Hvězdnou oblohu a nulový světelný smog si nejlépe vychutnáte na La Palma, ostrově, jehož srdcem je monumentální kráter

Možná z Kanárských ostrovů znáte jen čtveřici těch nejpopulárnějších. To však neznamená, že ostrovy zbývající nestojí za pozornost. Důkazem toho je i La Palma. Ano, nelze se sem dostat přímým letem (díky tomu se tu není třeba obávat přílišného turistického ruchu), k cestě ale můžete kromě letu s přestupem využít např. i trajekt z Tenerife. A možná i díky tomu si pobyt na La Palma vychutnáte o to více.

Pro ty, kteří holdují trávení času na pláži, dovolená na La Palma v podstatě není. Stejně tak tu přijdou zkrátka i milovníci historie, ani památky tu totiž prakticky nenajdete. Proč tedy na ostrov vůbec zamířit? Možná napoví dvojice přezdívek, které si vysloužil – La Isla Verde (Zelený ostrov) a La Isla Bonita (Krásný ostrov). Právě bohatá vegetace, přírodní krásy, ale i svébytná architektura a také okouzlující domácí zahrádky jsou tím, co všem, kdo se na La Palma vypraví, doslova učaruje. Stejně tak na zdejší pozorování noční oblohy rozhodně jen tak nezapomenete…

Démoni nepatří jen do hororů. V případě LGBTQ lidí jsou zdrojem mnoha problémů, jejichž hlavní příčinou je odlišnost15. 2. 2021

Sopečný původ je pro Kanárské ostrovy charakteristický, ale právě na La Palma je tato skutečnost patrná v podstatě na každém kroku. Samotné srdce ostrova je totiž tvořeno unikátním kráterem (tzv. kalderou) v sopečném terénu, který je napříč celou lokalitou naprostým unikátem. Zdejší kaldera navíc nevznikla jako kterákoliv jiná díky silné sopečné činnosti, ale je důsledkem vodní eroze vulkánu.

Národní park Caldera de Taburiente, který je celý v podstatě svědectvím o sesuvu sopky Taburiente před více jak 500 000 lety, pak patří mezi hlavní turistické cíle na ostrově. Najdete tu ale i pozůstatky dalších sopek – ty lze obdivovat cestou po jejich vrcholcích. Celý tento 23kilometrový trek pojmenovaný Ruta de los Volcanes je ale označován za tu nejvíce extrémní vulkanickou stezku napříč celými Kanárskými ostrovy, skvělá fyzická kondice je tedy v tomto případě základním předpokladem pro jeho absolvování. Proto je třeba říci, že vulkány je možné obdivovat i na trasách, které tolik náročné nejsou, např. v jižní části ostrova nedaleko města Fuencaliente se lze kochat panoramatickými pohledy na sopky San Antonio či Teneguía (přičemž druhá jmenovaná vybuchla poměrně před nedávnem, v roce 1971, a dodnes stále sálá).

TIP: Na La Palmě není žádná dálnice, jen nespočet silniček vinoucích se kolem nekonečných útesů. Kdo se chce vydat na túru, ale nikoliv rovnou na přechod ostrova nebo dlouhý trek, má možnost nechat se levně svézt taxíkem přesně tam, kam potřebuje (příp. si lze taxi zavolat i na určité místo kvůli odvozu). Jednoduše se tak dá podniknout například krásný (12,4 km dlouhý) výlet v samém srdci ostrova skrze vavřínový prales na Cubo de la Galga Puntallana.

Vavříny, borovice i tabák

Kromě obdivování pozůstatků sopečné činnosti míří návštěvníci na La Palma i díky velmi pestré přírodě a bujné vegetaci. Sever ostrova je tak typický vavřínovými lesy, v prudších kopcích překvapí nespočet statných borovic, na slunném jihu pak dominují sukulenty, ale také lávová poušť.  

Dokonalou ukázkou nevídané biodiverzity je mj. park Bosque de los Tilos (od roku 2002 také biosférická rezervace UNESCO), jehož unikátem je mlžný vavřínový prales. Parkem vedou přehledné stezky, jejichž výběr lze podřídit i vlastní zdatnosti.  

