FOTO: Jak se žije pod zemí? Australské městečko s podzemními domy se stalo lídrem v udržitelném rozvoji

FOTO: Jak se žije pod zemí? Australské městečko s podzemními domy se stalo lídrem v udržitelném rozvoji

Město, kde lidé žijí v podzemí a tento stav si pochvalují – to je australské Coober Pedy, které se mj. proslavilo také těžbou opálu. Nyní se zdá, že právě tato pouštní obec se stane průkopníkem tzv. off-grid systémů, které zaručují obyvatelům plnou soběstačnost. To vše díky využití přírodních obnovitelných zdrojů.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
17. 10. 2019

Podzemní opálový ráj

Australská poušť se na první pohled může zdát poměrně nehostinná. Lidstvo je však adaptabilní. A tak i v téměř „měsíční krajině“, kde se točil i nespočet sci-fi filmů (a kromě toho také jedna kultovní trans-road movie – Dobrodružství Priscilly, královny pouště), bohatě bují život. Konkrétně městečko Coober Pedy, které se mj. proslavilo také těžbou opálů, je tak populární turistickou destinací. A to i proto, že onen život se z velké většiny odehrává pod povrchem země.  

Princ Harry a Ed Sheeran bojují za všechny zrzky, jejich vtipné video má však hlubší poselství11. 10. 2019

V australském městečku Coober Peddy totiž žije 60 % z téměř 4000 stálých obyvatel pod zemí. Využívají tak prostory, které zůstaly opuštěny po těžbě všudypřítomných opálů, a upravují je v pohodlná obydlí. A i když by někdo mohl nabýt pocitu, že o zrovna komfortní bydlení se jednat nebude, opak je pravdou. Sami obyvatelé si své domovy – které nezřídka mají i několik pater – nemohou vynachválit.  „Když jednou vyzkoušíte život pod zemí, už nikdy se nebudete chtít přestěhovat zpět do klasického domu. Pod zemí nikdy nepotřebujete topení ani klimatizaci,“ tvrdí majitel jednoho z místních obchodů s opály. Je však třeba dodat, že v australské poušti v létě teploty nezřídka překračují padesát stupňů. Pak není divu, že pod zemí je obyvatelům jednoduše lépe.

Konkrétně turisté pak mohou navštívit zdejší populární podzemní kostely, ale třeba se i ubytovat v podzemním hotelu. Díky tomu si z Coober Pedy, které se nachází v horní části jižní Austrálie, mohou kromě opálových suvenýrů odvézt také ryze autentický zážitek. Velkou specialitou je také zdejší golfové hřiště, na němž zcela schází trávník a které je právě kvůli extrémním denním teplotám obvykle využíváno jen v noci. Golfoví nadšenci pak musí užívat speciální světélkující míčky.

Znečištěné ovzduší = holá hlava? Plešatění má podle vědců jasnou příčinu. A ztráta vlasů prý hrozí zejména obyvatelům velkých měst13. 2. 2023

Vzor udržitelnosti

Již v roce 2017 město představilo nový hybridní projekt v oblasti obnovitelných zdrojů. V posledních letech tak žije ze 70 % z obnovitelné energie – zdroji jsou větrné elektrárny a solární panely. Coober Pedy je tak soběstačné i v případech výpadků klasické energie, z níž žijí jiná města – o tom se obyvatelé přesvědčili před pár lety, když oblast postihl komplexní energetický výpadek. Snad i proto do Coober Pedy začínají mířit noví zájemci o netradiční podzemní život v poušti a také těžbu všudypřítomných opálů.

Díky hybridnímu projekty se navíc ve městě podařilo o 70 % snížit spotřebu nafty, půl roku pak Coober Pedy dokáže plně fungovat jen díky zdrojům obnovitelné energie. „Věříme, že náš projekt zavede nová světová měřítka pro obnovitelné zdroje,“ doplňuje Keith Barker, vedoucí technolog a specialista na dálkové energetické pohony. Dle názoru Davida Leitche, energetického analytika, je pak možné princip užitý v pouštním Coober Pedy aplikovat i na další – větší města – Adelaide či Sydney nevyjímaje. A tvrdí, že nakonec je principy udržitelné energie možné uvést v život po celém světě.

Ačkoliv prozatím je konkurenceschopnost tzv. off-grid (tedy soběstačných) systémů kvůli vysokým nákladům problematická a obvykle je třeba finanční podpora ze strany vlády, s ohledem na rostoucí náklady na fosilní paliva a naopak klesající náklady pojící se k obnovitelným zdrojům a ukládání energie, lze předpokládat, že situace se do budoucna radikálně promění. A třeba i v Evropě se začnou objevovat lokality, které ke svému běžnému „provozu“ budou potřebovat jen slunce, vítr či vodu.

Zdroj: bbc.co.uk, flickr

Populární
články

Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser

E-Shop