FOTO: Jak se žije pod zemí? Australské městečko s podzemními domy se stalo lídrem v udržitelném rozvoji

Město, kde lidé žijí v podzemí a tento stav si pochvalují – to je australské Coober Pedy, které se mj. proslavilo také těžbou opálu. Nyní se zdá, že právě tato pouštní obec se stane průkopníkem tzv. off-grid systémů, které zaručují obyvatelům plnou soběstačnost. To vše díky využití přírodních obnovitelných zdrojů.

Podzemní opálový ráj

Australská poušť se na první pohled může zdát poměrně nehostinná. Lidstvo je však adaptabilní. A tak i v téměř „měsíční krajině“, kde se točil i nespočet sci-fi filmů (a kromě toho také jedna kultovní trans-road movie – Dobrodružství Priscilly, královny pouště), bohatě bují život. Konkrétně městečko Coober Pedy, které se mj. proslavilo také těžbou opálů, je tak populární turistickou destinací. A to i proto, že onen život se z velké většiny odehrává pod povrchem země.  

Princ Harry a Ed Sheeran bojují za všechny zrzky, jejich vtipné video má však hlubší poselství11. 10. 2019

V australském městečku Coober Peddy totiž žije 60 % z téměř 4000 stálých obyvatel pod zemí. Využívají tak prostory, které zůstaly opuštěny po těžbě všudypřítomných opálů, a upravují je v pohodlná obydlí. A i když by někdo mohl nabýt pocitu, že o zrovna komfortní bydlení se jednat nebude, opak je pravdou. Sami obyvatelé si své domovy – které nezřídka mají i několik pater – nemohou vynachválit.  „Když jednou vyzkoušíte život pod zemí, už nikdy se nebudete chtít přestěhovat zpět do klasického domu. Pod zemí nikdy nepotřebujete topení ani klimatizaci,“ tvrdí majitel jednoho z místních obchodů s opály. Je však třeba dodat, že v australské poušti v létě teploty nezřídka překračují padesát stupňů. Pak není divu, že pod zemí je obyvatelům jednoduše lépe.

Konkrétně turisté pak mohou navštívit zdejší populární podzemní kostely, ale třeba se i ubytovat v podzemním hotelu. Díky tomu si z Coober Pedy, které se nachází v horní části jižní Austrálie, mohou kromě opálových suvenýrů odvézt také ryze autentický zážitek. Velkou specialitou je také zdejší golfové hřiště, na němž zcela schází trávník a které je právě kvůli extrémním denním teplotám obvykle využíváno jen v noci. Golfoví nadšenci pak musí užívat speciální světélkující míčky.

Plešatění souvisí se znečištěním planety, myslí si vědci. Ztráta vlasů hrozí především lidem ve velkých městech10. 10. 2019

Vzor udržitelnosti

Již v roce 2017 město představilo nový hybridní projekt v oblasti obnovitelných zdrojů. V posledních letech tak žije ze 70 % z obnovitelné energie – zdroji jsou větrné elektrárny a solární panely. Coober Pedy je tak soběstačné i v případech výpadků klasické energie, z níž žijí jiná města – o tom se obyvatelé přesvědčili před pár lety, když oblast postihl komplexní energetický výpadek. Snad i proto do Coober Pedy začínají mířit noví zájemci o netradiční podzemní život v poušti a také těžbu všudypřítomných opálů.

Díky hybridnímu projekty se navíc ve městě podařilo o 70 % snížit spotřebu nafty, půl roku pak Coober Pedy dokáže plně fungovat jen díky zdrojům obnovitelné energie. „Věříme, že náš projekt zavede nová světová měřítka pro obnovitelné zdroje,“ doplňuje Keith Barker, vedoucí technolog a specialista na dálkové energetické pohony. Dle názoru Davida Leitche, energetického analytika, je pak možné princip užitý v pouštním Coober Pedy aplikovat i na další – větší města – Adelaide či Sydney nevyjímaje. A tvrdí, že nakonec je principy udržitelné energie možné uvést v život po celém světě.

Ačkoliv prozatím je konkurenceschopnost tzv. off-grid (tedy soběstačných) systémů kvůli vysokým nákladům problematická a obvykle je třeba finanční podpora ze strany vlády, s ohledem na rostoucí náklady na fosilní paliva a naopak klesající náklady pojící se k obnovitelným zdrojům a ukládání energie, lze předpokládat, že situace se do budoucna radikálně promění. A třeba i v Evropě se začnou objevovat lokality, které ke svému běžnému „provozu“ budou potřebovat jen slunce, vítr či vodu.

Zdroj: bbc.co.uk, flickr