Sedm novodobých divů světa pro letošní rok

Z původního seznamu divů světa je dochován již pouze jeden, a to pyramidy v Gíze. My jsme se však zaměřili na trochu jiná zázračná místa naší planety, na která byste rozhodně měli zavítat.

Vzpomenete si na původní divy světa? Kromě již zmíněných pyramid tam patří například Visuté zahrady Semiramidiny, Feidiův Zeus v Olympii, Artemidin chrám v Efesu, Mauzoleum v Halikarnassu, Rhódský kolos a Maják na ostrově Faru. Žádný z těchto jmenovaných však kromě egyptských pyramid bohužel dochován nebyl.

Kyselina hyaluronová zdaleka nepomáhá jen vypadat svěže a mladistvě. Proč byste měli myslet na její pravidelné doplňování?26. 4. 2021

Na světě však existuje mnoho dalších úchvatných míst, která oplývají nebývalým kouzlem. Níže najdete sedm divů světa pro rok 2020, které rozhodně stojí za to navštívit.

Zářící zátoka Mosquito Bay (ostrov Vieques, Portoriko)

V zátoce na ostrově Vieques žijí milióny bioluminiscenčních organismů, které dokážou svým fosforeskováním rozsvítit vodu neonově modrou barvou. Stačí jen trochu zčeřit hladinu vody a tyto mini “žárovičky” se rozsvítí. Nejlépe tento jev vynikne během temných nocí. Do zátoky se pořádají výlety na větších lodích i menších lodičkách, které nabídnou údajně ten nejlepší zážitek. Budete si připadat, jako byste pluli mezi hvězdami.

Jeskyně Son Doong ve Vietnamu

Největší jeskyně na světě, která byla objevena teprve v roce 2009. Její rozměry jsou neuvěřitelné – šířka až 150 metrů, výška až 200 metrů a délka až pět kilometrů. Jeskyně je unikátní svou vnitřní džunglí, která vznikla tak, že se na některých místech propadl strop jeskyně, což zajišťuje dopad slunečních paprsků. Ve spojení se zdejším klimatem se uvnitř začala tvořit tropická džungle. Návštěvy jeskyně jsou dosti omezené, proto je nutné rezervovat si termín s dostatečným předstihem.

Barringerův kráter (též Meteor Crater) v Arizoně

V arizonské poušti Painted Desert v USA se nachází obrovský kráter o průměru 1200 metrů, jehož okraje vystupují nad úroveň okolního terénu. Kráter vznikl zhruba před 50 tisíci lety a byl způsoben meteorem měřícím cca 50 metrů s hmotností okolo 300 tisíc tun. Vzhledem k tomu, že do Země narazil v rychlosti asi 65 tisíc km/h, celý se po nárazu vypařil. Síla nárazu byla tak velká, že shořelo rostlinstvo na ploše 800 až 1500 km2 a všichni větší živočichové byli zabiti zhruba do vzdálenosti 10 až 15 kilometrů, těžká zranění utrpěli ještě do vzdálenosti kolem 25 km. Když se podíváte přes okraj Barringerova kráteru, budete na vlastní kůži čelit nepochopitelným silám vesmíru.

Mariánský příkop na Mariánských ostrovech

Nejhlubší známé místo zemského povrchu. Jeho hloubka dosahuje 10 994 metrů, což je zhruba stejně, jako když se na svět díváte z paluby letadla. Kdybyste na dno umístili nejvyšší horu světa, stále by zůstala schovaná hluboko pod hladinou. Uvnitř se nachází mnoho zázraků: podivná stvoření, která září ve tmě, organismy, které mohou být klíčem k původu života na Zemi, a mnoho dalších neprobádaných živočichů. Lidstvo prozatím o tomto místě neví téměř nic. Méně lidí navštívilo tyto hloubky, než kolik jich stálo na povrchu Měsíce. Oceány jsou jedny z nejméně probádaných míst na světě, nicméně podmořská turistika je na vzestupu, takže se to možná brzo změní. Již nyní je možné, aby obyčejní potápěči prozkoumali dosud nemožné hloubky, od několika stovek metrů až po necelé čtyři kilometry, ve kterých leží vrak Titanicu.

Horský dům Don Sheldon (Ruth Glacier, Aljaška)

Těžko byste na světě hledali horský dům s úchvatnějším výhledem. Okolní krajina je jednou z nejvíce inspirujících míst na celém světě. Dům je pojmenován po legendárním aljašském letci Donu Sheldonovi, který tuto krajinu objevil. Na místo se můžete nechat dopravit speciálním sněžným letadlem a poté se za patnáct až dvacet minut dostanete přímo k chatě. Ta ubytuje až pět hostů, nicméně rezervace je dobré dělat minimálně rok předem. Zapomeňte na davy dalších turistů, na tomto místě budete jen vy a okolní nedotčená krajina.

Mezinárodní vesmírná stanice

NASA nedávno oznámila, že by v budoucnu mohla umožnit pravidelné návštěvy turistů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jedná se o největší a nejsložitější stroj, který byl kdy do vesmíru vypuštěn, a je to také jakási první vesmírná kolonie. V listopadu letošního roku to budou již dvě desítky let, co je ISS trvale obývána. Vstupenka však nebude zrovna levná, jelikož předpokládaná cena se vyšplhá na jeden milion dolarů. Pokud si tento lístek nemůžete dovolit, můžete se alespoň podívat na živá vysílání z ISS na ustream.tv.

Čelíme stereotypu o střídání partnerů na jednu noc, přesto hledáme lásku a vztah. Proč máme problém najít „toho pravého“?29. 4. 2021

Caracol (Belize)

O tom, že starověcí Mayové byli pozoruhodní lidé, není třeba hovořit. Dokazuje to i archeologické naleziště v Belize. Bez pokročilých nástrojů dokázali budovat obrovská kamenná města uprostřed hustých džunglí. Na světě jsou i jiná místa, jako Chichén Itzá a Tulum v Mexiku, ta jsou však již dotčena masovým turismem. Caracol v Belize je zatím neobjevené místo nacházející se v deštných pralesech na západě země. Je to tak jedno z nejautentičtějších míst, kde máte možnost zažít tajemství a kulturu starověkých Mayů.

Zdroj: CNtraveller, Youtube, Pinterest