Karibské pláže, Grand Canyon, Saharu i Benátky – to vše najdete na jediném (Kanárském) ostrově

Kanárské ostrovy lákají turisty nejen díky stabilnímu teplému klimatu, ale i díky rozmanité přírodě a nespočtu aktivit, které tu lze podniknout. Pokud bychom ale měli vybírat ostrov pro „plážové nadšence“, rozhodně by to byla Gran Canaria. Právě zde totiž najdete největší množství pláží, které se dokonce díky průzračné vodě pyšní také tzv. modrou vlajkou. Ovšem nejen milovníci/e „plážování“ si na Gran Canarii užijí nezapomenutelnou dovolenou…

Gran Canaria je stejně jako ostatní Kanárské ostrovy sopečného původu a po svém obvodu měří přibližně 250 km, pětinu však tvoří pláže. I proto je právě Gran Canaria považována za evropskou alternativu Karibiku a množství turistů sem míří zejména do klasických hotelových komplexů. A to je vlastně docela škoda. Na ostrově je totiž spousta zajímavých zákoutí, která rozhodně stojí za návštěvu.

Jaromír Jágr olajkoval LGBT+ logo Philadephia Flyers a některým fanouškům se to nelíbí. Jenže i nad NHL vychází duha7. 5. 2021

Turistické putování – pokud se tedy rozhodnete Gran Canarii poznat a zapůjčíte si auto, což je nejlepší způsob, jak se dostat v podstatě kamkoliv – obvykle začíná na severovýchodě ostrova v hlavním městě Las Palmas. Zde samozřejmě najdete vše, co se na správné hlavní město sluší a patří. Historické centrum Vegueta na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou, kromě obecních domů lemujících náměstí Santa Ana byste neměli minout ani zdejší katedrálu a především bohatě zdobený dům Casa de Colón, v němž dle pověstí v roce 1492 pobýval sám Kryštof Kolumbus. Hlavní (turistické) a moderní centrum ale najdete v okolí přístavu a cca 3 km dlouhé pláže Las Cantera. Právě tady „to žije“, neschází tak ani množství restaurací, kaváren či obchodů. V severní části pláže, která je určena spíše pro klasické „plážové povaleče“ (na rozdíl od části jižní, na níž dominují surfaři), se můžete vydat k útesům La Isleta a užívat si fantastická panoramata.

Na zdraví!

V městské tour však můžete pokračovat také v Arucas, i zde budete o kulturní památky přímo zakopávat. Nad městem se navíc vypíná majestátní arucaská „katedrála“ zasvěcená sv. Janu Křtiteli, která byla ale docela překvapivě dokončena teprve před pěti desítkami let. Milovníci květin by pak neměli vynechat ani tzv. Markýziny zahrady (Jardines de la Marquesa) či zdejší městský park.

Ovšem hlavní cíl turistů v Arucas hledejte jinde. Je jím totiž lihovar, kde se vyrábí originální kanárský rum. A samozřejmě zde můžete absolvovat i exkurzi a obdivovat palírnu s obrovskými sudy plnými rumu. Ten pak v závěru prohlídky budete moci také ochutnat.

Na své si na Gran Canarii ale přijdou i ti, kteří zrovna tvrdému alkoholu neholdují. V oblasti zeleného údolí Tirajana a v okolí někdejší malebné pastýřské osady, kde se rozpíná prakticky „rajská zahrada“, se totiž vyrábí další místní specialita, třešňový likér Guindilla. A pokud alkohol nepijete vůbec, vypravte se na sever ostrova do města Firgas. Právě zde je totiž z nedalekého pramene stáčena stejnojmenná populární kanárská minerální voda …

Kanárský Teror…

Tím, co si vychutnají především ti, kteří se vydají poznávat ostrov na vlastní pěst, jsou malebné vesničky a výhledy do hor i na pobřeží. Poměrně nedaleko od Las Palmas se pak nachází místo, které nepochybně malebností oplývá, ačkoliv název to rozhodně nepředznamenává. Teror. Přesně tak se jmenuje městečko, kde si – po zdolání docela klikaté cesty – budete moci užít pohledy na tradiční dřevěné balkony, ale navštívit také kostel Nuestra Seňora del Pino z dob kolonialismu. Pokud byste vychutnávání chtěli vzít doslovně, vydejte se do Teroru v neděli, kdy se tu koná trh. A rozhodně ochutnejte speciální chorizo (na trhu jej seženete rovnou i natřené – má totiž také speciální konzistenci – na bagetě).

