Při „gay cestování“ večírky ani seznamování roli nehrají. Co je pro LGBT cestovatele důležité, ukázal výzkum zahrnující i ČR

Ačkoliv v současné chvíli jsou mnozí nadšení cestovatelé frustrovaní tím, že epidemie koronaviru významně zamíchala cestovatelskými kartami, brzy se snad situace posune k lepšímu a my zase budeme moci vyrazit za hranice poznávat a objevovat. Ovšem není cestování jako cestování. Jak naznačil průřezový výzkum týkající se cestovatelských návyků evropské LGBT komunity, každý na cestách hledá něco jiného. Existuje tedy něco jako „gay cestování“?

Pravděpodobně nikoho dnes nepřekvapí, že v mnoha světových destinacích již existují místa určená specificky pro LGBT komunitu. Hotely, pláže, bary. Stejně tak si dokonce některá místa přímo vydobyla svou pevnou pozici na cestovatelské LGBT mapě (Kanárské ostrovy, Malta, Zakynthos…). Ačkoliv (homo)sexualita by samozřejmě neměla být faktorem, který člověka předurčuje k tomu, že poletí na Kanáry, veškerý čas stráví na nuda pláži a v gay baru, pravdou je, že určitá specifika se k LGBT cestování pojí. Nutně se však nejedná jen o způsob zvolené zábavy, ale třeba i zvažování výběru dovolené s ohledem na bezpečnost a postavení LGBT lidí v cílové zemi.

Lesbická malířka Tereza Balcarová chce svými obrazy poukázat na globální problémy29. 12. 2020

Každý člověk je jedinečný a stejně tak i výběr dovolené podléhá mnoha individuálním preferencím. Ano, někteří LGBT lidé skutečně mohou vyrazit třeba do Berlína nebo Londýna v době, kdy se tam koná pride, a navštíví gay bary. LGBT cestování se samozřejmé odvíjí také od bezpečnosti, politiky a obecně pociťovaného pohodlí (k němuž jistě může přispět např. i vyšší koncentrace LGBT lidí v okolí).  Jednoduše řečeno, LGBT cestování může být jiné než cestování heterosexuálů a může zahrnout různé faktory, na něž většinová populace ani nepomyslí.

Průřezová studie European LGBTQ Study se tak zaměřila na to, čemu mohou LGBT lidé na cestách čelit, snažila se ale zachytit také rozmanitost napříč touto skupinou (protože ne každý gay na dovolené vyhledává další gaye). Do výzkumu se zapojily téměř 4 000 lidí z osmi evropských zemí včetně Česka, většina ve věku do 35 let, téměř polovina vzorku byla tvořena vysokoškoláky. Konkrétně věk přitom ovlivňuje nejen četnost, ale i způsob cestování – mladší lidé cestují častěji a do vzdálenějších destinací, naopak starší LGBT lidé se snaží moc nevzdalovat od domova. Podobně četnost a vzdálenost cest letadlem roste také s vyšším stupněm absolvovaného vzdělání.

V motivacích k cestování i mezi LGBT lidmi jasně vítězí touha poznávat nové země, lidi a zvyky (67 %) následovaná jednoduše využitím levných letenek (45 %). Kromě toho LGBT lidé rádi dobře jedí a pijí (40 %). Konkrétně otevřenost destinace a vřelé přijetí LGBT komunity se v žebříčku umístilo až na pátém místě (34 %), dokonce před bezpečností jako takovou (31 %). A jak dopadly večírky a skvělý noční život? Pro dotazovaný vzorek byl tento faktor společně s možností potkat další LGBT lidi tím nejméně důležitým ze všech…

Jistému nezájmu účastnit se nočního života a trávit čas uvnitř LGBT komunity pak odpovídá také zjištění, že užití seznamovacích aplikací ze všech hodnocených aktivit dotazovaný vzorek také hodnotil jako nejméně častou aktivitu. Naopak poznávání LGBT míst v nových destinacích se umístilo na předních příčkách žebříčku.

Vonná svíčka, která staví penisy, a k čemu jsou v posteli ponožky – fakta o sexu, o nichž jste dosud neslyšeli14. 1. 2021

V souhrnu lze tedy říci, že LGBT cestovatelé si užívají života, rádi poznávají nová místa, ale rozhodně nelze tvrdit, že je „gay cestování“ určitý terminus technicus. I napříč LGBT komunitou se objevují různé preference a odlišnost odvíjejí se od věku, vzdělání, příjmů – což lze klidně říci i o populaci heterosexuální. Tím stěžejním, nač LGBT lidé na cestách narážejí, jsou možné problémy s přijetím jejich orientace – proto je pro ně důležitější bezpečnost v dané zemi, příp. tamní politická situace a také kultura, která např. může být a priori nastavena proti homosexualitě. Na druhou stranu (bez ohledu na orientaci) – bezpečí, politika a kultura jsou faktory, jimž by měli svou pozornost věnovat i „většinoví“ cestovatelé…Protože bez ohledu na to, k jaké skupině lidí se člověk hlásí, měl by především respektovat druhé a jejich styl života. A to platí úplně pro každého.

Zdroj: Visit Brussels, ELMA European LGBTQ Travel Survey