Nejzázračnější místa naší planety, která vám učarují

Na světě je tolik zajímavých míst, že je těžké omezit se jen na nějaký užší výběr. I přes to jsme zvolili pět zázračných míst nad jejichž návštěvou byste rozhodně měli přemýšlet.

Dechberoucí místa, která by chtěl na živo vidět každý. Všichni je obdivují. Oplývají totiž jakousi záhadou, bohatou historií, ale i energií. Nabídnou neskutečné bohatství a zážitky, které budete vstřebávat ještě dlouho po jejich návštěvě. Nasedněte na palubu našeho letadla a pojďte si s námi udělat krátký výlet.

Michel Dryadalis z The Roosters Theatre: „Pánská burleska není jen pro ženy. Na naše vystoupení chodí i spousta mužů“11. 1. 2021

Živoucí mosty (Indie)

V severovýchodní Indii se nachází nejdeštivější místo na světě. Před několika stoletími zde místní obyvatelé (Khásiové) začali budovat cestičky mezi svými jednotlivými vesničkami. Tu a tam však museli překročit i řeky, které jsou zde díky častým dešťům dosti rozvodněné.

Nutně tedy potřebovali mosty, a tak jich napadlo, že mohou splétat vzdušné kořeny fíkovníku pryžodárného, ze kterých se vytvoří konstrukce podobná mostu.

Není to ale vůbec nic jednoduchého. Mladé kořeny fíkovníku se pomocí koryt vydlabaných z betelových kmenů usměrňují, kde je potřeba. Kořeny však potřebují 15-20 let než dostatečně zesílí a unesou člověka. Čím více jsou vzrostlejší, tím větší zátěž unesou. Stáří nejstarších živoucích mostů v této oblasti se odhaduje na 500–600 let. Ty unesou klidně až 50 lidí či povoz s koněm.

Jeskyně Phraya Nakhon (Thajsko)

Vstoupíte-li do jeskyně Phraya Nakhon v národním parku Khao Sam Roi Yot (cca 250 km jižně od Bangkoku), budete svědky jedné z mála jeskyní nacházejících se ve vápencových útesech nad Thajským zálivem, který je sám o sobě úžasným místem k objevování.

Cesta zde vede po strmých kamenných schodech, táhnoucích se borovicovým lesem. Vejdete-li do hlavní části jeskyně, nemusíte se bát stoprocentní tmy. Strop hlavní komory se totiž v dávných dobách zřítil a sluneční svit zde proniká jako divadelní reflektor. Uprostřed stojí pavilon Kuha Karuhas, který obklopuje hrstka stromů. Je to pohled, na který nikdy nezapomenete.

Pavilon byl postaven na konci 19. století pro thajského krále Rámu V. On jej sice nikdy neviděl, ale od té doby zde zavítalo několik dalších thajských králů. Pohled na jeskyni zalitou slunečním svitem a třpytící se krápníky je důkazem toho, že ačkoliv se snažíme vybudovat cokoliv, příroda má vždy poslední slovo.

Danakilská proláklina (Etiopie)

Proláklina je součástí Afarské pánve, což je geomorfologický jev vzniklý přítomností tří tektonických desek. Jedná se tak o jedno z nejžhavějších, ale zároveň i nejnebezpečnějších míst na zemi.

Na první pohled tato oblast vypadá jako z jiné planety. Je zde spousta žhavých jezer, které oplývají zeleným či žlutým zbarvením a vytvářejí tzv. sírové valy.

V oblasti se organizuje nespočet různých výletů, v rámci kterých navštívíte i aktivní sopky, ale hlavně si užijete pohled na který zcela jistě nikdy nezapomenete. Místo je mimo jiného útočištěm mnoha vědců, kteří se zkoumáním oblasti snaží porozumět vzniku života na jiných planetách. Všechny mikroorganismy, které zde totiž žijí, jsou dozajista schopny žít v extrémních podmínkách.

Tsingy de Bemaraha (Madagaskar)

Tato krasová krajina leží na západě ostrova Madagaskar a je rozdělena na přírodní rezervaci a národní park. Její vznik se datuje někdy v období jury, kdy působením eroze vznikl obrovský labyrint velmi ostrých skal, který je občas přezdívaný jako „les nožů“.

Jedním z nejlepších způsobů, jak tuto oblast prozkoumat, je plavba v kánoe po červenooranžové řece Manambolo, během které se vám možná podaří zahlédnout i majestátního orla madagaskarského. Svou návštěvu však musíte plánovat pečlivě. Oblast je přístupná jen během období sucha.

Dříve zde našli útočiště i původní obyvatelé Madagaskaru – Vazimbové. Později v roce 1990 se tento přírodní unikát dostal na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

„Zbili mě, protože jsem gay“ nebo „jsem na vojenské misi“. Podvodné scénáře z gay seznamky již dorazily i do Česka25. 1. 2021

Pobřeží Ningaloo (Austrálie)

Taktéž tato lokalita se nachází na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o obrovský prostor s rozlohou 7 050 kilometrů čtverečních, který kromě pevniny a vodní plochy zahrnuje i podmořský svět Indického oceánu.

Jeho středobodem je korálový útes Ningaloo, který na délku měří přibližně 250 km. Kromě nádherných rostlin si zde potápěči a snorkelisté užijí bohatý podmořský život v podobě želv, mant, delfínů, velryb, ale třeba i žraloků velrybích.

Pokud se nechcete namočit a krásy zdejšího prostředí si raději užijete pěkně v suchu, naskočte na palubu jedné z lodí se skleněným dnem a třeba budete svědkem velryb vyskakujících nad palubu moře.

Zdroj: Foto: iStock, Pinterest