Milníky v „dějinách“ UFO: Od Roswellu až po Oblast 51. Kde by Mulder a Scullyová měli o zábavu postaráno?

Milníky v „dějinách“ UFO: Od Roswellu až po Oblast 51. Kde by Mulder a Scullyová měli o zábavu postaráno?

Před pár dny americké námořnictvo oficiálně uznalo, že na odtajněných vojenských nahrávkách z let 2017 a 2018, jsou zachyceny „neidentifikovatelné letecké jevy“. Nadšenci milující záhady si tak toto oznámení „přeložili“ jako potvrzení, že UFO rozhodně existuje. Opět tak rozvířili zájem o téma, které jinak většinu populace zajímá spíše v momentě, kdy jsou na dosah Mulder a Scully. Někteří ufologové tak o uplynulém víkendu vzali útokem také „Oblast 51“. Tam se nachází střežená základna Americký vzdušných sil, oblast je ale také opředena mnoha záhadami a konspiračními teoriemi. Jsme tedy ve vesmíru skutečně sami? A jaké jsou milníky „UFO historie“?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
24. 9. 2019

Především v USA je víra v mimozemská setkání výrazným rysem tamní kultury. Již v roce 1997 (tedy při příležitosti 50. výročí od událostí v Roswellu) průzkum realizovaný stanicí CNN naznačil, že 80 % Američanů věří, že vláda tají informace o existenci mimozemských forem života. Samozřejmě existuje nespočet hlášení týkajících se zachycení UFO, přesto některá „blízká setkání třetího druhu“ přímo vstoupila do dějin.

Projekt Blue Book

Množství konspirací je opředeno kolem amerického vládního progamu, který se v letech 1948 – 1969 zaměřoval na objasňování a vyšetřování zpráv o UFO. Personál letectva tak analyzovat 12 618 nahlášených pozorování UFO s tím, že 701 skutečně nelze identifikovat. Přesto však nakonec projekt skončil se závěrem, že „žádné UFO nebylo Americkým letectvem zachyceno, vyšetřováno a ani nebylo identifikováno jako ohrožení národní bezpečnosti,“ a neidentifikované objekty nebyly ani z kategorie nejmodernějších technologií a už vůbec se nejednalo o mimozemské lodě. Projekt byl ukončen vládou v roce 1969 kvůli finanční náročnosti. A Oo té doby prý nebyl důvod jej obnovit. 

<Path> Mučednické příběhy podnikatelů, kteří se v rámci byznysu museli vypořádat s LGBT. To je nový projekt na podporu sebevyjádření a respektu ve společnostiZdroj:

Roswell

Město Roswell v Novém Mexiku se talo ikonickým pro všechny UFO-nadšence v roce 1947. Tehdy se totiž objevily zprávy, že neznámý létající objekt se zde zřítil do pole. Ačkoliv nejprve byla vydána zpráva, že letecké složky zajistily „létající disk“, záhy bylo prohlášení upraveno s tím, že objekt pochází z meteorologického balonu. Přesto však prý byli zdejší obyvatelé svědky toho, jak armáda záhadný disk (a dokonce i s těly mimozemšťanů) odstraňuje.

Ačkoliv od incidentu uplynula spousta času, množství Američanů je i dnes přesvědčeno, že o meteorologický balon se rozhodně nejednalo. To ostatně potvrzují i výsledky již zmiňovaného průzkumu CNN, téměř dvě třetiny respondentů totiž věří, že v Roswellském poli skutečně přistálo UFO. A ke konspiracím přispělo i tvrzení bývalého důstojníka US armády, Waltera Hauta, který prohlásil, že armáda měla v držení létající talíř…Roswell tedy dodnes zůstává jedním z hlavních cílů všech náruživých ufologů.

Oblast 51

Tajemné místo v Nevadě, lokalita, kde podle některých americká vláda ukládá a schovává mimozemská těla a UFO, to je Oblast 51, která ovšem konstantně zajímá nejen občany, ale i prezidenty. Např. Bill Clinton podle někdejšího šéfa svého personálu také požádal o informace, co přesně se v Oblasti 51 děje. Zájem veřejnosti o Oblast 51 pak také výrazně přiživil americký snímek Den nezávislosti, v němž Země čelí mimozemské invazi. V roce 2013 pak CIA odtajnila dokumenty, které oficiálně potvrdily, že Oblast 51 byla skutečně tajnou vojenskou základnou, ovšem ta sloužila pro testování programů leteckého dohledu.

Přesto Oblast 51 stále láká všechny, kdo oficiálním informacím nevěří, i proto vznikla na Facebooku událost, která vybízela všechy, kdo touží vědět, co se v Oblasti 51 děje, k hromadné návštěvě. Ačkoliv však účast na akci potvrdily téměř dva miliony lidí, nakonec se jich v nevadské poušti objevilo jen pár tisíc. Do areálu navíc nikdo nepronikl, takže Oblast 51. si své tajemství střeží dál. 

<Path> Donald Trump zahájil předvolební kampaň – slíbil Američanům lék na AIDS i rakovinuZdroj: businessinsider.com, newsweek.com

Světla ve Phoenixu (phoenixská světla)

V březnu 1997 množství obyvatel Arizony uvedlo, že viděli poblíž Phoenixu velký létající objekt. O deset let později pak o těchto událostech otevřeně promluvil také bývalý guvernér Arizony. „Viděl jsem masivní vzdušné plavidlo deltového tvaru, tiše přejíždělo přes Squaw Peak, zdejší pohoří. Bylo to opravdu úchvatné. Byl jsem naprosto ohromený,“ uvedl Fife Symingtonm, který je zároveň bývalým důstojníkem letectva. V souvislosti s odbornými znalostmi pak také dodal, že objekt nevypadal jako z našeho světa a vyloučil tvrzení letectvy, že objektem byly světlice ve vysokých výškách. Symington proto vyzval americkou vládu, aby přestala mlžit a udržovat mýtus, že všechna lidmi zachycená UFO lze konvenčně vysvětlit.

Bez ohledu na to, zda patříte spíše k fandům Akt X, nebo se raději snažíte vše racionálně vysvětlovat, pravdou je, že neidentifikovatelných objektů se v oblacích pohybuje více než dost. Otevřené přiznání pravosti pár záběrů je tedy pouhou špičkou ledovce. nemluvě o tom, že nězřídka se právě příslušníci letectva o podobných setkáních bojí či stydí otevřeně mluvit. Přeci jen víra v UFO je totiž stále určitým stigmatem a mimozemšťané patří konvenčně jen na plátna kin...

Zdroj: cnn.com

Populární
články

E-Shop