„Pokud můžete, zájezd si přesuňte na jiný termín a zachraňte cestovní ruch,“ vyzývají Čechy cestovní kanceláře

Současná krizová situace tvrdě dopadá na všechny obory, ale zdá se, že jedny z nejhorších vyhlídek do budoucna má cestovní ruch. V této oblasti pracuje v Česku až čtvrt milionu lidí, jejichž budoucnost je nyní nejistá, nehledě na další navazující profese, které s cestovním ruchem souvisejí. Jak se lidé, kteří jsou v rámci cestovního ruchu zaměstnáni, s aktuální situací vypořádávají?

Doslova ze dne na den byly uzavřeny nejen hranice, ale i cestovní kanceláře, hotely, pamětihodnosti a také všechny ostatní podniky, které s cestovním ruchem souvisejí. Mnozí lidé tak přišli o práci, případně do ní ani nestihli nastoupit, a všichni nyní vyčkávají, co se bude dít. Prognóza je totiž nejistá.

„Tantra masáže nejsou jen o sexu, dokážou vás naučit daleko více,“ říká profesionální masér David Ondřej22. 5. 2020

Ohrožené cestovní kanceláře

Dle Asociací cestovních kanceláří České republiky zaplatily české cestovní kanceláře zálohy na zájezdy svých klientů do zahraničí na sezónu 2020 do okamžiku startu krize COVID-19 ve výši 2,9 miliardy Kč. Další stovky milionů byly vyplaceny na zálohách dopravcům. Tyto zálohy bohužel cestovním kancelářím v aktuální situaci žádný z příjemců nevrátí. Budou se muset vyčerpat formou zálohovaných služeb, což však aktuálně není možné. Cestovní kanceláře se tak dostaly do velmi nepříjemné situace.

Máte koupený zájezd? Nemusíte mít strach

Ihned po vypuknutí krize se lidé se zakoupenými zájezdy obrátili na cestovní kanceláře s žádostí o navrácení peněz. To však v mnohých případech kvůli zaplaceným zálohám není možné. Dle Asociací cestovních kanceláří ČR by však klienti neměli mít strach. Cestovní kanceláře nabízejí legální možnost využití poukazů na posunutí zálohovaných zájezdů v čase či destinaci, které jsou, stejně jako zájezdy, plně pojištěny proti případné insolvenci cestovní kanceláře.

„V posledních letech bylo provozování činnosti cestovních kanceláří neustále zpřísňováno a na trhu zůstaly skutečně jen dlouholeté a solidní subjekty. Poukazy jsou rozumným a vstřícným řešením pro všechny – zákazník nepřijde o své peníze ani o vysněnou dovolenou, a zároveň se zabrání úpadkům cestovních kanceláří. Poukazy vycházející z původní smlouvy o zájezdu (částky reálně uhrazené klientem) jsou kryté pojištěním pro případ úpadku CK. Zákazníci se tak nemusí ničeho obávat,“ stojí v prohlášení Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Aerolinky doslova uzemnily všechna svá letadla

Všechny cestovní kanceláře momentálně jednají také s vládou o nejlepším možném řešení nenadálé situace a vyzývají své klienty, aby vyčkali, a pokud mohou, aby zájezd nerušili, jen si jej na základě výše uvedených informací přesunuli na nový termín a zachránili tak cestovní ruch.

Uzemněné aerolinky

S vypuknutím pandemie koronaviru se snížil i letecký provoz po celém světě. Jednotlivé státy zakázaly obyvatelům cestovat a kvůli tomu mnoho aerolinek odstavilo většinu, případně všechna svá letadla. Mnohé z nich varují před rozsáhlými krachy. „Bude-li drastické omezení letecké dopravy trvat déle, nikdo nemůže zaručit, že se mnohé evropské aerolinky nepoloží,“ varuje v německém listu Handelsblatt Johan Lundgren šéf britské nízkonákladové společnosti easyJet.

Těžko se s aktuální situací potýká i největší česká letecká společnost Smartwings. Nám se podařilo získat vyjádření jednoho ze zaměstnanců společnosti, který nechtěl být jmenován: „Smartwings má ve svých řadách stálé a sezónní zaměstnance, mezi které patřím i já. Momentálně jsou zrušeny všechny lety a zaměstnaní jsou pouze administrativní pracovníci. Piloti, stevardi a navigátoři buď dostali výpověď, nebo nucené neplacené volno. Co vím od stálých kolegů, tak první lety by se mohly uskutečnit na začátku června, ale nikdo neví. Sezónní zaměstnanci, což je cca 1000 stevardů + piloti, prý mají letos smůlu, ačkoliv plno kolegů kvůli tomu přišlo o předešlá zaměstnání. Hodně lidí tak zůstalo doma bez jakéhokoliv platu a velmi těžce to nesou například piloti, kteří mají úvěry na pilotní průkaz, jejichž cena se pohybuje až okolo tří milionů korun.“

