10 překvapivých věcí, které jste o Egyptu ještě nevěděli
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

10 překvapivých věcí, které jste o Egyptu ještě nevěděli

Po Tunisku, Dominikánské republice, Maledivách a Zanzibaru se českým turistům otevírají také hranice Egypta, který patří mezi vůbec nejnavštěvovanější země. Kam vyrazit v Egyptě, ať už chcete relaxovat u moře, nebo objevovat starověké památky, asi není třeba připomínat. Přesto existuje spousta faktů o Egyptu, o nichž jste možná neměli ani tušení.
Redakce Redakce Autor
12. 10. 2020

První obnovený charterový let z Prahy do Egypta vyrazil už 3. října a létat sem bude každou sobotu. Turisti potřebují při cestě tam i při návratu negativní test na Covid-19, ale například u cestovní agentury Invia je první z testů už v ceně zájezdu. Protože jde o jednu z mála nyní otevřených destinací, čeká se vysoký zájem českých cestovatelů. Sezóna v této severoafrické zemi právě začíná, kromě toho patří mezi nejoblíbenější destinace, kde Češi tráví Vánoce a Silvestra, ale i Velikonoce.

„Loni do Egypta odletělo 73 000 Čechů, z toho 48 procent do Hurghady, což je naše nejnavštěvovanější lokalita z celého světa. I přes letošní omezení způsobené koronavirem Egypt stále zůstává destinací, na niž se naši zákazníci nejčastěji ptají,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Protože kromě Tuniska, Malediv, Dominikánské republiky a Zanzibaru zůstává většina exotických destinací turistům uzavřena, očekává se také, že touha cestovat přivede do Egypta i turisty, kteří by si ještě loni vybrali úplně jinou lokalitu. „Očekáváme, že se zájem zvedne, jakmile se tuto sobotu vrátí první spokojení klienti,“ dodává Řezníčková. 

10 zajímavostí o Egyptu

Patříte i vy k fanouškům Egypta, nebo přemýšlíte, že byste sem letos kvůli neobvyklé situaci vyrazili poprvé? Kromě notoricky známých věcí se o Egyptu vyplatí vědět i další praktická, neobvyklá a zábavná fakta.

1. Přes tisíc let byla hlavním městem Káhira. Dnes ale vzniká úplně nové hlavní město. Staví se zhruba 45 kilometrů od toho původního, jméno zatím není jasné. Cílem je utéct přelidněnosti, dopravním zácpám a smogu. V roce 2030 se sem přestěhuje vláda a s ní také pět milionů obyvatel.

2. Z Egypta pochází spousta významných objevů, jako je papír, klíč nebo třeba zubní pasta, ale napadlo by vás, že už někdy v roce 950 před naším letopočtem tu dokázali vyvinout protetickou končetinu? Šlo o palec u nohy vyrobený z kůže, dřeva a příze.

<Path> Grand Tour Katalánskem vás obohatí ve všech směrech. Poznejte tento hrdý kus Španělska na 2000 kilometrů dlouhé cestě!Zdroj: Španělská kancelář pro cestovní ruch

3. Pochází odtud také kalendář v podobě, v jaké ho známe dodnes, tedy rozdělený na 12 měsíců a 365 dní.

4. Kdybyste rozmotali jednu ze slavných egyptských mumií, délka použitých bandáží by přesáhla jeden a půl kilometru.

5. Ženy starověkého Egypta měly překvapivě široká práva. Mohly vlastnit a prodávat majetek, uzavírat smlouvy, ale také se rozvádět a znovu vdát, přičemž velmi běžnou věcí byla předmanželská smlouva, která ženám zaručovala, že sňatkem případně nepřijdou o své bohatství.

6. Právě v Egyptě vznikla tradici, kdy si novomanželé coby stvrzení svého svazku vyměňují snubní prsteny.

7. Socha svobody, jeden z nejslavnějších symbolů New Yorku, měla původně stát na úplně jiném kontinentě a měla být úplně jiného vyznání. Její autor Frédéric Auguste Bartholdi se během cest po Blízkém východě nadchnul do staré egyptské kultury a místo hrdé římské bohyně toužil vytvořit muslimskou ženu v závoji, která by hlídala tehdy nově vznikající Suezský průplav. Tehdejší vládce Egypta na sochu ale nakonec nenašel prostředky, a tak ji její autor nakonec nabídl Američanům.

<Path> Vydejte se na kole po stopách barokních mistrů – barokní cyklostezky v Plzeňském kraji mají čím nalákatZdroj:

8. Dlouhá staletí tu byla kočka považována za posvátné zvíře. Věřilo se, že pokud v domácnosti žije kočka, přinese to rodině štěstí. Když kočka zemřela, Egypťané si jako výraz smutku holili obočí. Pokud by náhodou nějaký Egypťan kočku omylem usmrtil, čekal ho trest smrti.

9. Stát se influencerem není pro Egypťany snadné. Účty na sociálních sítích, které mají více než 5000 fanoušků, totiž mohou být monitorovány vládními autoritami, jež také musí jejich majiteli udělit speciální licenci.

10. V Egyptě prší jen šest dní do roka. Ideální dobou k návštěvě je doba mezi říjnem a dubnem, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 26 stupňů a voda Rudého moře má kolem 23 stupňů.

Zdroj: Mgr. Lucie Hrubá

Populární
články

Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop