláži, odpovídá tomu i nabídka ubytování. To nezřídka v letních měsících slouží především obyvatelům z okolních Kanárských ostrovů, jež vyhledávají právě zdejší klid, kterého ho se jim doma (paradoxně kvůli turismu) nedostává. Z hlediska rekreačního je pak nejvyhledávanějším místem rybářský přístav La Restinga, který je na ostrově také považován za místo, které je „nejvíce zalité sluncem“ (aby ne, když se nachází v jižním cípu ostrova). Zde lze odpočívat na černé pláži, ale užít si i klasický přímořský ruch zahrnující vodní sporty, ale také zábavu na pobřeží (tedy, minimálně tu najdete restaurace a obchody).

Domácnosti se během loňska změnily v kanceláře, učebny, posilovny i bar. Proměna tak čeká i trendy v interiérovém designu9. 2. 2021

Mezi místními pak boduje také kemp Hoya del Morcillo, který se celý rozkládá ve voňavém borovém lese. A nakonec tu máme něco pro fajnšmekry – Hotel Puntagrande, který se nachází nedaleko rybářské vesničky La Punta, jejíž architektura opět odkazuje k Césarovi Manriquemu. Toto ubytovací zařízení nejenže je určeno jen pro dospělé (a pobyt si tak užijete skutečně nerušeně), ale dokonce se dostalo do Guinessovy knihy rekordů. Jedná se totiž o jeden z nejmenších hotelů světa nabízející ubytování jen ve čtyřech pokojích. Pokud byste tedy toužili po světově unikátním zážitku, s rezervací rozhodně neotálejte…

Pokud se rozhodnete na El Hierro vypravit, jistě také oceníte fakt, že pro všechny Kanárské ostrovy platí speciální covid-pojištění, které všem turistům zaručuje veškeré krytí nákladů v případě, že se během pobytu nakazí nemocí covid-19. Bližší informace naleznete zde

Pozor, od 14. 11. 2020 jsou turisté mířící na Kanárské ostrovy povinni prokázat se při příjezdu do registrovaných ubytovacích zařízení negativním testem na covid-19. Kompletní informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.