Online cestování aneb Jak cestovat z pohodlí domova, když jsou hranice uzavřeny

Většina lidí tráví v těchto dnech čas především doma, mnoho lidí možná ani nevyrazí na plánovanou dovolenou, případně bylo jejich cestování po světě zčistajasna zrušeno. Existují však způsoby, jak se na různá místa v Česku, ale i v zahraničí můžete podívat prostřednictvím internetu.

Díky moderním technologiím a připojení k internetu se tak během pár sekund můžete ocitnou uprostřed Las Vegas, na nejvyšší hoře Česka, ale i uvnitř světoznámých muzeí a galerií. Přerůstá-li vám aktuální karanténa tak trochu přes hlavu, pojďte s námi za pomoci těchto chytrých stránek a aplikací trochu vyvětrat hlavu a procestovat svět.

V neděli se Česko rozsvítí v červených barvách v rámci mezinárodního vzpomínkového dne na oběti nemoci AIDS15. 5. 2020

Projděte si mapy

Na mysli teď pochopitelně nemáme ty papírové. Stačí zavítat třeba na server Mapy.cz českého Seznamu, který nabízí i tzv. funkci „Panorama“, díky které se můžete vydat téměř na každé místo České republiky a pohodlně si jej projít. Pokud byste chtěli podobným způsobem zavítat i do zahraničí, můžete k tomu použít obdobnou funkci „Street View“ na Google Maps. Stačí jen přetáhnout oranžového panáčka na lokalitu, kterou chcete prozkoumat a pomocí šipek se pak libovolně pohybovat po okolí.

Virtual Travel

Portál virtualtravel.cz nabízí prohlídku známých turistických cílů. A to navíc úplně zdarma. Rázem se tak můžete ocitnout na známých horách, hradech, zámcích, v jeskyních, proslulých městech, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí. Prozatím jsou k dispozici pouze virtuální snímky s vysokým rozlišením, ale brzo budou spuštěna i 360stupňová videa. Kapacita je téměř nevyčerpatelná, jelikož zde podobných virtuálních prohlídek najdete přes 11000. Doufejme však, že tak dlouho, jako by vám trvalo projít každý snímek, karanténa nepotrvá.

Navštivte stránky jednotlivých institucí, památek, parků a dalších turistických cílů

Virtuální prohlídky často na svých stránkách nabízejí i samotné instituce či města. Jako příklad můžeme zmínit například Zoologickou zahradu v Praze či v Ostravě. Virtuální prohlídku však na svých stránkách nabízí i nejrůznější památky, v čele s Pražským hradem. Možností, jak takto alespoň trochu procestovat svět, tak existují tisíce, stačí si jen do internetového vyhledávače zadat klíčová slova „virtuální prohlídka“ a název místa, které chcete vidět.

Umění a kultura

Jste-li spíše milovníky umění a kultury a rádi byste se nejrůznějšími uměleckými díly kochali i během toho, co byla uzavřena všechna muzea a galerie, můžete využít unikátní projekt od Googlu – Arts & Culture, díky kterému si můžete online prohlédnout umělecká díla, která byla vyfocena partnerskými muzei a galeriemi. Mezi nimi nechybí například Tate Gallery v Londýně, Metropolitní muzeum v New Yorku, ale i Národní muzeum v Praze. Každá instituce vždy nabízí několik sbírek a ke každému dílu nechybí ani poutavý popis.

Cestování za pomoci virtuální reality

Nepřeberné možnosti nabízí také virtuální realita, ke které však budete potřebovat jedny z nabízených brýlí pro VR, skrze které jste schopni zobrazit si zajímavé aplikace, které vás doslova přenesou na jakékoliv místo na světě. Jednou z možností je například cestování s Google Earth VR. V rámci této služby je zmapován doslova celý svět a vaše cestování pak může vypadat zhruba takto:

Pomocí brýlí pro virtuální realitu si i daleko více užijete virtuální snímky zmiňované výše, jelikož nekoukáte do statického monitoru, ale vidíte všechny snímky okolo sebe tak, jako byste na místě přímo byli. Speciálně jsou takto natáčena i videa, která mají jakousi předurčenou trasu, po které se jen „vezete“ spolu s průvodcem. Při zakoupení brýlí pro virtuální realitu je pak nutné hledat aplikace, které ve svém názvu obsahují klíčová slova jako „360 videos“ apod. Tyto aplikace nabídnou nepřeberné množství videí, z kterých si můžete poskládat vaši vysněnou cestu, aniž byste vytáhli paty z baráku a hrozila vám nákaza koronavirem.

Cestování zdar!

Zdroj: VirtualniRealita, Seznam, Google, YouTube