Trendy městské čtvrti: v evropském žebříčku zabodovaly i Holešovice

Chcete-li se dostat pod kůži známým evropským městům a poznat je opravdu do hloubky, jednoznačně byste se měli vydat do těchto čtvrtí. Britský deník The Guardian sestavil unikátní žebříček, do kterého zahrnul také pražské Holešovice.

Jste už otráveni z turisty přecpaných míst a chtěli byste během cest prozkoumat i méně frekventovaná místa, která vám město ukáží ve skutečné podobě? Chcete se podívat na to, jak žijí místní obyvatelé? Zavítejte do těchto sedmi městských čtvrtí známých evropských měst.

„Nejsem ´to´ ani ´oni´, jen se občas cítím jako muž a jindy jako žena.“ Je fluidní gender trend, životní fáze, nebo skutečná identita?22. 6. 2020

Järntorget a Långgatorna, Göteborg (Švédsko)

Göteborg je město, které si snadno zamilujete. Zatímco Stockholm se snaží uchvátit turisty za každou cenu, druhému největšímu švédskému městu to jde tak nějak přirozeně. Čtvrti Järntorget a Långgatorna jsou oblíbené především místními obyvateli, kteří sem často míří za odpočinkem. Obě čtvrti se nachází na jižním břehu řeky Göta a již v dávných dobách byly díky kulturnímu vyžití a četným hospůdkám vyhledávány početnými skupinami námořníků a přístavních dělníků.

Tyto části města jsou plné muziky a živých vystoupení a během návštěvy byste rozhodně měli zavítat do hudebního obchodu Dirty Records (Andra Långgatan 4), kde můžete najít skutečné poklady v podobě vinylových desek s nejrůznějšími styly hudby z různých časových období. Za samotnou zábavou se pak vyplatí vyrazit do klubu Pustervik (Järntorgsgatan 12-14), který je vybudován v bývalém kině a místní obyvatele baví už od roku 1900. Najdete zde mnoho nejrůznějších živých vystoupení.

Univerzitní čtvrť, Brusel (Belgie)

I přes to, že se tato část Bruselu nachází na hlavní městské dopravní síti, moc turistů zde opravdu nenajdete. Žijí zde staří obyvatelé, ale i spousta mladých lidí, kteří vyhledávají bary a zajímavé butiky. Čtvrť je to vskutku mezinárodní a plná ambiciózních lidí, a tak není divu, že na jednom rohu najdete mladého Afričana, který šel za svým snem a otevřel si restauraci, a na druhé straně si vychutnáte kávu v kavárně mladého snaživého Belgičana. Díky univerzitě se zde pohybuje i spousta studentů a mladých talentů, což láká i další podnikatele všeho druhu. Nechybí zde hipsterské kavárničky, kina, divadla a každotýdenní trhy.

Zavítat můžete třeba do unikátního obchůdku s alkoholem a cigaretami Boire et Fumer (Drink and Smoke), který se již téměř 60 let nachází na Avenue de l’Université 38. V roce 2001 zde otevřel také výborný podnik L’Alchimie du Chocolat (Rue des Hellènes 62), za kterým stojí Jean-Baptiste Jonné, který vyrábí jednu z nejlepších belgických čokolád.

El Cabanyal, Valencie (Španělsko)

Bývalá rybářská čtvrť se nachází pět kilometrů východně od centra města a dlouhou dobu byla ohrožena zánikem. Bývalé vedení města sem chtělo prodloužit hlavní promenádu a vytvořit tak zcela nové místo, což by způsobilo i zbourání až 1600 původních barevných domů, které jsou často zdobeny originálními secesními dlaždicemi. Později bylo místo zapsáno na seznam kulturně významných oblastí a také díky protestům místních a soudním sporům se ji podařilo zachránit. Nyní se čtvrť těší velkým investicím především ze soukromého sektoru.

Několik posledních let je čtvrť El Cabanyal na vzestupu. I přes to však tento autentický kousek města zůstává většinou turisty neobjevený. Tradiční tvář této čtvrti pomáhají udržovat i nově vzniklé obchody a bary, které se objevují na každém rohu a respektují a přizpůsobují se tradiční architektuře. Ze všeho nejlepší je tuto oblast prozkoumat na kole. Půjčit si jej můžete na mnoha místech, a to za zhruba 10 eur na celý den.