Uzavření hranic a nulový pohyb turistů uvěznil doma i všechny průvodce

„Jako průvodce cestovního ruchu pracuji již patnáct let. Své profesi se věnuji téměř po celý rok. Stálo mě hodně úsilí, financí, studia a času, abych se tomuto povolání mohla naplno věnovat, získat si a udržet důvěru cestovních kanceláří i klientů, se kterými spolupracuji. Doslova ze dne na den jsme zůstali bez práce. Já osobně jsem měla naplněný diář objednávkami od března až do konce roku. A teď pouze přijímám storna, bez jakékoliv náhrady. Hranice jsou uzavřené. Prognóza, kdy se otevřou, je nejistá. Jistě, současná opatření, resp. nouzový stav jednou skončí, otevřou se provozovny služeb (kadeřnictví, restaurace apod.) a opět začnou fungovat, sem se zákazníci určitě začnou brzo vracet. Ale co bude s námi, s pracovníky v cestovním ruchu? Do této situace jsme se nedostali vlastní vinou ani kvůli své neschopnosti. Zajímá mě, kolik z nás tento stav nouze zvládne,“ komentuje aktuální dění průvodkyně Jana Krásná, která provází turisty v Česku, ale často vyráží s českými turisty do zahraničí.

V podobné situaci je nyní i její kolegyně Monika Miličičová: „Většina průvodců si během sezóny musí vydělat na přežití zimních měsíců, kdy nejsou klienti. V lednu a únoru bývají příjmy minimální. Netrpělivě vyhlížíme začátek března, kdy sezóna pomyslně začíná. A právě v tuto chvíli přišla drastická opatření. Hranice se uzavřely, nasmlouvané skupiny se ruší a úspory se tenčí. Ano, teď jsme na tom všichni stejně, ale co až opatření skončí? Kadeřnice otevřou své salony, hospodští restaurace a zákazníci se začnou vracet. Ale co my? Celý svět se potýká s pandemií, lidé umírají, bojí se. Kdy začnou mít chuť znovu cestovat? Nebo spíš, kdy to zase bude bezpečné? Máme vůbec nějakou perspektivu? Jistě, jednou určitě. Ale kolik z nás tuto situaci ustojí? Kolik průvodců se bude moci ke své milované práci vrátit?“

Zpěvačka, kterou týral partner, darovala miliony dolarů obětem domácího násilí. Jejich počet kvůli koronaviru roste14. 4. 2020

Češi zaměstnaní v zahraničí

V rámci cestovního ruchu je mnoho Čechů zaměstnáno v zahraničí. Ať už to jsou sezónní nebo celoroční práce, všichni tito lidé mají budoucnost nejistou. Stejně je na tom i Richard Blahut, který v zahraničí každoročně působí jako animátor: „Měl jsem již posedmé vyrazit do Řecka na letní sezónu, která obvykle začíná v dubnu a končí koncem října. Poslední roky jsem zde vykonával skvělou pozici manažera animačního týmu. Podle řecké vlády je nařízeno, že hotely nesmí otevřít dříve než 1. května. Nicméně já se musím řídit i podle nařízení naší vlády a nyní jsou hranice zavřeny, takže sezóna v zahraničí je v nedohlednu. Pozici mi tam podrží, ale s nejistým datem začátku a konce. A protože i bary jsou nyní zavřené, ztratil jsem i možnost dříve dohodnutého přivýdělku v ČR. Mimo sezónu jsem hodně cestoval a velkou rezervu jsem si nenechal. Aktuálně si hledám práci v Česku, ale obory, ve kterých mám zkušenost (hl. cestovní ruch), jsou teď bez nabídek. Celkově je tato situace šílená a já věřím, že vláda najde a nabídne řešení pro lidi, kterých se opatření osobně dotkla.“

Podobně jsou na tom další tisíce lidí, kteří investovali nemalé peníze do kurzů a dalších věcí, aby mohli vykonávat svou milovanou práci, stejně jako Eva Z.: „Byla jsem doslova v kolotoči pohovorů, založila jsem si živnost jako průvodce a delegát a naplánovala celé léto. Po delegatuře jsem měla odletět jako dobrovolnice do Indonésie, kde jsem měla získat praxi, jelikož budu končit magisterské studium. Nyní jsem bez vyhlídky na jakékoliv příjmy a všechny investice do licencí, jazyků a vybavení přišly vniveč.“
Zdroj: ACK, AČCKA, JW, FOTO: iStock