Na výlet vlakem aneb Úchvatné železniční trasy, během nichž se budete kochat neuvěřitelnými výhledy

Cestování vlakem zažívá velký boom a je čím dál tím oblíbenější. V tomto článku se však nebudeme věnovat přecpaným vlakům na hlavní trase z Ostravy do Prahy a nazpět. Přinášíme vám cool tipy na nejzajímavější železniční trasy, které vaše cestování obohatí o nebývalé zážitky.

Ať už cestování vlakem volíte z toho důvodu, že se bojíte nasednout do letadla „experimentujícího“ Boeingu, nebo jen chcete ulehčit naší planetě, je nutné zmínit, že cesta vlakem vám mnohdy nabídne nádherné výhledy do často nedotčené krajiny.

Renato Salerno: „Fungující gay páry se o děti dokáží postarat lépe než lidé, kteří potomky dostali jakoby omylem“10. 6. 2020

Níže najdete tipy na jedny z nejkrásnějších železničních tras v Evropě, na které se vyplatí vydat, jelikož z okna tamních vlaků si krajinu užijete ze všeho nejvíc.

Skotsko – z Glasgow do Mallaig

Možná si někteří z vás vzpomenou na Harryho Pottera a Bradavický expres. Tak přesně na této železniční trase se záběry kouzelného vlaku natáčely. Při cestě z nádraží Glasgow Queen Street trasa kopíruje řeku Clyde a poté se vydá do pravé „skotské divočiny“ bez silnic, aut a lidí. Vlak je tak zničehonic obklopen pouze údolími a svahy, zatímco míjí jezera a projíždí skrze viadukt Glenfinnan nedaleko jezera Loch Shiel, který se objevil právě i ve zmiňovaném filmu o kouzelnících.

Francie – z Cannes do Monaka

Vlak na této trase je obvykle plný studentů, lidí, kteří míří na nákupy, a stylových dědečků v sandálech. Tato meziměstská trasa vede okolo Francouzské riviéry a spojuje město plné palem a vozů Ferrari – Cannes – s nádherným městem Ventimiglia plným obchůdků. Vlak projíždí také městy Nice a Monako. Nádherné výhledy z dvoupatrového vlaku na moře a krásná města jsou zaručeny.

Švýcarsko – ze Svatého Mořice do Zermattu

Na této trase jezdí slavný horský vlak Glacier Expres. Přezdívá se mu tzv. „ledovcový vlak“, jelikož jeho trasa vede po nejvýše položených úzkorozchodných tratích v blízkosti některých velkých švýcarských ledovců. Spojuje významná horská střediska na východě a západě v jižní polovině Alpské oblasti Švýcarska při hranici s Itálií. Samozřejmostí je ničím neporušená příroda, stovky mostů a desítky tunelů. Pohodlné vagony pak disponují obrovskými okny, aby byl výhled do okolí co nejpůsobivější.

Španělsko – z Barcelony do Montserrat

Jakmile se nabažíte tapas, muzeí, pláží a butiků v Barceloně, můžete se vydat na nádherný výlet do pohoří Montserrat. Během několika minut se vlak z rušných městských ulic dostane mezi skalní útvary. Ze závratných výšek si užijete nádherné výhledy do okolí a za necelou hodinku dojedete z Barcelony do konečné stanice na úpatí hor, kde můžete pokračovat v cestě lanovkou až ke známému poutnímu klášteru Montserrat nebo se vydat na jednu z mnoha turistických stezek.

„Sebepartnerství“: ke štěstí a spokojenosti není třeba protějšek. Vztahem se sebou se lidé vyrovnávají s tlakem společnosti23. 5. 2020

Ze Srbska (Bělehrad) do Černé Hory (Bar)

Trasa byla projektem někdejšího prezidenta Jugoslávie Tita, který spojil nynější srbské hlavní město s jadranským pobřežím. Dnes se jedná o jednu z nejvíce podceňovaných tras v Evropě, která má však obrovský potenciál. Na palubě starého vlaku, který musí mimo jiné překonat i 254 tunelů a 435 mostů, strávíte na celé trase zhruba deset hodin. Zarezervujte si místo v lůžkovém voze, vytáhněte hrubé ponožky a s horkým čajem usedněte k oknu, zatímco se vlak bude prohánět úchvatnou krajinou. Před koncem jízdy si dokonce užijete i cestu podél jadranského pobřeží.

Zdroj: iStock, CNC