Bonfim, Porto (Portugalsko)

Vzhledem k tomu, že nájmy v centru města rostou doslova raketově, stala se tato čtvrť útočištěm hlavně mladých lidí. Pěšky je však od centra vzdálena jen 20 minut a její výhodou je také připojení na všechny hlavní silniční tahy. Nechybí zde ani autobusové a vlakové nádraží a navíc tudy projíždí metro, které vede až na letiště.

Nenajdete zde žádná obrovská nákupní střediska, zato je zde spousta malých nezávislých obchůdků, což ještě více podtrhuje atmosféru této čtvrti. Většina z nich se nachází na ulici Rua de Santo Ildefonso. Zajímavá knihkupectví, ale i obchody s módou a výbornými pochutinami. Zde dokonale poznáte portugalskou kulturu.

Neukölln, Berlín (Německo)

Ještě deset let zpátky byla čtvrť Neukölln doslova zemí nikoho. Díky levnému nájemnému a zajímavé atmosféře však bylo tohle místo objeveno kreativními lidmi z celého světa, kteří se sem přistěhovali mezi Turky, Kurdy a Araby, kteří byli dříve majoritními obyvateli této čtvrti. Dnes je tohle místo kulturně velmi bohaté. Nachází se zde mnoho zajímavých restaurací, kavárniček, undergroundových uměleckých galerií a barů, tato čtvrť vás prakticky nikdy nepřestane překvapovat.

Vydejte se na hlavní třídu Sonnennallee a vychutnejte si skvělé libanonské či palestinské pochutiny. Projděte se k části Rixdorf a míjejte krásné kamenné kostely, dlážděné ulice a navštivte nádhernou botanickou zahradu Komenského. Máte-li chuť strávit příjemný večer a dát si pár drinků, výbornou volbou bude ulice Weserstrasse. Za poslední dobu se velmi proměnila také část Schillerkiez, která se nachází vedle parku Tempelhof, kde kdysi stávalo letiště. Dnes tato oblast slouží především k rekreaci, vydává se sem spousta místních obyvatel na kolo, brusle a projíždí se po bývalé přistávací dráze.

Powiśle, Varšava (Polsko)

Hlavní bulvár čtvrti Powiśle se nachází na levém břehu řeky Visly. Kdysi zde čas trávili většinou cyklisté a osamělí rybáři. Nejen díky ekonomickému rozmachu Polska v poslední době tohle místo vzkvétá a připomíná spíše karneval, a to hlavně v létě.

Je na čase vzdát se předsudků, že je Varšava zastaralé a zašedlé město, to už totiž dávno není pravda. Hospůdky na promenádě nabídnou skvělé koktejly a točená piva, včetně skvělého jídla, mezi které patří tradiční pirohy, ale i polévka pho (v Polsku žije početná vietnamská komunita). Powiśle bylo kdysi na frontové linii varšavského povstání proti nacistickému Německu a dodnes pyšně nese pár jizev z tohoto období. Dnes je tato čtvrť hlavně o lidech, kteří se zde prohánějí na kole, na kolečkových bruslích, hrají volejbal, užívají si pikniky, odpočívají na lehátkách, poslouchají hudbu a tančí. V létě je nejlepší se sem dostat za pomocí sezónní lodní přepravy (tzv. tramwaje vodne), která je zdarma.

Holešovice, Praha (Česká republika)

Sedmá příčka patří pražským Holešovicím. Čtvrť, která v posledních letech doslova vzkvétá, a to díky skvělé infrastruktuře, mnoha galeriím, obchodům, kavárnám, klubům, ale i barům a velké spoustě nových bytových komplexů. Bývalé továrny, ve kterých různé prostory, ale i bydlení vzniká, navíc čtvrti dodávají industriální ráz.

Dle redakce deníku The Guardian byste si neměli nechat ujít návštěvu Národního technického muzea, které je plné letadel a automobilů, stejně jako Veletržního paláce, který zase ukrývá přehlídku současného umění. Navštívit byste však měli i Centrum současného umění Dox či divadelní a cirkusový prostor Jatka 78. Mnoho zážitků čtvrť nabídne i milovníkům přírody, a to díky Letenskému parku a Stromovce.

 

Zdroj: iStock, The Guardian