Auto jako semeniště virů a bakterií - tipy, jak být před koronavirem ve vlastním voze v bezpečí

Pandemie koronaviru zasáhla celý svět a nejlepším doporučením zabraňujícím nákaze je zůstat doma. Co když ale musíte cestovat autem, a to například do obchodu či do práce? Věnujte pozornost těmto radám a tipům, jak se před koronavirem ochránit i ve vlastním voze.

Ačkoliv se vám může zdát, že je váš vůz v současnosti jakousi bezpečnou izolační jednotkou, ve které vám žádné nebezpečí nehrozí, je i přes to potřeba dbát zvýšené opatrnosti a myslet na možná rizika.

Aromantik není totéž, co asexuál: Proč rozlišovat mezi romantickou a sexuální přitažlivostí?21. 7. 2020

Základní zásady

Pokud už přeci jen musíte někam jet, jeďte sami a auto s nikým nesdílejte. Není-li možné vyhnout se cestám s pasažéry, vyvarujte se lidí s akutními příznaky respiračního onemocnění a používejte respirátor, případně alespoň roušku. Vezměte si kontakt na všechny cestující, aby je bylo možné v případě nákazy dohledat a kontaktovat.

Dezinfikujte

Intenzivně byste se měli věnovat i preventivním hygienickým opatřením. Veškeré povrchy (kliky, řadící páka, volant a další ovládací prvky a plochy) dezinfikujte nejlépe před jízdou i po jízdě. Nezapomeňte ani na páčky pod volantem, loketní opěrku či sedadla a madlo zavazadlového prostoru.

Čím vůz dezinfikovat?

Využijte nejméně sedmdesátiprocentní roztok alkoholu. Právě takové látky jsou proti novému typu koronaviru účinné. Například isopropylalkohol nijak neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. K čištění dílů ho totiž využívají i samotní výrobci automobilů a jejich subdodavatelé. Alkoholem lze pro vlastní klid otřít i samotné čalounění sedadel a další měkké povrchy v autě. Nikdy byste však povrchy neměli doslova promáčet a přílišně drhnout.

Kožené povrchy je po čištění vhodné ošetřit ochrannými prostředky na kůži a k čištění všech povrchů všemi metodami jsou ideální hadříky z mikrovlákna.

Větrejte a vyčistěte klimatizaci

Současně s dezinfekcí byste měli automobil i důkladně vyvětrat. S tím souvisí také čištění klimatizace. Nicméně není zrovna nejvhodnější kvůli tomu v současné době jezdit do autoservisu. Zakoupit si můžete speciální spreje na domácí čištění klimatizace. Čistější okruh vytápění a klimatizace znamená nižší riziko usazení viru v něm.

Roušku máte možná i ve vaší lékárničce

Možná to mnoho z vás netuší, ale někteří máte roušku i přímo ve své autolékárničce. V některých evropských zemích totiž byla donedávna součástí její povinné výbavy, někde stále ještě rouška povinná je. Podívejte se tedy do své autolékárničky, jestli v ní náhodou roušku nemáte.

Celulitida, suchá pokožka, zavodněné a nateklé nohy a akné. Žánrově fluidní zpěvačka Giudi v novém klipu ukazuje vše20. 7. 2020

Pozor si dávejte i na čerpacích stanicích

Jezdíte-li v tomto čase autem pravidelně, pravděpodobně budete muset často tankovat. Na čerpacích stanicích byste měli omezit kontakt s personálem a nejlépe vybírat třeba samoobslužné čerpací stanice. Při tankování byste neměli zapomenout na jednorázové rukavice, po čerpání pohonných hmot si ihned umyjte ruce nebo si je alespoň vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem – ten byste měli v autě vozit v dostatečné zásobě.

Při placení za odebrané pohonné hmoty ideálně využijte některou z moderních metod: například bezkontaktní platební kartu či mobilní telefon. Nádrž byste měli nejlépe naplnit celou, abyste na čerpací stanici nemuseli tak často.

Zdroj: Foto: iStock