Od 11. května se otevřely kinosály. Vyrazte na snímek, který zabodoval u diváků Queer festivalu Mezipatra

LGBT či Queer kinematografie se v Česku dostala do popředí zájmu velmi pozvolna, a to především díky filmovému festivalu Mezipatra. Právě pod jeho hlavičkou pak vznikl projekt Queer kino, jehož hlavním cílem je přinášet LGBTQ snímky do českých kin. Již 11. května se tak můžete vydat na snímek Dokud se tančí.

Fungování kulturních institucí stejně jako divadel a kin bylo téměř dva měsíce zcela utlumeno. Již 11. května se ale za určitých omezení prostory divadel a také kinosály opět otevřou. Ačkoliv provozovatelé budou do jisté míry limitováni počtem diváků a pravidly jejich usazování, rozhodně to neznamená, že byste si na návštěvu kina měli nechat zajít chuť. A to zejména když bude na programu švédsko-gruzínské drama Dokud se tančí, které budou promítat kina nejen v Praze (kino Lucerna a kino Pilotů), ale také Brně (kino Art), Bohumíně (kino K3), Ostravě (Minikino) Písku (kino Portyč) a dalších městech.

Jessica Alves, která se z „živého Kena“ změnila v Barbie, je prý připravena na svůj první sex. Už také plánuje další operace16. 6. 2021

Snímek vypráví příběh mladého folklorního tanečníka Meraba, jehož snem je vystupovat v zahraničí. Tradiční tance, kterým se jeho soubor věnuje, odrážejí duši pravoslavného národa, ale také tradiční genderové role a rodinné hodnoty. Rozhodně ale nenabízejí žádný prostor pro sexualitu. Když se tedy na tréninku objeví atraktivní tanečník Irakli, Merabův svět se otřese v základech. Nejenže nachází nového tanečního rivala, ale zároveň začíná objevovat, že je přitahován k jinému muži…

Snímek režiséra Levana Akina odehrávající se ve světě gruzínských folklorních tanců se stal divácky nejúspěšnějším filmem uplynulého 20. ročníku queer festivalu Mezipatra. Stejně tak ale film zabodoval i na dalších zahraničních festivalech (cena za nejlepší film na MFF v Oděse či cena za nejlepší režii na MFF v Sarajevu), přitom jeho uvedení přímo v Gruzii provázely četné kontroverze a protesty nejen ze strany politických extremistů, ale i církve. Protestující dokonce bránili divákům ve vstupu do kina.

Ani pro mladou populaci není životní pojištění zbytečný luxus. Zajistí, že člověk v případě nemoci či úrazu nespadne na finanční dno24. 5. 2021

Dokud se tančí je v pořadí již třetím filmem, který je dále distribuován do českých kin pod značkou Queer Kino. „U filmu Dokud se tančí jsme si naprosto zamilovali jeho upřímné herecké výkony, romantické prostředí Tbilisi, ale také jeho humanistické poselství. Myslím si, že tenhle skvělý film dokáže dobít srdce každé divačky a diváka,” dodává Pavel Bicek, vedoucí distribuce QK.

Konkrétní termíny a časy projekce lze zjistit jak u provozovatelů jednotlivých kin, tak i na CSFD, kde jsou informace průběžně doplňovány. 

 

Zdroj: Mezipatra Spolupráce