Sopečné Lanzarote překvapí lávovými tunely, restaurací ve skále, skvělým vínem, ale i letními teplotami po celý rok

Ačkoliv by se mohlo zdát, že zahraniční cestování se v poslední době omezilo maximálně na přejíždění prstem po mapě, ještě stále jsou dovolenkové destinace, kam lze i z Česka – a bez omezení – vyrazit a užít si moře a sluníčko. Dodáme-li, že za teplem ani v nadcházejících měsících není třeba cestovat na jiný kontinent, ale bohatě postačí, když se vydáte objevovat Kanárské ostrovy, v podstatě nezbývá než začít balit kufr…A první cesta může vést třeba na sopečné Lanzarote…

Kanárské ostrovy jsou obecně proslavené svým stabilním klimatem, není tedy náhoda, že právě sem míří turisté toužící po odpočinku prakticky po celý rok. Každý z ostrovů je však svým způsobem specifický. A pro Lanzarote, které svou unikátní sopečnou krajinou již inspirovalo i množství filmových štábů, to platí dvojnásob. Ostrov, jehož charakter kromě samotné přírody do značné míry ovlivnil i umělec, sochař a architekt César Manrique, na jehož díla zde narazíte prakticky na každém kroku, pak okouzlí každého, kdo miluje působivé scenérie, přírodu, ale i dobré víno.

Vánoce si letos užijete s Netflixem a jeho první vánoční gay romantickou komedií. Hlavní role ztvárnili gayové a Jennifer Coolidge12. 10. 2021

Vydáte-li se objevovat krásy Lanzarote, v podstatě jedinou možností, jak si ostrov vychutnat skutečně plnými doušky, je půjčení auta. Ačkoliv na ostrově funguje i autobusová doprava, rozhodně nenabídne takový turistický zážitek jako cestování „po vlastní ose“. Pokud si ale po příletu auto zapůjčíte, můžete si být jisti, že tato investice se vám vyplatí. Lanzarotská sopečná krajina je totiž skutečně úchvatná – a v podstatě každý tak průběžně zastavuje na odpočívadlech u silnic a vychutnává si okouzlující výhledy. Když budete mít štěstí, třeba se vám do rukou dostane i přímo ikonické „vozítko“ Seat IBIZA s unikátním designem Césara Manriqueho – téměř stovku těchto aut totiž největší půjčovna aut na Kanárských ostrovech nechala vyrobit přesně v tomtéž designu, který Manrique navrhnul na výstavu aut v Barceloně v roce 1987.

INFO: Není divu, že César Manrique vyměnil pařížský kypící život za klid ostrova, kterému díky přátelství s tehdejším guvernérem ostrova vtiskl nezaměnitelnou podobu. Udržel ostrov v lidských dimenzích. Ten tisíckrát skloňovaný udržitelný rozvoj je právě toto. Žádné obrovské hotely a komplexy. Domy do výšky palem v jednoduché kombinaci bílé, zelené a modré na okenicích. Ostrov je to pořád horký, a proto má ve znaku ďáblíka. V určitých místech je lepší nekopat moc do hloubky, protože hned vyletí gejzír horké vody.

Ideálním výchozím bodem pro všechny výlety na Lanzarote je pak hlavní město Arrecife, které je v podstatě uprostřed ostrova. Kromě strategické pozice však právě Arrecife nabídne všem turistům pohodovou atmosféru, která přímo vybízí k posezení na pláži či v kavárně. Na shon velkoměst tedy zapomeňte a předtím, než se vypravíte objevovat sopečné tunely, vychutnejte si klid a pohodu, která tu sálá na každém kroku – a to navzdory faktu, že právě v hlavním městě žije na 40 000 obyvatel, což je téměř polovina veškerého obyvatelstva.

Sopky, sopky, sopky

Na sopečnou krajinu budete na Lanzarote narážet na každém kroku – ostatně, říká se, že na Lanzarote je více jak sto sopek (ovšem žádný strach, činná je již pouze jedna, která slouží jako „turistická atrakce“). Největším lákadlem je pak národní par Timanfaya nacházející se na jihu ostrova. Zdejší „měsíční krajina“ je výsledkem sopečných erupcí, k nimž došlo před necelými třemi sty lety. Nutno ale říci, že volně se pohybovat po parku nelze – buď tedy využijete služeb místních průvodců, nebo si lze zaplatit autobusovou tour s výkladem. Ačkoliv v klasické turistické sezoně je konkrétně o exkurze s průvodci velký zájem a je třeba provádět rezervace s velkým předstihem, „doba covidová“ mnohé mění. A tak se zvyšuje i šance na skutečně unikátní zážitek. Na druhou stranu v podstatě bez radikálnějších návštěvnických omezení funguje také národní park Los Volcanes.

