Tvoří jej jediná hora a prý z něj vyplul objevovat Ameriku Kryštof Kolumbus, to je La Gomera – Kanárský ostrov pro aktivní turisty

Většina klasických „turistů“, kteří míří na Kanárské ostrovy, má obvykle v plánu strávit převážnou část dovolené na pláži. Rozhodně tak ale nenaplňují základní podstatu „turistiky“ jako takové. Jako by totiž právě Kanárské ostrovy byly považovány za destinaci ryze relaxační – opak je přitom pravdou. Na každém z ostrovů je možné podniknout množství zajímavých výletů i náročnějších treků, ovšem tím, který je panenským turistickým rájem, je právě La Gomera. Kruhový ostrov, který je tvořen jedinou horou, je v podstatě „liduprázdný“ a nabízí ojedinělou kombinaci horských treků a masovým turismem nedotčené přírody…

Pokud bychom se měli zaměřit na La Gomeru v číslech, i z těchto údajů by bylo zřejmé, jak unikátní zážitek každého, kdo právě sem zamíří, čeká. Průměr ostrova se blíží jen ke 20 kilometrům, hora, která jej tvoří, se ale tyčí do výšky 1 487 metrů. Terén je pak protkán 335 kilometry turistických stezek a v celém prostoru ostrova žije okolo 23 000 lidí, z nichž cca 9 000 je soustředěno do přístavního města San Sebastian de La Gomera. A to je také hlavní – a zároveň jediné – město na ostrově…  

Letošní Vánoce budou jiné – jak je nepokazit sobě ani rodině22. 12. 2020

Zapomeňte tedy na ruch turistických center, na klasické cestovatelské cíle i široké a dlouhé pláže – horský terén je totiž poměrně strmý, a tak jsou na většině ostrova jen příkré útesy a k černým plážím se lze dostat docela obtížně (nejvíce úspěšní pak budete co do plážování na jihu ostrova, kde jsou populární oblasti Valle Gran Rey a Playa de Santiago).

S ohledem na horský terén je tu specifická i doprava – aby nebylo třeba neustále zdolávat serpentýny, je ostrov doslova protkán nespočtem tunelů. A tam, kde nejsou tunely a ani klikaté silnice (např. podél pobřeží nevede jediná) s prudkým stoupáním, se jednoduše nedostanete. Přesto není třeba bát se vypůjčení auta (to lze i přivézt trajektem), jedině tak si budete moci vychutnat neopakovatelné pohledy z odpočívadel, která jsou označována jako „miradores“.

Z Kolumbova přístavu až do pralesa z třetihor

Pobyt na La Gomeře s největší pravděpodobností zahájíte právě v hlavním městě San Sebastian de La Gomera, kde staví trajekt (některé linky ale zajíždí i k Valle Gran Rey). A zastavit byste se tu měli i vy. Následovat přitom můžete třeba kroky samotného Kryštofa Kolumba, který právě odtud dle legend vyplul na svou první zaoceánskou plavbu – a San Sebastian de La Gomera na jeho pobyt logicky na mnoha místěch upomíná. V jednom z historických koloniálních domků Casa de la Aguada je tedy k vidění např. expozice ke Kolumbovým zámořským cestám a v patiu lze obdivovat i studnu, jejíž vodou údajně mořeplavec následně pokřtil nový kontinent.

San Sebastian de La Gomera je však i docela příjemným výchozím bodem pro další poznávání ostrova.  Právě zde se totiž nachází počátek několika pěších tras – směrem na sever je možné vypravit se na Puntallany, směrem na jih až do Playa Santiago, příp. odtud vede i trasa přímo do samotného (zeleného) srdce ostrova. A tam se – na téměř čtyřiceti kilometrech čtverečních – rozprostírá náhorní plošina a také národní park Garajonay, který je zařazen i na seznam přírodního dědictví UNESCO. Světovým unikátem je totiž zdejší vavřínový prales (vavřínům se tu ale daří i mimo park, a tak konkrétně bobkový list tu skutečně nikdo kupovat nemusí…), pozůstatek vegetace z třetihor, kterému se zde daří díky velmi vlhkému mikroklimatu. Oblast je totiž permanentně zahalena v mracích a mlze. V rámci parku však můžete obdivovat i vrcholek nejvyšší hory Alto Garajonay, na nějž vede také značená turistická stezka.