Teror je navíc navzdory názvu dokonce poutním místem, podle legend se na jedné z nedalekých borovic zjevil obrázek Panny Marie a ačkoliv jej zdejší obyvatelé odnesli do kostela, druhý den jej opět našli na vysoké borovici…Docela tematický je pak také výstup na nedaleký vrcholek Cruz de la Hoya Alta, přibližně v polovině cesty se totiž nachází velký kříž.  

Horolezci, horolezkyně…

I když na Gran Canarii rozhodně není třeba lézt po skalách ani po horách, k nejvyšší hoře Pico de las Nieves, která se tyčí de facto v samém středu ostrova,  byste se také měli vydat. Potěšující je, že k ní lze dojet. Ačkoliv se to na první pohled může zdát jako mnohem lepší varianta než cesta po svých, pravdou je, že i zdolání terénu autem je určeno spíše pro řidiče „starší a pokročilé“ (a je třeba počítat s tím, že při nepříznivém počasí je cesta uzavřena).  Nedaleko Pico de las Nieves pak můžete obdivovat i skalní útvar Roque Nublo, odkud si vychutnáte fantastický výhled do okolí, a to včetně rozsáhlého kaňonu, který si právem vydobyl označení „evropský Grand Canyon“.

(Nejen) plážová siesta

Ačkoliv na Gran Canarii je toho tedy spousta k vidění (i „zažití“), bez odpočinku či procházky po tolik slavných plážích rozhodně vaše dovolená nebude kompletní. Těmi nejznámějšími plážovými lokalitami jsou Playa de Inglés, Playa de Las Canteras či Playa de Amadores. Právě Playa de Amadores přitom platí za tu nejkrásnější pláž na ostrově a dle některých může s přehledem konkurovat i plážím karibským. Na druhou stranu právě sem vede cesta většiny turistů, takže pokud hledáte spíše poklidnější zážitek, bude lepší, když raději zamíříte jiným směrem.

Totéž platí i pro pláž Maspalomas, kterou najdete na jižním pobřeží. Ačkoliv zde bílý písek ani křišťálově průzračnou vodu nenajdete, namísto Karibiku zažijete Saharu. Právě zde se totiž nachází několikakilometrové písečné duny. Výlet k nim můžete spojit s obdivováním zdejšího majáku (a třeba i s pobytem v hotelu Faro ze sítě Lopesan, který je v jeho bezprostřední blízkosti, díky čemuž si tu vychutnáte i fantastické výhledy).

Pár kilometrů severně od Maspalomas, v horském údolí, najdete také tropický Palmitos Park, kde budete moci obdivovat na patnáct stovek ptáků, a to včetně kolibříků či tukanů. Součástí parku je i Casa de las Orquideas, tedy „dům orchidejí“. A kdybyste neměli kde hlavu složit, volit můžete třeba jeden z osvědčených hotelů ze sítě Lopesan, přímo v Maspalomas se jich nachází hned několik, např. Baobab ResortVilla del Conde či Costa Meloneras.

Heterosexuální Kate Winslet se ujala role lesby, kontroverze na sebe nenechaly dlouho čekat. Ne ale kvůli „neodpovídající“ orientaci9. 4. 2021

Saharský písek (jedná se o písek skutečně dopravený přímo ze Sahary) pak najdete i v blízkosti někdejšího rybářského přístavu Puerto Rico, který platí za jedno z neslunnějších míst celého Španělska. Pravdou ale je, že se opět jedná o oblast turisty velmi vyhledávanou, čemuž odpovídá i nabídka volnočasových aktivit – lze si tu zahrát golf, strávit den v aquaparku, ale užít si také mnohé další vodní radovánky od vodního lyžování přes jachting až po windsurfing.

TIP: Gran Canaria je pro golfisty ráj. A to po celý rok, na rozdíl od španělské pevniny. Dokonce zde v roce 1891 vzniknul první španělský golfový klub, který vlastní úžasné 18 jamkové golfové hřiště blízko vulkánu Bandama. Komu se kdy poštěstí zahrát si golf s výhledem na oceán a na sopku?

Za nejmalebnější přístav je však označován Puerto de Mogán (na jihu ostrova), který bývá přirovnáván k Benátkám. Pokud se tedy vydáte na Gran Canarii, jako byste objeli (téměř) celý svět…

Pokud se rozhodnete na Gran Canarii vypravit, jistě také oceníte fakt, že pro všechny Kanárské ostrovy platí speciální covid-pojištění, které všem turistům zaručuje veškeré krytí nákladů v případě, že se během pobytu nakazí nemocí covid-19. Bližší informace naleznete zde

Pozor, od 14. 11. 2020 jsou turisté mířící na Kanárské ostrovy povinni prokázat se při příjezdu do registrovaných ubytovacích zařízení negativním testem na covid-19. Kompletní informace naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.