LGBT komunita „v proudu změn“. Dvacátý ročník festivalu Mezipatra bude bilancovat a upozorní na trvající potřebu aktivismu

Filmový queer festival Mezipatra letos slaví dvacáté výročí. V souladu s tradicí i tento rok organizátoři vybrali hlavní téma, v jehož duchu se jubilejní ročník ponese – pro letošek to bude „V proudu změn“. I proto bude cílem festivalu, který bude v Praze probíhat od 7. do 13. listopadu a v Brně týden následující (od 14. do 22. 11.), tematizovat společenský a politický rozměr této akce, ale obecně i dopady souvisejícího aktivismu do roviny běžného života. Ačkoliv za posledních dvacet let se mnohé v životě LGBT lidí zlepšilo, v aktivismu a vlastním přičinění každého, komu záleží na pozitivních změnách, rozhodně nelze polevovat. Jaký program letos festival nabídne? A jaké novinky jsou v plánu?

Autor: Redakce / Zdroj: Mezipatra / Pozvánka / 2. 11. 2019

Letošní 20. ročník Mezipater volí rovnou velmi lákavý start – zahajovacím filmem totiž bude coming-of-age komedie Adam amerického režiséra Rhyse Ernsta. Snímek s lehkostí a humorem pojednává o důležitosti mezilidských vztahů, přátelství a toleranci, a to nejen napříč queer komunitou. Jak dodává programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová, v souladu se snahou zmapovat aktuální trendy v queer kinematografii přinesou letošní Mezipatra spoustu novinkových snímků a představí řadu mladých tvůrců. Výsledný program přináší kondenzovanou podobu toho nejzajímavějšího z festivalového světa. Nutno podotknout, že letos je nabídka svěže mladistvá, protože v hlavní soutěži své filmy představí devět režisérek a režisérů, kteří letos debutovali na poli celovečerní tvorby, doplňuje.

27. 12. 2019Jak Instagram a další sociální sítě změnily způsob stravování za poslední dekádu?

Bohatý program pro každou/každého

V rámci pětice programových sekcí se všichni návštěvníci/e mohou těšit jak na filmy celovečerní, kterých je do programu zařazena celá desítka, tak i tzv. krátké filmy. Ty jsou seřazeny do tematických bloků – gay, lesbického, rodinného, dále do bloků zaměřených na přátelskou podporu, angažovanost, stinné stánky psychiky, ale i naději. Při příležitosti druhých kulatin Mezipater pak bude uvedena také speciální sekce Queer kino, jejímž hlavním záměrem je přinášet kvalitní filmovou queer tvorbu do českých kinosálů nejen během festivalu, ale v průběhu celého roku. Pozornost bude samozřejmě věnována i trans-tématům, a to konkrétně v dokumentární sekci festivalu – první z uváděných trans-snímků zachytí problematiku transsexuality ve sportu (Změna pravidel), druhý se zaměří na téma rodičovství v kontextu osob, které prošly změnou pohlaví (Mořský koník).

V souvislosti s kulatým výročím Mezipater pak v rámci festivalu pět osobností české queer kultury uvede také své oblíbené filmy – scházet tak nebude např. zástupkyně iniciativy bojující za stejnopohlavní manželství Jsme fér, Adéla Horáková, která příznačně uvede dokument Freedom to Marry. Ten mapuje dlouhou cestu za uznáním gay/les manželství v USA. Švédské drama Něco se musí změnit, které se věnuje milostné romanci narážející na hranice genderu, uvede spoluzakladatel organizace Trans*parent, Viktor Heumann. Dle jeho slov se jedná o film, jež je důkazem toho, že se něco pomalu láme i ve ztvárnění trans postav a příběhů ve filmu. Scházet nebude ani zástupkyně české drag scény, Chi-Chi Tornádo, která divákům připomene americké drama Vojákova dívka.

11. 11. 2019Průlom v léčbě HIV/AIDS? Unikátní buněčná terapie slibuje kompletní zbavení se viru HIV

Doprovodné akce lákají na zábavu

Samozřejmě stejně jako v předchozích letech bude paralelně s Mezipatry probíhat také pestrý doprovodný program. Zahajovací párty proběhne po úvodní projekci v baru kina Lucerna. O den později se všichni fandové a fanynky drag performancí mohou vydat na celovečerní show Queeriety: A Mezipatra Frag Extravaganza, 9. 11. bude následovat největší „mezipatrový večírek“ s titulem Golden Times, který se uskuteční ve vršovickém klubu Ankali. Scházet ale samozřejmě nebudou ani rozličné diskuse, panelové debaty, za pozornost jistě bude stát také workshop Learning from Porn, Learning How to Porn, který poskytne mj. tipy, jak točit vlastní porno…

Ačkoliv 13. 11. bude v Praze festival slavnostně zakončen (a všichni se budou moci rozloučit s celým organizačním týmem také na závěrečné party Pass This On), hned následující den se přesune do Brna. Takže ačkoliv vše jednou končí, minimálně v případě Mezipater to tak úplně neplatí a filmoví nadšenci si mohou festivalový program užít ještě po celý týden následující. 

Veškeré podrobnosti o festivalu, kompletní program a také informace o vstupenkách naleznete na oficiálním webu Mezipater.