Nejznámější české párty ulice: pro zábavu skvělé, pro život katastrofa

Dlouhá a Krymská ulice v Praze, Stodolní a její nová konkurence „Malá Kodaň“ v Ostravě aneb Jak to vypadá na nejznámějších párty ulicích v Česku?

„Zábavní komplex Dlouhá“

Mezi jednu z nejvyhlášenějších párty ulic celého Česka patří pražská Dlouhá. Příhodný název vypovídá o tom, jak v místních podnicích vypadá večer každého z návštěvníků. Řeč však není pouze o jedné ulici, dohromady s dalšími ulicemi, které na Dlouhou navazují, se v samém centru Prahy 1 vytvořil jakýsi zábavní komplex plný restaurací, barů, klubů a předražených večerek.

Pohádkové vesničky, blata jako z románu a navíc bonus „Onen Svět“ – vydejte se objevovat jižní Čechy7. 7. 2020

Kromě Dlouhé do tohoto komplexu patří i ulice V Kolkovně, Kozí, Masná, Rybná, ale také nedaleké ulice Benediktská a Jakubská. Mnoho tamních podniků se těší dlouhodobé popularitě a kromě místních je navštěvují především skupinky pártychtivých turistů. Během jednoho večera (a samozřejmě brzkých ranních hodin) návštěvníci většinou projdou několik z těchto ulic a brouzdají z klubu do klubu.

Vytipujte si pár podniků, vše určitě nestihnete

Před návštěvou je dobré vytipovat si pár podniků, všechny totiž jednoznačně navštívit nestihnete. Většina lidí noční túru začíná posezením v jednom z místních barů a restaurací (Lokál, Café NoD či James Dean) a s přibývajícím časem se pomalu přesouvá do klubů (Roxy, M1, Café 80’s). Ti nejvytrvalejší svůj večer (lépe řečeno dopoledne) zakončují v proslulém Atelieru, kde se hudba ve stylu techhouse o víkendu line až do poledních hodin.

Na ulici je povětšinou bezpečno a pokud žádný konflikt vyloženě nevyhledáváte, do žádného se ani nepřipletete. K tomu dopomáhá i sehraný tým „nasekaných ochrankářů“, který pevně střeží téměř každý tamní klub a s jakýmkoliv výtržníkem si poradí na počkání. Plánujete-li návštěvu jednoho z klubů, je občas dobré vyrazit o něco dříve, než je běžně zvykem, nechcete-li tedy čekat v jedné z front, které zde během večerů vznikají.

Párty ve Vršovicích

V Praze je však ještě jedna ulice, která se stala doslova fenoménem. Dříve se jí většina lidí kvůli pochybným existencím spíše vyhýbala, ale dnes je tato ulice známá jako místo plné příjemných barů a restaurací. Jedná se o ulici Krymskou v pražských Vršovicích, která tak trochu připomíná berlínskou čtvrť Kreuzberg, a proto se jí často přezdívá pražský Berlín.

Herny a zastavárny nahradily příjemné kavárny, restaurace a bary a oproti Dlouhé oplývá Krymská poněkud klidnější atmosférou. Jiné je také složení hostů. Najdete tady hlavně místní či dlouhodobě zde žijící obyvatele. Dle slov Michala Mahďáka, jednoho z majitelů tamních podniků, tady o „drinking teamy“ z Dlouhé ani nestojí. Na své si zde přijdou milovníci umění, výborného jídla, ale i pití. Různorodá skladba návštěvníků z řad umělců, tvůrců a dalších zajímavých lidí vám učaruje.

Stodolní – vyhaslý fenomén Ostravy

„Ulice, která nikdy nespí.“ Přesně tak zní heslo jedné z nejznámějších ulic Česka. Otázkou však je, zda i dnes tohle heslo stále platí. Z pohledu nočního života by se dalo říct, že ano, ačkoliv počet lidí, kteří zdejší podniky navštíví, je poněkud nižší. Velkou část z nich navíc tvoří „alkoholoví turisté“ z Polska.

