Egypt, Laos nebo Etiopie. Proč se tyto země vyplatí navštívit v roce 2020?

Zkušený světoznámý cestovatel Geoffrey Kent sestavil seznam zemí, které byste v roce 2020 měli zařadit do svých cestovatelských plánů. Ke každé z nich pak přidává i osobní tip, který vám umožní destinaci prozkoumat do posledního detailu.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Geoffrey Kent, Instagram, Pinterest / 3. 1. 2020

Egypt

Neskutečně bohatá historie, arabské trhy s jedinečnou atmosférou a mnoho přírodních zázraků. Ačkoliv je tato „země faraonů“ mnohdy trochu divočejší, určitě má turistům co nabídnout. Tomu odpovídá i jejich každoroční nárůst (v roce 2017 to bylo zhruba 8,6 milionů turistů za rok, v roce 2018 již 11 milionů), díky kterému Egypt patří mezi nejrychleji rostoucí turistické destinace na světě. V druhé polovině roku 2020 dojde k otevření Velkého egyptského muzea, které by se mělo stát hlavním centrem pro uchování a vystavování cenných artefaktů z historie Egypta. Bude zde vystaveno dokonce až 30 000 artefaktů, které dosud nebyly veřejnosti představeny.

9. 3. 2020Nejznámější české párty ulice: pro zábavu skvělé, pro život katastrofa

TIP na závěr: Egypt je jedním z míst, kde se vyplatí najmout si vlastního průvodce, případně se účastnit skupinových exkurzí. Jedině tak budete moci skutečně ocenit bohatou historii a kulturu této země.

Srí Lanka

Takzvaná „slza Indie“ nabízí nejen nádhernou krajinu, ale i starobylé poklady a bohaté kulturní dědictví. Již v dřívějších dobách se na zdejším palmami lemovaném pobřeží vyloďovali indičtí, arabští a evropští obchodníci, které tato země lákala na vzácná koření, kameny a velkolepé slony. Dnešní starověká města, rozlehlé čajové plantáže a osm míst, která jsou zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, doplňují nádherné pláže, národní parky a divoká zvěř.

TIP NA ZÁVĚR: Srí Lanka je domovem největších leopardů, které můžete na světě spatřit. Udělejte si během cest čas na zastávku v Národním parku Yala, kde žijí desítky těchto nádherných kočkovitých šelem.

Argentina

Dechberoucí, ale mnohdy i drsná krajina se nachází v Argentině. V roce 2020 zde můžete zažít například úplné zatmění Slunce, které bude 14. prosince viditelné jen z několika jihoamerických zemí. Během odpoledne se tyto země ocitnou na malou chvíli v úplné tmě. Vy tak můžete svědky tohoto vzácného momentu v zemi, která je známá svými velkolepými scenériemi.

TIP na závěr: Pokud se do Argentiny vydáte letos, máte možnost stát se jedněmi z prvních hostů, kteří prozkoumají unikátní hotel Patagonia Argentina. Je to jeden z posledních objektů, který postavila hotelová skupina tvořící unikátní ekologické chaty. Dokonalejší spojení s přírodou budete hledat jen těžko.

Laos

Donedávna byl Laos upozaďován a nacházel se spíše ve stínu svých slavnějších indočínských sousedů. Země byla všemi cestujícími, jež zvažovali cestu do jihovýchodní Asie, často přehlížena. Šarm a autentičnost této země jich však každoročně přitahuje víc a víc. Není divu, v nabídce jsou džungle, nádherné chrámy, starobylé památky, autentické vesničky a až neobvyklý klid.

TIP na závěr: Objevte například Planinu džbánů, což je oblast v severním Laosu, ve které se nachází asi pět tisíc kamenných nádob vysokých od jednoho do tří metrů. Jejich stáří je odhadováno na zhruba dva tisíce let a historie zde na vás bude dýchat z každého kouta. Pověsti hovoří o tom, že tyto nádoby kdysi patřily obrům, jiné zase říkají, že se jedná o historické pohřebiště. Tak či onak je tohle místo zařazeno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a nejkrásnější výhled získáte přeletem ve vrtulníku s profesionálním průvodcem.

14. 2. 2020FOTO: Věk není třeba skrývat – prošedivělé vousy, knírky a bradky zaplavily Hollywood

Etiopie

Jedna z nejvíce fascinujících zemi Afriky, která je také často přehlížena. Nachází se v oblasti Afrického rohu (Somálský poloostrov) a je to země doslova dramatických kontrastů. Najdete zde ohromující jezera, pohoří, ale třeba i blahodárný Modrý Nil. Etiopie je domovem nádherných komunit lidí Kara, Hamar, Mursi a Nyangatom, které žijí spokojený život bez výdobytků moderní doby. Hlavními lákadly jsou ve skalách vytesané kostely ve městě Lalibela (UNESCO), zatímco přírodní nadšence nadchne Danakilská plošina s unikátním geomorfologickým jevem a divoká zvěř v Bale a Simienských horách. Tato země je bohatá na historii, tradice a přírodní úkazy a místní obyvatelé patří mezi nejochotnější lidi na světě.

TIP na závěr: Navštivte zemi během unikátního každoročního festivalu díkůvzdání Irreechaa v hlavním městě Addis Abeba, během kterého lidé z kmenu Oromo děkují Bohu za konec období dešťů a vítají jaro. Jedná se o fantastickou příležitost, jak dokonale vplout do rozmanité kultury této země.