INFO: Lanzarote je ostrov, který byl jako poslední z Kanárských ostrovů postižen obrovským sopečným výbuchem v letech 1730 - 1736, jenž ho přerovnal a přeskládal do nádherných bizarních tvarů ze sopečné lávy. Autobus, který vozí turisty po parku Timanfaya, hraje k té nádherné podívané hudbu z Hvězdných válek nebo Mozarta.  Poslední autor jako by tu kdysi byl, protože jeho hudební variace jsou stejně originální jako lanzarotská příroda.

Vulkanická činnost má „na svědomí“ také vznik jeskynní formace Jameos del Agua, kterou najdete na severovýchodě Lanzarote (komplex je dostupný ze silnice vedoucí z hlavního města na sever Lanzarote). Součástí více jak sedmikilometrového labyrintu je pak také rozsáhlý lávový tunel Cueva de los Verdes, který údajně vznikl díky proudu žhavé valící se lávy, která se následně rozlila do moře a ztuhla. Procesem eroze se ale časem z původního proudu zachovaly jen stěny, které vytvořily tunel. A jelikož lanzarotská příroda výrazně inspirovala již zmiňovaného Césara Manriqueho, asi nikoho nepřekvapí, že právě on se rozhodl v těchto prostorách vybudovat rozsáhlou aulu a také restauraci. Samotný tunel pak vede k přírodnímu jezírku, v němž při trošce štěstí objevíte i zdejší unikát – bílé kraby.  

V severní části Lanzarote se pak nachází i zdejší nejslavnější vyhlídka Mirador del Río. Nejenže se odtud můžete kochat vysokými útesy, ale také pohledy na známá saliniště a také okolní ostrovy. I zde se navíc opět setkáte s dílem Césara Manriqueho, který tu z původní dělostřelecké základny vytvořil bar vytesaný do skály a také monumentální prosklenou restauraci.

INFO: Mirador del Río v překladu znamená Vyhlídka na řeku. Kde by se tady ale vzala řeka? Kolem dokola jen oceán. Pochopitelně, řeka to není, ale mořský kanál mezi Lanzarote a soustrovím Chinijo , v jazyce původních obyvatel to znamená malé děcko. Do soustroví patří i osmý Kanárský ostrov La Graciosa.

Podzimní „plážování“?

I když koupání si na Lanzarote v podzimních měsících užijí spíše otužilejší jedinci, za pozornost nepochybně stojí Laguna Verde – sem turisty láká nejen černá písečná pláž, ale také až neuvěřitelně zelené jezero. Zajímavostí na Lanzarote jsou také tzv. přírodní bazény, které najdete v oblasti laguny Punta Mujeres. Vznikly díky přirozené činnosti moře, kdy jsou jednotlivé úseky pobřeží průběžně zaplavovány mořskými vlnami (v případě návštěvy ale buďte opatrní, větší vlny totiž mohou být docela nebezpečné). Jinak jsou ale zdejší pláže oblíbené také mezi surfaři, jelikož nabízí „ideální vítr“.

I pitím kávy můžete bojovat za práva LGBT+ komunity18. 8. 2021

Na zdraví!

S ohledem na to, že na Lanzarote prší v průměru 13 dnů v roce, je záruka hezkého počasí téměř stoprocentní. Ať už se pobyt rozhodnete strávit jakkoliv, určitě si najděte čas i na posezení ve zdejších kavárnách a restauracích a také ochutnání místních vín. Lanzarotská půda je totiž díky někdejší vulkanické činnosti velmi úrodná a tam, kde je povrch pokryt tzv. černou pemzou, jsou také ideální podmínky na pěstování vinné révy. Nečekejte ale klasické vinohrady, zdejší réva roste v poměrně nezvyklých „trychtýřích“, které jsou zároveň doplněny o nízké zídky, jež slouží k ochraně rostlin před větrem. Jednoduše řečeno, Lanzarote je ostrov plný překvapení, která rozhodně stojí za to objevit.

V případě, že se rozhodnete na Lanzarote vypravit, jistě také oceníte fakt, že pro všechny Kanárské ostrovy platí speciální covid-pojištění, které všem turistům zaručuje veškeré krytí nákladů v případě, že se během pobytu nakazí nemocí covid-19. Bližší informace naleznete zde.