Díky koronaviru lidé začínají cestovat zodpovědněji. Jak se na cestách bránit nebezpečným nákazám?

Média jsou plná informací o stále se šířícím koronaviru, ale na cestách na nás mohou číhat i mnohá jiná nebezpečí. Jak se jim můžeme ubránit?

Měli byste nosit masku? Znamená cestování letadlem a dalšími dopravními prostředky vyšší riziko nákazy nějakou nemocí? Fungují dezinfekce na ruce? Zde jsou některé rady odborníků.

„Hlad po sexu“ není lidem vlastní. Mladí lidé po něm netouží a užívají si jej mnohem méně než jejich rodiče9. 7. 2020

Hrozba koronaviru otevřela několik dalších důležitých témat, mezi která patří i to, jak bychom se správně měli chránit během našich cest po světě. Všude nyní můžeme vidět velké množství turistů, kteří svůj obličej zahalují do dýchací roušky, aby co nejvíce zabránili nákaze jakoukoliv nemocí. Například cestování MHD či pobyt na dalších místech s vysokou koncentrací lidí je z pohledu nákazy viry a bakteriemi velmi riskantní. Stačí jeden jedinec, který si kýchne na celou tramvaj, aniž by si zakryl ústa, a kapénky s infekcí se roznesou všude do okolí.

Dýchací masky

Někteří odborníci tvrdí, že fungují, ostatní myslí, že spíše ne. Podobné masky jistě fungovat mohou, ale je potřeba dodržovat jistá pravidla. Jedním z hlavních je, že masku budete mít dobře nasazenou (bez mezer, kterými při dýchání mohou viry a bakterie proniknout), že s ní budete následně dobře manipulovat a že spolu s ní budete dodržovat i další hygienické návyky. Na ulici lze často vidět případy, kdy lidé maskou zakrývají třeba jen ústa a nos nechávají bez ochrany, což nedává moc smysl. Velmi záleží také na tom, jak kvalitní masku si zakoupíte. Na trhu existují jednorázové obyčejné masky, ale i velmi kvalitní produkty s několika membránami a filtry, které ještě více zabrání proniknutí infekce do vašeho těla.

Dívejte se, kam si sedáte a kde se pohybujete

V letadle a na dálkových spojích výběr místa asi moc neovlivníte, ale například v dopravních prostředcích MHD si můžete zvolit, vedle koho si sednete. Připadá vám člověk nemocný, neustále kýchá, a dokonce nedodržuje ani základní hygienické návyky a při kýchání si nezakrývá ústa? Od takového člověka byste se pro jistotu měli vzdálit co nejvíc. Je prokázáno, že nejvíce budete ohroženi, když sedíte vedle, před anebo za nemocným člověkem. Pokud můžete, v období chřipkových a jiných epidemií se veřejným místům raději úplně vyhněte.

Dodržujte základní hygienu

Představte si, kolik lidí se stejné tyče, které se v autobuse držíte vy, chytilo před vámi. Během toho pak saháte na svůj mobil a tvář, zatímco si v horším případě ruce strkáte i do pusy nebo s nimi saháte na jídlo. Podobné praxi se určitě vyvarujte. I když se dodržování hygieny zdá být zcela banální, mnoho lidí na ni nedbá a např. na časté mytí rukou zapomíná. Pokud nemáte možnost ruce umýt, využijte kapesní dezinfekční prostředky, ale vybírejte především ty, které mají obsah alkoholu 60 procent a více.

Režisér Roman Němec chystá celovečerní gay film. V jedné z hlavních rolí se objeví i Daniel Krejčík14. 4. 2020

Věnujte se sami sobě

Čím silnější bude vaše imunita, tím menší je riziko, že se nějakou nemocí nakazíte. Základem je tedy péče o sebe samotné. Dostatek odpočinku, vitamíny, pravidelný pohyb a zdravá životospráva je ve výsledku to nejdůležitější, co pro své tělo můžete udělat.

Zdroj: NYT, iStock