Na 400 metrů dlouhé ulici se nachází desítky barů a diskoték, ale často také pofiderní skupinky lidí a bezdomovců, z kterých jde občas i strach. Nejinak je tomu i u rozjetých skupinek Poláků. Zajímavostí je, že například na Silvestra mělo několik podniků kvůli obavám z výtržnictví dokonce zavřeno. Češi si stále ještě živě pamatují také brutální napadení známého zpěváka Michala Hrůzy z léta 2014. Pokud se sem na nějakou tu večerní akcičku vydáte, je přeci jen lepší zachovat ostražitost. Nebudete-li se míchat do cizích věcí, můžete si zde užít vydařený a ničím nerušený večer.

Oproti párty ulicím Prahy je na Stodolní živo především o víkendu, kdy většina hostů míří do oblíbených klubů jako E99, Modrá myš, Bastila, Modrá nudle či Zadní vrátka.

Nová ostravská zábavní čtvrť

Vzhledem k tomu, že Stodolní naplno propadla tzv. alkoholovému turismu a její atmosféra poněkud ztratila své kouzlo, došlo k přesunu několika podniků do ulic poblíž Masarykova náměstí, kde vznikla tzv. Malá Kodaň.

Páteří Malé Kodaně je Kostelní ulice v centru Ostravy. Ta je nejkratší spojkou mezi Masarykovým a Havlíčkovým nábřežím, která je dokonale spojuje s řekou a parkem. Z místa kolem Kostelního náměstí směrem k Ostravici se tak postupem času stalo pomyslné společenské a kulturní centrum, nachází se zde spousta klubů, kvůli kterým se lidé do centra Ostravy vydávají. Je to především Minikino Kavárna, Mléčný bar Naproti, Absintový klub Les, Šambala bar, Babylon Café, Barrák music club a Club Dock.

Místo tak láká především kultivovanější návštěvníky, kteří mají zájem také o něco jiného než se co nejdříve a nejvíce opít alkoholem. Výjimkou není uvedení nezávislých filmů, divadelních představení, besed se zajímavými lidmi, ale ani venkovní akce, happeningy, trhy a různé jiné kulturní akce.

Blíže k Masarykovu náměstí se přesunulo i několik oblíbených podniků, které dříve sídlily na Stodolní. Mezi nimi nechybí například GóKaNá nebo Potrefená husa.

Na párty super, pro život katastrofa

„Dlouhá? Tam už přece dneska nikdo nebydlí,“ řekne vám většina Pražáků. Není to však úplně pravda. I když se počet zdejších obyvatel stále snižuje, ještě pár z nich tu zůstalo. Otázkou je, jak dlouho nadměrný hluk v Dlouhé a přilehlých ulicích ještě zvládnou. Od doby, kdy platí zákon o zákazu kouření v restauracích a barech, se kuřáci postávající na ulici mezi sebou překřikují ještě častěji než jen během přesouvání z baru do baru. A to s otevřenými okny bytů nejde dohromady.

Lidé nechtějí umírat sterilně a sami. „Průvodce umíráním“ již najdete i v Česku, pomohou celé rodině23. 5. 2020

S podobným problémem se setkávají téměř všechny zmíněné párty ulice, ve kterých tak spíše vznikají kanceláře, nejrůznější obchodní prostory, a především v Praze také apartmány pro krátkodobý pobyt, které se nejčastěji pronajímají skrze službu AirBnb.

Problémy řeší také tzv. „noční starosta“

Praha si dokonce zřídila i funkci tzv. nočního starosty, kterým je v současné době Jan Štern. Ten se snaží vyjít vstříc podnikům, ale i obyvatelům hlavního města a najít jakýsi schůdný kompromis, se kterým budou obě strany spokojeny, což znamená, že ulice může sloužit pro zábavu, ale nesmí narušovat život místních. Nelehká úloha… Funkci nočního starosty už dříve zavedly také další evropské metropole – třeba Amsterdam, Paříž či Curych.

Zdroj: iStock, ČT, Český rozhlas, Stodolni.cz, Dlouhaulice.cz