Díky koronaviru lidé začínají cestovat zodpovědněji. Jak se na cestách bránit nebezpečným nákazám?

Díky koronaviru lidé začínají cestovat zodpovědněji. Jak se na cestách bránit nebezpečným nákazám?

Média jsou plná informací o stále se šířícím koronaviru, ale na cestách na nás mohou číhat i mnohá jiná nebezpečí. Jak se jim můžeme ubránit?
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
18. 2. 2020

Měli byste nosit masku? Znamená cestování letadlem a dalšími dopravními prostředky vyšší riziko nákazy nějakou nemocí? Fungují dezinfekce na ruce? Zde jsou některé rady odborníků.

<Path> „Zrušit by se měla především Poslanecká sněmovna, tam po sobě také neustále plivají,“ říká Zlata Holušová, ředitelka festivalu Colours of OstravaZdroj: Jan Witek

Hrozba koronaviru otevřela několik dalších důležitých témat, mezi která patří i to, jak bychom se správně měli chránit během našich cest po světě. Všude nyní můžeme vidět velké množství turistů, kteří svůj obličej zahalují do dýchací roušky, aby co nejvíce zabránili nákaze jakoukoliv nemocí. Například cestování MHD či pobyt na dalších místech s vysokou koncentrací lidí je z pohledu nákazy viry a bakteriemi velmi riskantní. Stačí jeden jedinec, který si kýchne na celou tramvaj, aniž by si zakryl ústa, a kapénky s infekcí se roznesou všude do okolí.

Dýchací masky

Někteří odborníci tvrdí, že fungují, ostatní myslí, že spíše ne. Podobné masky jistě fungovat mohou, ale je potřeba dodržovat jistá pravidla. Jedním z hlavních je, že masku budete mít dobře nasazenou (bez mezer, kterými při dýchání mohou viry a bakterie proniknout), že s ní budete následně dobře manipulovat a že spolu s ní budete dodržovat i další hygienické návyky. Na ulici lze často vidět případy, kdy lidé maskou zakrývají třeba jen ústa a nos nechávají bez ochrany, což nedává moc smysl. Velmi záleží také na tom, jak kvalitní masku si zakoupíte. Na trhu existují jednorázové obyčejné masky, ale i velmi kvalitní produkty s několika membránami a filtry, které ještě více zabrání proniknutí infekce do vašeho těla.

Dívejte se, kam si sedáte a kde se pohybujete

V letadle a na dálkových spojích výběr místa asi moc neovlivníte, ale například v dopravních prostředcích MHD si můžete zvolit, vedle koho si sednete. Připadá vám člověk nemocný, neustále kýchá, a dokonce nedodržuje ani základní hygienické návyky a při kýchání si nezakrývá ústa? Od takového člověka byste se pro jistotu měli vzdálit co nejvíc. Je prokázáno, že nejvíce budete ohroženi, když sedíte vedle, před anebo za nemocným člověkem. Pokud můžete, v období chřipkových a jiných epidemií se veřejným místům raději úplně vyhněte.

Dodržujte základní hygienu

Představte si, kolik lidí se stejné tyče, které se v autobuse držíte vy, chytilo před vámi. Během toho pak saháte na svůj mobil a tvář, zatímco si v horším případě ruce strkáte i do pusy nebo s nimi saháte na jídlo. Podobné praxi se určitě vyvarujte. I když se dodržování hygieny zdá být zcela banální, mnoho lidí na ni nedbá a např. na časté mytí rukou zapomíná. Pokud nemáte možnost ruce umýt, využijte kapesní dezinfekční prostředky, ale vybírejte především ty, které mají obsah alkoholu 60 procent a více.

<Path> Pěstování kvásku, domácí chleba i těstoviny – koronavirus nás donutil změnit stravování a omezit plýtvání. Jak vytrvat?Zdroj:

Věnujte se sami sobě

Čím silnější bude vaše imunita, tím menší je riziko, že se nějakou nemocí nakazíte. Základem je tedy péče o sebe samotné. Dostatek odpočinku, vitamíny, pravidelný pohyb a zdravá životospráva je ve výsledku to nejdůležitější, co pro své tělo můžete udělat.

Zdroj: NYT, iStock

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková

E-Shop