Sopečné (varhanní) relikty

Pokud se do parku Garajonay vydáte z přístavu San Sebastian de La Gomera, zjistíte, že jej mj. „střeží“ také pětice skalních útvarů, které jsou pozůstatkem sopečné činnosti. Ačkoliv každý z vrcholků je svým tvarem specifický, nakonec všechny útvary získaly společný název Los Roques. La Gomera se však pyšní ještě jedním „skalním unikátem“. Ten však budete muset vyrazit obdivovat jedině na člunu. Jedná se totiž o skálu (na 80 metrů vysokou čedičovou stěnu) označovanou také jako Los Òrganos, která se na severozápadě ostrova tyčí přímo z moře. Díky erozi, jež odhalila její strukturu, připomíná píšťaly varhan. Jelikož tyto „vodní varhany“ samozřejmě výletníky lákají, lze na „exkurzi“ vyrazit v rámci vyhlídkové plavby – čluny pak vyplouvají hned ze tří míst, a to jak z hlavního města, tak i z Valle Gran Rey a Playa de Santiago.

Za palmovým medem…

I když by se mohlo zdát, že La Gomera nebude zrovna hostinným prostředím, faktem je, že tam, kde nejsou skály, se velmi daří bujné vegetaci. Bohatou úrodu tu mají zejména pěstitelé datlí, banánů, avokáda či rajčat. Ovšem pravdou je, že pěstování všech plodin bylo třeba přizpůsobit specifickému terénu – a tak tu jsou běžnou praxí malá terasovitá políčka, která na první pohled mohou evokovat známá rýžová pole na Bali. Místním specifikem je také pěstování palem, z nichž se na La Gomeře nevyrábí jen olej, ale i palmový med (vaří se z mízy). Centrem produkce této pochoutky je vesnička Arure (v západní části ostrova nedaleko jedné z turisticky živějších oblastí Valle Gran Rey). A jak poznáte „medové palmy“? Přibližně v polovině kmene mají upevněný mosazný či plastový kruh, který brání škůdcům, aby na palmu šplhali…

Jan Jirka: „Gayové by neměli využívat náhradní mateřství. Měli by se zajímat především o adopci“13. 2. 2021

Hvízdej!

Ať už se ale na La Gomeru vydáte jen na jednodenní výlet nebo třeba i na delší poznávací turistickou dovolenou, vždy mějte při sobě vodu a také mapu. Na většině ostrova totiž není mobilní signál. A tak – pokud se nedej bože ztratíte – vám nezbude nic jiného než se řídit klasickým poučkami známými ze skauta…a nebo budete muset pořádně hvízdat. Právě silné hvízdání totiž na ostrově užívali i původní obyvatelé Guančové, kteří dokonce vytvořili vlastní hvízdací jazyk El Silbo. Ten fungoval nejen jako dorozumívací systém, ale také jako způsob varování. Takže až budete pochodovat zdejšími skalními stezkami, do kroku si radši prozpěvujte. Bůh ví, co byste totiž mohli bezděčným pohvizdováním signalizovat do okolí :-).

Pokud se rozhodnete na Le Gomeru vypravit, jistě také oceníte fakt, že pro všechny Kanárské ostrovy platí speciální covid-pojištění, které všem turistům zaručuje veškeré krytí nákladů v případě, že se během pobytu nakazí nemocí covid-19. Bližší informace naleznete zde. 

Pozor, od 14. 11. 2020 jsou turisté mířící na Kanárské ostrovy povinni prokázat se při příjezdu do registrovaných ubytovacích zařízení negativním testem na covid-19. Kompletní informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.