Ačkoliv by se mohlo zdát, že terén na La Palma nebude zrovna „zemědělským rájem“, pravdou je, že díky vlhkému klimatu se na ostrově velmi daří vinné révě, ale také avokádu a banánům. Kromě toho je zdejší specialitou také pěstování tabáku k výrobě doutníků – a ty si prý v kvalitě nezadají ani s těmi kubánskými! Na La Palma je seženete (stejně jako místní víno) prakticky ve všech osídlených oblastech, v jednotlivých městečkách pak stojí za pozornost také domy pocházející ze 17. a 18. století. A pokud byste chtěli pokračovat s exkurzí ještě hlouběji do historie, vydat se můžete do osady Arure, kde se nachází poustevna San Nicolas de Tolentino z roku 1515, či osady Hermiqua, která se pyšní klášterem a kostelem z roku 1520.   

Hvězdná obloha jako z pohádky

La Palma je nepochybně ostrovem pro milovníku přírody a turistiky. Ovšem může nabídnout i netušenou dávku ryzí romantiky. Tedy – zejména pokud zdoláte (klidně i autem!) zdejší nejvyšší horu Roque de los Muchachos (2 423 m n. m.). Právě zde totiž sídlí celosvětově proslavená observatoř, která je odborníky označována také za druhou nejlépe položenou na celé severní polokouli. A tak není divu, že právě zde se nachází také největší optický teleskop (Nordic Optical Telescope) na světě.

Ti, kteří se řadí mezi fanoušky astronomie, si pak mohou prohlídku jednoho z teleskopů i zarezervovat (umožňuje společnost Ad Astra La Palma, která – stejně jako Astro La Palma –  také organizuje noční pozorování hvězd). Ačkoliv právě z vrcholku Roque de los Muchachos si vychutnáte i úchvatné západy slunce, pravdou je, že La Palma je považována za jedno z míst s nejnižším světelným znečištěním na celém světě, a tak si konkrétně hvězdnou oblohu vychutnáte prakticky kdekoliv na ostrově. V návaznosti na udržení minimálního světelného smogu je ale konkrétně v okolí Roque de lo Muchachos dokonce zakázáno po setmění svítit – a zákaz platí i pro dálková světla aut…

Magický zážitek vás ale čeká také v oblasti archeologického naleziště La Zarza. Právě zde Guančové před více jak 4 000 lety do kamene vytesali rozličné obrazce (petroglyfy), přitom jejich význam (jedná se o různé spirály, kruhy a také postavy) dodnes zůstává odborníkům skryt.

Corona-rok byl peklo. Pojďme na něm najít i něco dobrého, v čem stojí za to pokračovat29. 12. 2020

„Slabost pro každou jinou pláž“

Že je La Palma skutečně svébytným ostrovem, pak dokazují i zdejší černočerné pláže. Z většiny jsou navíc liduprázdné, některé i proto, že jsou docela problematicky dostupné (např. pláž Nogales). Těmi neznámějšími jsou pláž Los Cancajos (nedaleko letiště), Puerto Naos a také Tazacorte. Jelikož sem ale již vítr nepřináší písek z Afriky jako třeba na Fuerteventuru a ani sem není navážen loděmi jako na Tenerife, na kýčovité plážové poležení zapomeňte. Černý písek je navíc poměrně ostrý a podtrhuje tak naprosto odlišný charakter La Palma ve srovnání s dalšími (turisticky populárnějšími) Kanárskými ostrovy. Nakonec je ale třeba říci, že zrovna kvůli dovolené strávené na lehátku a s koktejlem  v ruce na La Palma v podstatě nikdo nemíří…

Pokud se rozhodnete na La Palma vypravit, jistě také oceníte fakt, že pro všechny Kanárské ostrovy platí speciální covid-pojištění, které všem turistům zaručuje veškeré krytí nákladů v případě, že se během pobytu nakazí nemocí covid-19. Bližší informace naleznete zde. 

Pozor, od 14. 11. 2020 jsou turisté mířící na Kanárské ostrovy povinni prokázat se při příjezdu do registrovaných ubytovacích zařízení negativním testem na covid-19. Kompletní informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.